2018 Independent Spirit Awards: Winners
Best Feature
“Call Me By Your Name”
“The Florida Project”
“Get Out” - WINNER
“Lady Bird”
“The Rider”
Best Director
Jonas Carpignano, “A Ciambra”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Jordan Peele, “Get Out” - WINNER
Benny and Josh Safdie, “Good Time"
Chloé Zhao, “The Rider”
Best First Feature
“Columbus”
“Ingrid Goes West” - WINNER
Manahse”
“Oh Lucy”
“Patti Cake$”
Best Female Lead
Salma Hayek, “Beatriz at Dinner”
Francis McDormand, “Three Billboards” - WINNER
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saiorse Ronin, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy”
Regina Williams, “Life And Nothing”
Best Male Lead
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name” - WINNER
Harris Dicksinon, “Beach Rats”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Best Supporting Female
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I Tonya” - WINNER
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Louis Smith, “Marjorie Prime”
Taliah Lennice Webster, “Good Time”
Best Supporting Male
Nnamdi Asomugha, “Crown Heights”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer”
Sam Rockwell, “Three Billboards” - WINNER
Bennie Safdie, “Good Time”
Best Screenplay
“Lady Bird” - WINNER
“The Lovers”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
“Get Out”
“Beatriz at Dinner”
Best First Screenplay
“Donald Cried”
“The Big Sick” - WINNER
“Woman Who Kill”
“Columbus”
“Ingrid Goes West”
Best Cinematography
“The Killing of a Sacred Deer”
“Colombus”
“Beach Rats”
“Call Me By Your Name” - WINNER
“The Rider
Best Editing
“Good Time”
“Call Me By Your Name”
“The Rider”
“Get Out”
“I, Tonya” - WINNER
298 notes
·
View notes
Review: Good Time
Directed by: Josh & Benny Safdie Written by: Ronald Bronstein & Josh Safdie Starring: Robert Pattinson, Benny Safdie, Buddy Duress, Taliah Lennice Webster, Barkhad Abdi Rating: [4/5] As Dom Toretto would tell you, nothing matters more than family and everything occurring in Good Time shows just how far one brother is willing to go for the other. […]Review: Good Time
View On WordPress
1 note
·
View note
Family/Squad tribute on social media at Gotham Awards After Party & Holiday Season.
Josh Safdie shared a Good Time squad photo at the after party. He changed the caption and removed the photo on Twitter but his tweets to Timothée Chalamet (Breakthrough Actor Award) still remain. He gave a shout out and congrats to the team from “Call Me By Your Name” (Best Feature winner), including Timothee and Luca Guadagnino, the director of CMBYN. Mary J Blige is also a nominee for Breakthrough Actor Award for “Mudbound”, which won the Special Jury Emsemble Performance award.
Josh Safdie also shared an IG story shouting out to Rob and Taliah Lennice Webster.
Elisabeth Chambers Hammer shared a photo of her “modern family” including with Rob who might be reenacting a CMBYN scene with Armie (her husband). Armie Hammer replied to this post on IG : “THIS is why I missed my first flight....”. In the center of the pic is Timothee Chalamet who is also the lead in CMBYN, cosying up with Elisabeth.
Josh Horowitz (MTV Host) send holiday greetings from his “family” ( i.e. Stephenie Meyer (creator of Twilight), Rob, Kristen and Taylor.) to yours.
I love squad tributes and family photos. It will be a while till we see Rob at official events. It has been a great November and fans have been spoilt rotten with interviews, film festivals and awards events. Let’s hope the Good Time continues...I am thankful for the gifts since Cannes this year!
98 notes
·
View notes
Here are the winners of the 33rd Independent Spirit Awards which always take place the night before the Oscars. These are for films with the smaller budgets and Get Out was the big winner!
BEST FEATURE
“Call Me by Your Name”
“The Florida Project”
“Get Out” (WINNER)
“Lady Bird”
“The Rider”
BEST FIRST FEATURE
(Award given to the director and producer)
“Columbus”
“Ingrid Goes West” (WINNER)
“Menashe”
“Oh Lucy!”
“Patti Cake$”
JOHN CASSAVETES AWARD – Given to the best feature made for under $500,000. (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)
“Dayveon”
“A Ghost Story”
“Life and Nothing More” (WINNER)
“Most Beautiful Island”
“The Transfiguration”
BEST DIRECTOR
Sean Baker, “The Florida Project”
Jonas Carpignano, “A Ciambra”
Luca Guadagnino, “Call Me by Your Name”
Jordan Peele, “Get Out” (WINNER)
Benny Safdie, Josh Safdie, “Good Time”
Chloé Zhao, “The Rider”
BEST SCREENPLAY
Greta Gerwig, “Lady Bird” (WINNER)
Azazel Jacobs, “The Lovers”
Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Jordan Peele, “Get Out”
Mike White, “Beatriz at Dinner”
BEST FIRST SCREENPLAY
Kris Avedisian, Story By: Kyle Espeleta, Jesse Wakeman, “Donald Cried”
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, “The Big Sick” (WINNER)
Ingrid Jungermann, “Women Who Kill”
Kogonada, “Columbus”
David Branson Smith, Matt Spicer, “Ingrid Goes West”
BEST CINEMATOGRAPHY
Thimios Bakatakis, “The Killing of a Sacred Deer”
Elisha Christian, “Columbus”
Hélène Louvart, “Beach Rats”
Sayombhu Mukdeeprom, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Joshua James Richards, “The Rider”
BEST EDITING
Ronald Bronstein, Benny Safdie, “Good Time”
Walter Fasano, “Call Me by Your Name”
Alex O’Flinn, “The Rider”
Gregory Plotkin, “Get Out”
Tatiana S. Riegel, “I, Tonya” (WINNER)
BEST FEMALE LEAD
Salma Hayek, “Beatriz at Dinner”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy!”
Regina Williams, “Life and Nothing More”
BEST MALE LEAD
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name” (WINNER)
Harris Dickinson, “Beach Rats”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
BEST SUPPORTING FEMALE
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I, Tonya” (WINNER)
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Lois Smith, “Marjorie Prime”
Taliah Lennice Webster, “Good Time”
BEST SUPPORTING MALE
Nnamdi Asomugha, “Crown Heights”
Armie Hammer ,”Call Me by Your Name”
Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (WINNER)
Benny Safdie, “Good Time”
ROBERT ALTMAN AWARD – Given to one film’s director, casting director and ensemble cast
“Mudbound”
Director: Dee Rees
Casting Directors: Billy Hopkins, Ashley Ingram
Ensemble Cast: Jonathan Banks, Mary J. Blige, Jason Clarke, Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Rob Morgan, Carey Mulligan
BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
‘The Departure,” Lana Wilson
“Faces Places,” directed by Agnés Varda, JR, produced by Rosalie Varda (WINNER)
“Last Men in Aleppo,” directed by Feras Fayyad, produced by Kareem Abeed, Søeren Steen Jespersen, Stefan Kloos
“Motherland,” directed by Ramona S. Diaz, produced by Rey Cuerdo
“Quest,” directed by Jonathan Olshefski, produced by Sabrina Schmidt Gordon
BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)
“BPM (Beats Per Minute),” Robin Campillo, France
“A Fantastic Woman,” Sebastián Lelio, Chile (WINNER)
“I Am Not a Witch,” Rungano Nyoni, Zambia
“Lady Macbeth,” William Oldroyd, U.K.
“Loveless,” Andrey Zvyagintsev, Russia
BONNIE AWARD – The inaugural Bonnie Award will recognize a mid-career female director with a $50,000 unrestricted grant, sponsored by American Airlines.
So Yong Kim
Lynn Shelton
Chloé Zhao (WINNER)
JEEP TRUER THAN FICTION AWARD – The 23rd annual Truer Than Fiction Award, funded by the Jeep brand, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.
Shevaun Mizrahi, Director of “Distant Constellation”
Jonathan Olshefski, Director of “Quest” (WINNER)
Jeff Unay, Director of “The Cage Fighter”
KIEHL’S SOMEONE TO WATCH AWARD – The 24th annual Someone to Watch Award, funded by Kiehl’s Since 1851, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.
Amman Abbasi, Director of “Dayveon”
Justin Chon, Director of “Gook” (WINNER)
Kevin Phillips, Director of “Super Dark Times”
PIAGET PRODUCERS AWARD – The 21st annual Producers Award, funded by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality, independent films.
Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton
Awards: Independent Spirit Awards 2018 Winners! Here are the winners of the 33rd Independent Spirit Awards which always take place the night before the Oscars.
0 notes
Independent Spirit Awards 2018 Nominations -- See the Full List!
Call Me by Your Name, Get Out and Lady Bird all had great showings at the 2018 Independent Spirit Award nominations!
The nominees were announced on Tuesday morning, with the Armie Hammer-ledCall Me by Your Name leading the pack with six nominations, followed closely by Jordan Peele's critically acclaimed, genre-bending thriller Get Out with five, and Lady Bird, with four.
All three films are competing for Best Picture, along with The Florida Project and The Rider. The Independent Spirit Awards are sometimes seen as a tea leaf for how the Academy Awards will sway -- the Best Picture winner of this show has gone on to also earn the distinction at the Oscars for five out of the last six years.
Peele earned a nod in the Best Director category, and the film's lead, Daniel Kaluuya is up for Best Male Lead, along with James Franco, who is nominated for The Disaster Artist. In the Best Female Lead category, Saoirse Ronan is up for Lady Bird.
Check out the full list of nominees below:
Best Feature
Call Me by Your Name
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Rider
Best Director
Jonas Carpignano, A Ciambra
Luca Guadagnino, Call Me by Your Name
Jordan Peele, Get Out
Benny and Josh Safdie, Good Time
Chloé Zhao, The Rider
Best First Feature
Columbus
Ingrid Goes West
Menashe
Oh Lucy
Patti Cake$
Best Female Lead
Salma Hayek, Beatriz at Dinner
Francis McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Shinobu Terajima, Oh Lucy
Regina Williams, Life and Nothing More
Best Male Lead
Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Harris Dickinson, Beach Rats
James Franco, The Disaster Artist
Daniel Kaluuya, Get Out
Robert Pattinson, Good Time
Best Supporting Female
Holly Hunter, The Big Sick
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Lois Smith, Marjorie Prime
Taliah Lennice Webster, Good Time
Best Supporting Male
Nnamdi Asomugha, Crown Heights
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Barry Keoghan, The Killing of a Sacred Deer
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bennie Safdie, Good Time
Best Screenplay
Lady Bird
The Lovers
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
Beatriz at Dinner
Best First Screenplay
Donald Cried
The Big Sick
Women Who Kill
Columbus
Ingrid Goes West
Best Cinematography
The Killing of a Sacred Deer
Columbus
Beach Rats
Call Me by Your Name
The Rider
Best Editing
Good Time
Call Me by Your Name
The Rider
Get Out
I, Tonya
John Cassavetes Award
A Ghost Story
Dayveon
Life and Nothing More
Most Beautiful Island
The Transfiguration
Robert Altman Award
Mudbound
Best Documentary
The Departure
Faces Places
Last Men in Aleppo
Motherland
Quest
Best International Film
A Fantastic Woman
BPM
Lady Macbeth
I Am Not a Witch
Loveless
Piaget Producers Award
Giulia Caruso & Ki Jin Kim
Ben LeClair
Summer Shelton
Annual Kiehl’s Someone to Watch Award
Amman Abassi, Dayveon
Justin Chon, Gook
Truer Than Fiction Award
Shevaun Mizrahi, Distant Constellation
Jonathan Olshefski, Quest
Jeff Unay, Cage Fighter
Annual Bonnie Award
So Young Kim
Chloe Zhao
Lynn Shelton
The 2018 Independent Spirit Awards take place on March 3, 2018.
RELATED CONTENT:
2017 Independent Spirit Awards: The Complete Winners List
EXCLUSIVE: Jordan Peele Unmasks America's 'Post-Racial Lie' With 'Get Out'
EXCLUSIVE: 'Get Out' Stars Allison Williams and Daniel Kaluuya Are 'So Down' for a Lil Rel Howery Spinoff!
1 note
·
View note
2018 Independent Spirit Award Nominations
Best Feature
“Call Me By Your Name”
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Rider”
Best Director
Jonas Carpignano, “A Ciambra”
Luca Guadagnino, “Call Me By Your Name”
Jordan Peele, “Get Out”
Benny and Josh Safdie, “Good Time"
Chloé Zhao, “The Rider”
Best First Feature
“Columbus”
“Ingrid Goes West”
Manahse”
“Oh Lucy”
“Patti Cake$”
Best Female Lead
Salma Hayek, “Beatriz at Dinner”
Francis McDormand, “Three Billboards”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saiorse Ronin, “Lady Bird”
Shinobu Terajima, “Oh Lucy”
Regina Williams, “Life And Nothing”
Best Male Lead
Timothee Chalamet, “Call Me By Your Name”
Harris Dicksinon, “Beach Rats”
James Franco, “The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Robert Pattinson, “Good Time”
Best Supporting Female
Holly Hunter, “The Big Sick”
Allison Janney, “I Tonya”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Louis Smith, “Marjorie Prime”
Taliah Lennice Webster, “Good Time”
Best Supporting Male
Nnamdi Asomugha, “Crown Heights”
Armie Hammer, “Call Me By Your Name”
Barry Keoghan, “The Killing of a Sacred Deer”
Sam Rockwell, “Three Billboards”
Bennie Safdie, “Good Time”
Best Screenplay
“Lady Bird”
“The Lovers”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
“Get Out”
“Beatriz at Dinner”
Best First Screenplay
“Donald Cried”
“The Big Sick”
“Woman Who Kill”
“Columbus”
“Ingrid Goes West”
Best Cinematography
“The Killing of a Sacred Deer”
“Colombus”
“Beach Rats”
“Call Me By Your Name”
“The Rider
Best Editing
“Good Time”
“Call Me By Your Name”
“The Rider”
“Get Out”
“I, Tonya”
186 notes
·
View notes
2018 Film Independent Spirit Award nominees from the movie Good Time
BEST DIRECTOR : Benny Safdie, Josh Safdie
BEST MALE LEAD : Robert Pattinson
BEST SUPPORTING MALE : Benny Safdie
BEST SUPPORTING FEMALE : Taliah Lennice Webster
BEST EDITING : Ronald Bronstein, Benny Safdie
Full nominees List
Congratulations especially to Robert Pattinson!!
23 notes
·
View notes