Tumgik
lauraresne · 3 years
Quote
Mēs reiz atradām Grobiņas karti, kur nebija atzīmēta Ālande, bet Telse.
Juris Zviedrāns
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Vecam jāizskatās vecam
Šāda pārliecība Tāšu muižas apsaimniekotājam Jurim Zviedrānam ir saistībā ar ēku atjaunošanu un veicamajiem darbiem. Neiejaukties ēku dzīvē tik ļoti, lai tiktu izjaukta to dabīgā attīstība un pagātnes izveidotie nospiedumi.
Saistībā ar Tāšu muižas vizuālās identitātes izveidi, Juris Zviedrāns ir atvērts jauniem risinājumiem un paņēmieniem. Lai muižas senums tiek izcelts gaismā ar mūsdienīgiem un moderniem risinājumiem, tādējādi mijiedarbojoties senajam ar jauno. Gluži kā cilvēki, kas vasaras mēnešos brauc darbos palīdzēt. Gan jauni mākslinieki, gan dzīvi pieredzējušāki ļaudis, kuros ir vēlme redzēt pagātnes liecības atdzimstam jaunos veidolos.
0 notes
lauraresne · 3 years
Quote
“Mēs reiz atradām Grobiņas karti, kur nebija atzīmēta Ālande, bet Telse.”
Juris Zviedrāns
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Ālandes upe
Ālandes upe sākas Ploču purvā uz Vērgales un Medzes pagastu robežas, tek cauri Tāšu ezeram.
Dažkārt Ālandes upes augštecē tiek saukta arī par Tāšupīti. Tāšu senais kuršu nosaukums ir Telse, kas, pēc valodnieces Janīnas Kursītes-Pakules domām, nozīmē "tecēt", "urdzēt", un tādēļ upes senais vārds varētu būt Telse. Aland ir saldūdens zivs ālanta vāciskais nosaukums, un upei dots, iespējams, dēļ šo zivju lielā daudzuma senatnē.
Telses jeb Ālandes upe bijis nozīmīgs tirdzniecības un satiksmes ceļš jau kuršu laikā, kā arī ļoti nozīmīga loma bija Tāšu muižas apgādē ar ūdeni.
Lasot par Ālandes upi, kuras nosaukums vairākkārt mainījies, rodas idejas Tāšu muižas vizuālās identitātes izveidei, iekļaujot tik svarīgās upes vēsti un nozīmi.
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Muižas ar identitāti
Sāku pētīt Latvijas muižas, kurām jau ir izveidota vizuālā identitāte un šajā rakstā aplūkošu dažas no tām. Gribu iepazīties ar dažādu muižu dažādajām identitātēm.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
  Skatoties uz šo muižu logotipiem, sapratu, ka Tāšu muižas vizuālo identitāti vēlos veidot vienkāršāku, detaļās ne tik sadrumstalotu, neizmantot “senlaicīgus” fontus, kas atgādinātu par laikiem, kādi reiz bija. Vēlos veidot identitāti, kas sev līdzi nes vēsti par pagātni, bet vizuāli neatgādina pagātnes rakstus vai burtviedolus. Ņemot vērā, ka Tāšu muiža ar katru gadu attīstās arvien straujāk un pieaug arī apmeklētāju un mākslinieku skaits, kas apciemo muižu, veidošu vizuālo identitāti, kas aug līdzi laikam. Ruckas muižas logotips uzrunā ar vienkāršību un skaidrību. 
0 notes
lauraresne · 3 years
Photo
Tumblr media
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Mākslinieku kūrorts
Vasarās notiek arī radošās darbnīcas, lekcijas, kad te tiek veidoti prototipi gan seniem puķu podiem gan arī tādas interesantas senlaiku detaļas kā puķudobju apmales, proti plakani dekori rotāti ar reljefiem ziedu rakstiem vai citādiem ornamentiem, kurus agrāk apspraudīja apkārt ap dobēm. Savu otro dzīvi te gaida arī dažādu laikmetu logu viras un rūtis, kuras Tāšu muiža saimnieki vāc kopā un laika gaitā iedzīvina senajos namos šeit.
Senās sienas bijušas liecinieces mūzikas, laikmetīgās dejas ritmiem un fotosesijām. Apartamenti nav lieli, mūzika jābauda mazā kompānijā, jo liela tikai traucē.
Juris Zviedrāns Kuldīgā apmāca restauratora asistentus, un vasarās Tāšos notiek prakses – audzēkņi palīdz muižas atjaunošanā un tajā dzīvo. Liepājas keramiķei Vinetai Trumpeniecei es palīdzu sakārtot mājas logus, bet viņa muižai dāvina keramiku. Savulaik pie mums dzīvoja Kuldīgas restauratori, kuri Liepājā atjaunoja kādu māju.
Vasara Tāšu muižā ir arhitektu un dažādu mākslinieku atpūtas un iedvesmas vieta, taču muižas apsaimniekotāji ļoti novērtē palīdzīgas rokas atjaunošanas, sakopšanas un visādos citos darbos, jo tie patiešām ir daudz un vienmēr.
Ļoti gaidu to dienu, kad aizbraukšu Tāšu muižu apskatīt savām acīm.
0 notes
lauraresne · 3 years
Quote
Mājas atjaunošanā tiek izmantota Skandināvijas filozofijas trīs galvenie punkti: vecam jāizskatās vecam, tiek lietoti tradicionālie materiāli – lineļļa, kaļķa java, darva utml., māja netiek pielāgota cilvēku vajadzībām, bet cilvēki pielāgojas mājai.
Juris Zviedrāns
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Par vēsturi
Rakstītajos avotos Telse pirmo reizi pieminēta 1253.gadā, bet Telses (Telsen) muiža 1501.gadā. Tagadējais Tāšu muižas saimnieks skaidro, ka šīs vietas kursiskais nosaukums bijis Telse, kas vēlāk latviešu valodā pārtapis par Tāši. Tāšu muižas vēsturiskais centrs atrodas Ālandes (Telses) upes ielejā pie Tāšu ezera. 
Telse ir arī senais Ālandes upes nosaukums. Latviešiem bijusi Telse, vāciešiem – Ālande. Pirmajos rakstveida avotos Ālande parādījusies tikai 14. gadsimtā, turklāt iespējams, ka paralēli bijuši divi nosaukumi – arī Telse
Tumblr media
Te bijis ciems, kura zemes 16. gadsimta sākumā izlēņotas jeb kā tagad sakām – iznomātas vietējiem muižkungiem. No 17. gadsimta vidus te sākās apbūve un tagad kungu namā rotā gada skaitlis – 1734., kad Korfu dzimtas pārstāvis Frīdrihs Heinrihs fon Korfs šeit nolēma celt tam laikam atbilstošu modernu ēku. 
Tumblr media Tumblr media
Telse (1253), Talsz (1583), Telssen (1632), Tellsen (1780), Telßen, Taschi (1826), Tahsches m. (1912)
0 notes
lauraresne · 3 years
Text
Sveiciens 2021
Jaunajam mācību semestrim sākoties, klāt jauni uzdevumi. Vēl aizvien rakstīšu šeit par manu izpētes procesu un atklājumiem zīmolu dizaina priekšmeta saistībā. Šajā pusgadā mums ir iespēja izvēlēties, kam vēlamies taisīt vizuālo identitāti un ar ko strādāt. Viss atkarīgs no manis pašas. Nedaudz biedē, bet šķiet, ka esmu atradusi vietu, kurai vēlos taisīt vizuālo identitāti.
Tāšu (Telses) muiža
Kopš 2020. gada septembra mani ārkārtīgi ir aizrāvušas Latvijas muižas, viņu dzīve, stāsti, iespējas. Sanāca lieliska iespēja uz vairākām muižām aizbraukt, neaizslēgtajās ierāpties iekšā, un kad domāju, ko varētu veidot zīmolu dizaina priekšmetā, man atnāca - muiža. Sāku meklēt muižu, kas ir nedaudz apdzīvota vai tiek atjaunota un sāk savu otro dzīvi. Un es atradu Tāšu muižu.
Tumblr media
Šobrīd Tāšu muižas muižkunga statusā ir Juris Zviedrāns, kurš atjauno Grobiņas novadā esošo muižu. Tagad šis nams kalpo kā brīvdienu māja, turklāt vasarās te sabrauc mākslinieki un arhitekti, kuriem nevajag četru vai piecu zvaigžņu apartamentus un perfektas labierīcības komfortam.
Zviedrāni ne tikai atjauno vecās ēkas, bet arī cenšas organizēt mazus koncertus un mākslas sarīkojumus, tas, kas pašiem patīk, priecē arī draugus. Par plānotajām aktivitātēm interesenti uzzina no mutes mutē, un citreiz ar to arī pietiek.
Ja ir oficiālāki pasākumi, top afišas. Piemēram, pērn bija vēsturisko dārzu dienas ar lasījumu par romantisma stila dārziem, ieradās pietiekami daudz apmeklētāju. Šis ir tas lauciņš, kurā noderētu notikumu plakāti un kopējā muižas identitāte ne tikai ēkas ietvaros, bet jau plašākai lietojamībai.
Tumblr media Tumblr media
Uz tikšanos!
0 notes