2021-22 1st NHL Games
October 12, 2021
Taylor Raddysh (Tampa Bay) vs. Pittsburgh.
Pavel Dorofeyev (Vegas) vs. Seattle.
October 13, 2021
Hendrix Lapierre (Washington) vs. New York Rangers.
Vasily Podkolzin (Vancouver) at Edmonton.
Cole Perfetti (Winnipeg) at Anaheim.
Mason McTavish (Anaheim) vs. Winnipeg.
Benoit-Olivier Groulx (Anaheim) vs. Winnipeg.
October 14, 2021
Anton Lundell (Florida) vs. Pittsburgh.
Lucas Raymond (Detroit) vs. Tampa Bay.
Moritz Seider (Detroit) vs. Tampa Bay.
Cole Sillinger (Columbus) vs. Arizona.
Grégory Hofmann (Columbus) vs. Arizona.
Jacob Peterson (Dallas) at New York Rangers.
Philip Tomasino (Nashville) vs. Seattle.
Jake Leschyshyn (Vegas) at Los Angeles.
Jonas Røndbjerg (Vegas) at Los Angeles.
Vladimir Tkachev (Los Angeles) vs. Vegas.
October 15, 2021
Dawson Mercer (New Jersey) vs. Chicago.
Max Willman (Philadelphia) vs. Vancouver.
October 16, 2021
Boris Katchouk (Tampa Bay) at Washington.
Karel Vejmelka (Arizona) at Buffalo.
Jake Neighbors (St. Louis) at Colorado.
Brandon Duhaime (Minnesota) at Anaheim.
Jonathan Dahlén (San José) vs. Winnipeg.
Jasper Weatherby (San José) vs. Winnipeg.
William Eklund (San José) vs. Winnipeg.
October 19, 2021
Mason Geertsen (New Jersey) vs. Seattle.
Yegor Chinakhov (Columbus) vs. Detroit.
Tommy Novak (Nashville) vs. Los Angeles.
October 21, 2021
Dysin Mayo (Arizona) vs. Edmonton.
October 23, 2021
Nico Daws (New Jersey) vs. Buffalo.
October 24, 2021
Connor Ingram (Nashville) at Minnesota.
Daniil Miromanov (Vegas) vs. New York Islanders.
October 28, 2021
Connor Dewar (Minnesota) at Seattle.
Jon Lizotte (Minnesota) at Seattle.
October 29, 2021
Brett Leason (Washington) vs. Arizona.
October 30, 2021
Isaak Phillips (Chicago) at Carolina.
Adam Beckman (Minnesota) at Colorado.
Ryan Merkley (San José) vs. Winnipeg.
Santeri Hatakka (San José) vs. Winnipeg.
November 1, 2021
Aliaksei Protas (Washington) at Tampa Bay.
November 2, 2021
Michael Pezzetta (Montreal) vs. Detroit.
November 4, 2021
Chase Priskie (Florida) vs. Washington.
Joel Hofer (St. Louis) at San Jose.
Artemi Kniazev (San José) vs. St. Louis.
November 5, 2021
Alexander Holtz (New Jersey) at Los Angeles.
Cam Dineen (Arizona) at Anaheim.
Ben McCartney (Arizona) at Anaheim.
November 8, 2021
Axel Jonsson-Fjällby (Washington) vs. Buffalo.
November 9, 2021
Paul Cotter (Vegas) vs. Seattle.
November 10, 2021
Kirill Semyonov (Toronto) at Philadelphia.
November 11, 2021
Zach Fucale (Washington) at Detroit.
November 13, 2021
Riley Tufte (Dallas) vs. Philadelphia.
November 14, 2021
Walker Duehr (Calgary) at Ottawa.
November 15, 2021
Justin Danforth (Columbus) vs. Detroit.
November 18, 2021
Mattias Norlinder (Montreal) vs. Pittsburgh.
Fabian Zetterlund (New Jersey) at Florida.
Scott Perunovich (St. Louis) vs. San Jose.
November 20, 2021
Robin Salo (New York Islanders) vs. Calgary.
Grant Hutton (New York Islanders) vs. Calgary.
Philip Broberg (Edmonton) vs. Chicago.
Ben Jones (Vegas) vs. Columbus.
November 22, 2021
Scott Reedy (San José) vs. Carolina.
November 24, 2021
Sean Durzi (Los Angeles) vs. Toronto.
November 30, 2021
Gabriel Fortier (Tampa Bay) at St. Louis.
December 1, 2021
Markus Niemeläinen (Edmonton) vs. Pittsburgh.
Justus Annunen (Colorado) at Toronto.
December 2, 2021
Josiah Slavin (Chicago) at Washington.
Daniil Tarasov (Columbus) at Dallas.
December 7, 2021
Alex Steeves (Toronto) vs. Columbus.
Kristiāns Rubīns (Toronto) vs. Columbus.
December 8, 2021
Adam Húska (New York Rangers) vs. Colorado.
December 9, 2021
Mason Shaw (Minnesota) at San Jose.
December 11, 2021
Akira Schmid (New Jersey) at New York Islanders.
December 14, 2021
Alexey Toropchenko (St. Louis) at Dallas.
Riley Damiani (Dallas) vs. St. Louis.
Justin Barron (Colorado) vs. New York Rangers.
December 15, 2021
J.J. Moser (Arizona) vs. New York Rangers.
December 16, 2021
Jesper Frödén (Boston) at New York Islanders.
Jack Drury (Carolina) vs. Detroit.
Cole Schwindt (Florida) vs. Los Angeles.
December 16, 2021
Jayden Halbgewachs (San José) vs. Vancouver.
December 19, 2021
Joe Snively (Washington) vs. Los Angeles.
Kristian Reichel (Winnipeg) vs. St. Louis.
December 28, 2021
Rafaël Harvey-Pinard (Montreal) at Tampa Bay.
Corey Schueneman (Montreal) at Tampa Bay.
Sean Day (Tampa Bay) vs. Montreal.
Michael Carcone (Arizona) at San Jose.
Alex Turcotte (Los Angeles) vs. Vegas.
December 29, 2021
Ethan Prow (Buffalo) vs. New Jersey.
John-Jason Peterka (Buffalo) vs. New Jersey.
Alexander Alexeyev; Jr. (Washington) vs. Nashville.
Dmitri Samorukov (Edmonton) at St. Louis.
December 30, 2021
Brandon Baddock (Montreal) at Carolina.
Darren Raddysh (Tampa Bay) at Florida.
Hugo Alnefelt (Tampa Bay) at Florida.
Per Sandström (Philadelphia) at San Jose.
December 31, 2021
Lucas Johansen (Washington) at Detroit.
January 1, 2022
Cameron Hillis (Montreal) at Florida.
Arvid Söderblom (Chicago) at Nashville.
January 2, 2022
Zach Sawchenko (San José) at Pittsburgh.
Kasper Björkqvist (Pittsburgh) vs. San Jose.
January 4, 2022
Bryce Kindopp (Anaheim) vs. Philadelphia.
January 6, 2022
Jake Christiansen (Columbus) at New Jersey.
Matt Boldy (Minnesota) at Boston.
Marco Rossi (Minnesota) at Boston.
Jacob Moverare (Los Angeles) vs. Nashville.
January 8, 2022
Jacob Perreault (Anaheim) vs. New York Rangers.
January 9, 2022
Brayden Tracey (Anaheim) vs. Detroit.
Lukáš Dostál (Anaheim) vs. Detroit.
January 11, 2022
Jack Quinn (Buffalo) vs. Tampa Bay.
Jakub Galvas (Chicago) at Columbus.
Adam Raška (San José) vs. Detroit.
January 12, 2022
Vladislav Kolyachonok (Arizona) vs. Toronto.
January 13, 2022
Dylan Samberg (Winnipeg) at Detroit.
Declan Chisholm (Winnipeg) at Detroit.
Jack LaFontaine (Carolina) vs. Columbus.
Lukas Reichel (Chicago) vs. Montreal.
Braden Schneider (New York Rangers) at San Jose.
Samuel Fagemo (Los Angeles) vs. Pittsburgh.
January 24, 2022
Michael McNiven (Montreal) at Minnesota.
January 25, 2022
Linus Sandin (Philadelphia) at New York Islanders.
January 27, 2022
Johnathan Kovacevic (Winnipeg) vs. Vancouver.
January 29, 2022
Isaac Ratcliffe (Philadelphia) vs. Los Angeles.
February 1, 2022
Kaedan Korczak (Vegas) vs. Buffalo.
February 8, 2022
Trey Fix-Wolansky (Columbus) at Washington.
February 23, 2022
Brandon Biro (Buffalo) at Montreal.
March 3, 2022
Matias Maccelli (Arizona) vs. Colorado.
March 10, 2022
Jordan Spence (Los Angeles) vs. San José.
March 11, 2022
Valtteri Puustinen (Pittsburgh) vs. Vegas.
March 15, 2022
Brayden Pachal (Vegas) at Winnipeg.
March 19, 2022
Alex Vlasic (Chicago) at Minnesota.
March 20, 2022
Jeff Malott (Winnipeg) at Chicago.
March 21, 2022
Zach Hayes (Vegas) at Minnesota.
March 24, 2022
Hayden Hodgson (Philadelphia) at St. Louis.
March 29, 2022
Noah Cates (Philadelphia) at Minnesota.
March 31, 2022
Marc McLaughlin (Boston) vs. New Jersey.
April 2, 2022
Jordan Harris (Montreal) at Tampa Bay.
Ronnie Attard (Philadelphia) vs. Toronto.
April 4, 2022
Nick Abruzzese (Toronto) at Tampa Bay.
Carson Meyer (Columbus) vs. Boston.
April 7, 2022
Filip Hållander (Pittsburgh) at New York Rangers.
April 11, 2022
Mikey Eyssimont (Winnipeg) at Montreal.
April 12, 2022
Owen Power (Buffalo) at Toronto.
Bobby Brink (Philadelphia) at Washington.
Nathan Smith (Arizona) vs. New Jersey.
Jack McBain (Arizona) vs. New Jersey.
Matty Beniers (Seattle) at Calgary.
April 13, 2022
Nick Blankenburg (Columbus) vs. Montreal.
Kent Johnson (Columbus) vs. Montreal.
April 16, 2022
Ben Meyers (Colorado) vs. Carolina.
April 17, 2022
Thomas Bordeleau (San José) at Minnesota.
April 19, 2022
Mitchell Chaffee (Minnesota) at Montreal.
April 21, 2022
Nikita Okhotiuk (New Jersey) vs. Buffalo.
Linus Högberg (Philadelphia) at Montreal.
Fredrik Karlström (Dallas) at Calgary.
April 22, 2022
Boko Imama; Jr. (Arizona) vs. Washington.
April 23, 2022
Pyotr Kochetkov (Carolina) at New Jersey.
April 26, 2022
Reilly Walsh (New Jersey) at Ottawa.
Hunter Drew (Anaheim) at San José.
April 29, 2022
Tom Hodges (Anaheim) at Dallas.
3 notes
·
View notes
Sergei Vikharev, Russian danseur, choreographer and Mariinsky ballet master, has passed away at just 55. Rest in peace.
Graduated from the Leningrad Academic Vaganova Academy of Russian Ballet in 1980 (class of Vladilen Semyonov) and joined Leningrad’s Kirov Theatre of Opera and Ballet (now the Mariinsky Theatre). He was the first performer of roles in Oleg Vinogradov’s ballets The Knight in the Tiger’s Skin (Tsarevich Kajei), The Battleship Potemkin (Batman) and Pétrouchka (Pétrouchka). Also danced in the ballets La Sylphide (James), The Sleeping Beauty (Désiré), Chopiniana (the Youth), Giselle (Albrecht, Classical Duet), La Fille mal gardée (Colas), Symphony in C (III. Allegro vivace), Swan Lake (Neapolitan Dance, Friends of the Prince), Romeo and Juliet (Mercutio) and Napoli, or The Fisherman and His Bride (Gennaro, Grand pas variation) among others. Danced in ballets by Boris Eifman, Alexander Polubentsev and Vladimir Karelin. Appeared in performances with Alla Sigalova’s Independent Dance Company (The Queen of Spades, 1991; Cynics, 1996; and Yellow Tango, 1997).
From 1987-88 he coached the Donetsk State Academic Opera and Ballet Theatre (now the Solovyanenko Theatre).
Staged the ballet Leda and the Swan to music by Mahler (1995, Hermitage Theatre, St Petersburg) and the ballet scenes from Ponchielli’s opera La Gioconda (1997) at the Teatro Carlo Felice in Genoa (Italy).
From 1999-2006 he was Principal Ballet Master of the Novosibirsk Opera and Ballet Theatre where he staged productions of the following ballets:
The Sleeping Beauty (1996, choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev),
The Nutcracker (1998, versions by Lev Ivanov, Vasily Vainonen and his own),
Bournonville’s Conservatoire, or Caprices of a Ballet Master (1998, after August Bournonville, revised version by Elsa Marianne von Rosen),
Giselle (1999, choreography by Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa),
Coppélia (2001, revival of the Mariinsky Theatre’s 1894 production),
Don Quixote (2003, after Alexander Gorsky and Fyodor Lopukhov),
Michel Fokine’s ballets Chopiniana (2000), Polovtsian Dances from the opera Prince Igor (2000), Le Carnaval and Schéhérazade (2001); and
Dances in the opera Aida (2004, directed by Dmitry Chernyakov).
At the Mariinsky Theatre he has staged reconstructions of ballets including:
The Sleeping Beauty (1999, revival of Marius Petipa’s 1890 production),
Pétrouchka (2000, revival of Michel Fokine’s production with designs by Alexandre Benois, revised by Leonid Leontiev),
La Bayadère (2002, revival of Marius Petipa’s 1900 production),
Le Réveil de Flore (2008, revival of Michel Fokine’s 1910 production with designs by Léon Bakst); and
Le Carnaval (2008, revival of Michel Fokine’s production 1910 with designs by Léon Bakst); as well as
Dances in the opera A Life for the Tsar (2004, directed by Dmitry Chernyakov).
Has staged Fokine’s ballets Chopiniana, Polovtsian Dances and Le Carnaval at the Kulyash Baiseitova National Opera and Ballet Theatre (Astana, 2006) and for the NBA Ballet (Tokyo, 2007).
At the Bolshoi Theatre he has staged revivals of the Mariinsky Theatre’s 1894 production of Coppélia (choreography by Marius Petipa and Enrico Cecchetti, 2009). At the Teatro alla Scala in Milan he staged a production of Marius Petipa’s ballet Raymonda (2011).
Since 2007 he has been a ballet master and coach at the Mariinsky Theatre, working with Olesya Novikova and Andrei Arseniev.
28 notes
·
View notes