Tumgik
centarzdravlja · 4 days
Text
Kombinacija paracetamola i ibuprofena - je li opasna i koliko je učinkovita?
Tumblr media
Povišena temperatura je simptom, a ne bolest. Prema tome, liječenje povišene temperature znači simptomatsku intervenciju.
I paracetamol i ibuprofen učinkoviti su kod smanjenja povišene tjelesne temperature i smanjenju većine boli.
Osim u rijetkim slučajevima egzogeno uvjetovane hipertermije, kad se koristi samo fizikalno odvođenje temperature s površine tijela (mlaka kupka), povišena temperatura liječi se antipireticima: paracetamolom ili ibuprofenom.
Paracetamol
Paracetamol se preporučuje pacijentima koji imaju gastrointestinalne probleme, bolesti bubrega, čireve na želucu ili upalne bolesti crijeva. Paracetamol se metabolizira u jetri, stoga bi ga trebali izbjegavati pojedinci s poremećajima rada jetre ili osobe koje piju više alkoholnih pića. Zbog mogućih nuspojava ibuprofena i drugih NSAID lijekova, za starije osobe s kroničnim bolestima može biti bolje koristiti se paracetamolom.
Popularne tablete protiv bolova imaju zabrinjavajuć učinak
Paracetamolu treba određeno vrijeme da počne djelovati. Uglavnom mu je potrebno 45 minuta da počne djelovati i još dvostruko toliko kako bi pacijent osjetio smanjenje boli. Zbog takvog dugog vremena djelovanja ljudi nerijetko uzimaju više paracetamola nego što bi trebali jer misle da doza koju su unijeli nije dovoljna.
Tumblr media
Ibuprofen
Za bolove u leđima i osteoartritis, ibuprofen može biti bolji izbor. Naime, istraživanja pokazuju kako je paracetamol (acetaminofen) nedjelotvoran u liječenju boli u donjim leđima i imao vrlo slabe rezultate kod pacijenata s osteoartritisom.
Ibuprofen za snižavanje temperature – da ili ne?
Za pojedine vrste boli, poput sportskih ozljeda i boli u mišićima, ibuprofen može djelovati bolje zbog svojih protuupalnih svojstava. Druga istraživanja pokazuju pak da je ibuprofen učinkovitiji i kod smanjenja menstrualne boli. Ibuprofen se koristi za snižavanje povišene tjelesne temperature uslijed obične prehlade, gripe i drugih upalnih bolesti, kao reakcija na primljeno cjepivo, ublažavanje blagih do srednje jakih bolova uslijed obične prehlade, gripe i upalnih bolesti, glavobolja, bol uslijed ozljede, zubobolja, i bol kod predmenstruacijskog sindroma, bolovi reumatskog podrijetla, liječenje reumatskih bolesti kao što su artritis i artroza.
Ibuprofen je najbolje uzimati tijekom ili nakon jela.
Kombinacija paracetamola i ibuprofena
Ako imate iznad 16 godina, možete naizmjenično uzimati paracetamola i ibuprofena jer se oni različito metaboliziraju u tijelu i nemaju međusobnih interakcija. I paracetamol i ibuprofen uglavnom imaju slične indikacije, iako ibuprofen ima prednosti kod smanjenja upala. Paracetamol je lijek protiv boli različit od nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) i acetilsalicilatne kiseline i djeluje drugačije od ibuprofena.. Smatra se da paracetamol uglavnom djeluje centralno, dok ibuprofen, acetilsalicilatna kiselina i drugi NSAID lijekovi djeluju uglavnom na mjestu boli. Ako vam je potrebno jače ublažavanje boli, liječnik može savjetovati da zajedno uzimate ibuprofen i paracetamol.
Jesu li alkohol i lijekovi stvarno opasna kombinacija ili je to samo mit?
Ibuprofen i paracetamol možete uzimati zajedno ili ih možete uzimati s vremenskim razmakom. Ako istovremeno uzimate ibuprofen i paracetamol, pripazite na preporučene dnevne doze za svaki od ovih lijekova. Ako se bol nastavi, obratite se svom liječniku ili ljekarniku.
Tumblr media
Kombinacija paracetamola i ibuprofena kod djece
Roditelji trebaju pripaziti prilikom doziranja djeci paracetamola i ibuprofena jer količina lijeka ovisi o dobi i tjelesnoj težini djeteta te ga je potrebno dozirati u odgovarajućim vremenskim razmacima. Paracetamol je prvi izbor, a ibuprofen se primjenjuje u slučaju visoke temperature ili temperature koja ne reagira na paracetamol.
Što sve treba znati o povišenoj temperaturi kod djece
Važno je odabrati i prikladan oblik lijeka. U novorođenčadi i dojenčadi najčešće se primjenjuju čepići, a kod starije djece sirup. Djetetu koje povraća i ima povišenu tjelesnu temperaturu potrebno je lijek dati u obliku čepića te nadoknaditi izgubljenu tekućinu kako ne bi dehidriralo. Ako dijete ima proljev i povišenu tjelesnu temperaturu, lijek treba dati u obliku sirupa.
Važno je znati da se djeci ne smiju davati oba lijeka istovremeno. Preporučuje se prvo dati paracetamol, a ako nije učinkovit unutar 1 do 4 sata, u sljedećoj dozi zamijeniti ga ibuprofenom. Takvo, naizmjenično davanje paracetamola i ibuprofena kod djece preporučuje se samo u slučaju da se jednim lijekom ne može postići efekt.
Vezani sadržaj:
Veliki vodič za liječenje gripe i prehlade
Saznajte kako brzo djeluje ibuprofen i za što se koristi!
0 notes
centarzdravlja · 4 days
Text
Infektivna mononukleoza - bolest poljupca
Infektivna mononukleoza, koja se još naziva "bolest poljupca", zarazna je bolest uzrokovana Epstein - Barrovim virusom (EBV) u 90% slučajeva, a u preostalih 10% citomegalovirusom (CMV). Kada se djeca zaraze ovim virusom, infekcija obično prolazi bez simptoma.
Tumblr media
Što je infektivna mononukleoza?
Infektivna mononukleoza, koja se još naziva "bolest poljupca", zarazna je bolest uzrokovana Epstein - Barrovim virusom (EBV) u 90% slučajeva, a u preostalih 10% citomegalovirusom (CMV). Kada se djeca zaraze ovim virusom, infekcija obično prolazi bez simptoma. Ako se odrasli zaraze, 25-75% će razviti simptome ove bolesti za koju su tipična tri simptoma: povišena tjelesna temperatura, povećani limfni čvorovi i upala grla.
Uzročnik infektivne mononukleoze
Epstein Barrov virus (EBV) je B limfotropni (ima izrazitu sklonost za napadanje B limfocita) herpesvirus koji je rasprostranjen diljem svijeta. Osim što uzrokuje infekcijsku mononukleozu, ovaj se virus povezuje s karcinomom grla i određenim B-staničnim limfomima.
Prijenos mononukleoze
EBV se prvenstveno prenosi putem sline, a rjeđe transfuzijom krvi. Obično se prenosi ljubljenjem i dodirivanjem dijelova tijela i predmeta natopljenih zaraženom slinom. Budući je prijenos kapljicama malo vjerojatan, izolacija oboljelih nema smisla. Virus u domaćinu ostaje doživotno; prvih 18 mjeseci nakon infekcije izlučuje se slinom, a nakon toga povremeno. Osobe slabijeg imunološkog statusa (praktički svi bolesnici s AIDS-om, 25-50% osoba s presađenim organima) češće šire virus.
Simptomi infektivne mononukleoze
4-8 tjedana nakon infekcije pojavljuju se prvi simptomi: malaksalost, gubitak apetita i zimica koji po nekoliko dana prethode početku upale grla, vrućice i povećanja limfnih čvorova.
Teški oblik upale grla obično natjera bolesnike da potraže medicinsku pomoć. Povremeno će bolesnici zamijetiti samo vrućicu ili povećane limfne čvorove ili će u njih biti prisutna samo jedna od komplikacija. Većina bolesnika tuži se na glavobolju i malaksalost.
Tijek bolesti Infekcijska mononukleoza je u većini slučajeva bolest prirodno ograničena trajanja. Upala grla je intenzivna 5-7 dana, a nakon toga jenjava u tijeku slijedećih 7-10 dana. Povišena temperatura obično traje 7-14 dana, ali ponekad može potrajati i nešto duže. Limfni čvorovi se najčešće smanjuju tijekom 3 tjedna. Umor je najtvrdokorniji simptom. Većina bolesnika se za 3-4 tjedna osjeća dovoljno dobro za povratak u školu ili na posao, ali poneki bolesnici mjesecima mogu osjećati iscrpljenost, smetnje koncentracije i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Obično su to bolesnici koji su imali blagi početak bolesti, bez teškog oblika upale grla i visoke vrućice.
Komplikacije mononukleoze
Komplikacije infektivne mononukleoze nisu česte, ali mogu biti jako dramatične pa postaju dominantne manifestacije bolesti. Tu spadaju:
autoimuna hemolitička anemija koja obično prestaje za 1-2 mjeseca
blaga trombocitopenija (smanjenje broja trombocita) u 50% slučajeva - prestaje za 3-6 tjedana
teška trombocitopenija - vrlo rijetka
blaga granulocitopenija (smanjenje broja granulocitnih leukocita) - obično jenjava za 3-6 tjedana
teška granulocitopenija - iznimno rijetka, povezana s teškom infekcijom li smrću
prsnuće slezene - rijetka komplikacija koja se javlja u drugom ili trećem tjednu bolesti; simptomi su podmukla ili nagla bol u trbuhu, ubrzan rad srca, nizak krvni tlak, hladan znoj
neurološke komplikacije - paraliza moždanih živaca, upala mozga i moždanih ovojnica (meningoencefalitis), Guillain-Barreov sindrom, cerebralni napadaji, upala kralježničke moždine, psihoza
hepatitis - uobičajena je komponenta infekciozne mononukleoze; gotovo 90% bolesnika ima blago povećanje jetrenih enzima, ali teški ili trajni poremećaj jetre iznimno je rijedak
srčane abnormalnosti - vrlo rijetke (upale osrčja, upale srčanog mišića, stezanje srčanih arterija, promjene u EKG-u)
opstrukcija dišnih putova zbog povećanih limfnih čvorova
Može li se umrijeti od infektivne mononukleoze? Više od 90% slučajeva bolesti ima dobroćudan i nekompliciran tijek. Ova je bolest rijetko smrtna; neurološke bolesti, opstrukcija dišnih putova i prsnuće slezene najčešći su uzrok smrti u prethodno zdravih osoba. Rizično stanje nazvano Spolno (x) vezani limfoproliferacijski sindrom (XLP) ili Duncanov sindrom javlja se kod muških osoba. 40% muškaraca zahvaćenih ovim stanjem umire nakon EBV infekcije. Ova se bolest, o kojoj se još uvijek ne zna dovoljno, očituje enormnim umnožavanjem limfnog tkiva s mogućim teškim imunološkim ili hematološkim posljedicama kao što su agamaglobulinemija, aplastična anemija ili limfocitni limfom.
Dijagnoza infektivne mononukleoze
Osim nabrojenih simptoma, dijagnozu potvrđuju slijedeći laboratorijski nalazi: - povišen broj leukocita - povećan broj atipičnih limfocita (kod 75% oboljelih). Limfociti su vrsta bijelih krvnih stanica koji se u ovoj bolesti razlikuju od normalnih - povećani su i promijenjena im je jezgra - postojanje heterofilnih antitijela (u 50% djece i do 95% odraslih). To su antitijela na ovčje eritrocite koji se dokazuju tzv. monospot testom. - blaga granulocitopenija (smanjenje broja granulocitnih leukocita) - blaga trombocitopenija (smanjenje broja trombocita) - bagi porast imunoglobulina IgM, IgG i IgA - blagi rast jetrenih enzima - prisutnost EBV-specifičnih antitijela - ovi serološki testovi sa sigurnošću dijagnosticiraju EBV infekciju, a mogu se napraviti odmah ili ako su gore navedeni nalazi proturječni Razlikovanje CMV i EBV mononukleoze Bolesnici s mononukleozom uzrokovanom citomegalovirusom (CMV) u prosjeku su stariji i obično je bolest karakterizirana upalom grla i vrućicom. Upala grla i povećanje limfnih čvorova rjeđe nastaju. Bolest nastaje podmuklije i sporije prestaje nego bolest uzrokovana Epstein-Barrovim virusom. Dijagnoza se postavlja izolacijom virusa u krvi ili specifičnim antitijelima na CMV.
Liječenje infektivne mononukleoze
Liječenje je simptomatsko jer nema lijeka protiv uzročnika. Bolesnicima se preporučuje: - mirovanje - bolesnici trebaju mirovati, što ne znači da trebaju strogo ležati u krevetu jer nema dokaza da strogi odmor pospješuje oporavak - pijenje većih količina tekućine dok traje vrućica - po potrebi uzeti lijekove za sniženje visoke temperature koje će vam preporučiti liječnik. Djeca do 12 godina trebala bi izbjegavati acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin. Andol) zbog opasnosti od komplikacija (Reyov sindrom). - pastile ili tvrdi bomboni mogu se uzeti kod grlobolje jer njihovo žvakanje pospješuje izlučivanje sline i gutanje nakupljenog sekreta - izbjegavati sportove 6-8 tjedana - zbog rijetkih komplikacija kao što je prsnuće slezene
Određeni lijekovi primjenjuju se u rijetkim situacijama: - kortikosteroidi mogu olakšati simptome upale grla, ali se zbog nuspojava obično daju jedino ako postoje komplikacije - opstrukcija dišnih putova i hematološki poremećaji (anemija, granulocitopenija, trombocitopenija) - alfa-interferon - ima antivirusno djelovanje i može smanjiti širenje EBV, ali se zbog visoke cijene primjenjuje obično kod osoba s poremećajem imunosti - aciklovir - u visokoj dozi zaustavlja širenje EBV u grlu, međutim, njegova klinička korist je minimalna ili neuočljiva
Prevencija infektivne mononukleoze Za sprječavanje širenja mononukleoze preporučuje se izbjegavati kontakt sa slinom osoba koje su nedavno preboljele mononukleozu i održavati visok stupanj higijene, osobito dječjih igračaka i predmeta koje djeca stavljaju u usta.
0 notes
centarzdravlja · 6 days
Text
Otkrijte zašto se jagode smatraju ljekovitim voćem!
Tumblr media
Jagode su mirisno crveno voće, koje se prvi put spominjalo prije 2000 godina. Osim što su izvrsnog okusa, jagode su izuzetno zdrave te mogu spriječiti nastanak raznih bolesti. Ako niste alergični, nema razloga da ne počnete s konzumacijom ovog prekrasnog voća, koje je u ovo doba svježe i najzdravije.
Rak
Elaginska kiselina je prisutna u crvenom voću i bobicama, uključujući maline, jagode, kupine i brusnice. Istraživanja su pokazala da konzumacija jagoda može spriječiti nastanak raka dojke, jednjaka, kože, debelog crijeva, prostate i gušterače. Točnije, elaginska kiselina sprječava širenje stanica raka te se može vezati na stanice koje uzrokuju rak i tako spriječiti njihovo negativno djelovanje.
Tumblr media
Alzheimerova bolest
Jagode su četvrte po redu voća što se tiče razine antioksidansa. Antioksidansi štite tijelo od slobodnih radikala koji su povezani sa preranim starenjem i raznim bolestima, uključujući Alzheimerovu bolest. Antioksidasi imaju pozitivan učinak na neurodegenerativne bolesti jer sprječavaju prerano starenje moždanih stanica.
Kardiovaskularni sustav
Jagode poboljšavaju zdravlje krvnih žila, pozitivno utječu na trombocite i lipoproteine, što može smanjiti rizik od nastanka koronarnih srčanih bolesti.
Imunitet
Odličan su izvor vitamina C koji poboljšava zdravlje arterija i nadbubrežnih žlijezda, kojima je vitamin C neophodan za pravilan rad. Možda će vas iznenaditi činjenica da tek 8 jagoda sadrži više C vitamina od naranče. Jedna šalica jagoda sadrži 51.2mg vitamina C, što je pola preporučene dnevne doze.
Tumblr media
Oči
Antioksidativna svojstva jagoda smanjuju rizik od nastanka katarakte, koja može uzrokovati sljepoću. Oči trebaju vitamin C kako bi se zaštitile od UV zračenja. Vitamin C također igra važnu ulogu u jačanju rožnice i mrežnice. Iako su neka istraživanja pokazala da visoke doze vitamina C mogu povećati rizik od nastanka katarakte, znanstvenici tvrde da se to odnosi na vitamin C dobiven iz suplemenata, a ne na vitamin C dobiven iz voća i povrća.
Bore
Vitamin C je potreban tijelu kako bi proizvodio kolagen, koji poboljšava elastičnost i otpornost kože. S obzirom da se proizvodnja kolagena starenjem smanjuje, konzumiranje hrane koja je bogata vitaminom C je nužna kako bi koža ostala mladolika i zdrava. Osim vitamina C, elaginska kiselina je također odlična kod sprječavanja prijevremenog nastanka bora. Drugim riječima, jagode sadrže dva snažna borca protiv prijevremenih znakova starenja.
Kolesterol
Prema istraživanjima, bolesti srca su najčešći uzročnik smrti. Srećom, jagode sadrže elaginsku kiselinu i flavonoide koji pozitivno utječu na zdravlje cjelokupnog kardiovaskularnog sustava. Smanjuju razinu lošeg (LDL) kolesterola u krvi, koji uzrokuje začepljenje arterija. Također imaju protuupalna svojstva, čime značajno poboljšavaju zdravlje srca.
Krvni tlak
U jednoj porciji jagoda se nalazi 134mg kalija koji regulira krvni tlak i djeluje kao zaštita od negativnog učinka natrija. Jagode pripadaju skupini najzdravije hrane za srce.
Probavni sustav
Vlakna su neophodna za zdravlje probavnog sustava, a jagode u jednoj porciji sadrže 2g vlakana. Ukoliko u tijelo ne unosite dovoljno vlakana, može doći do zatvora i upale crijeva, što zahvaća gotovo 50% osoba starijih od 60 godina. Vlakna su odlična za sprječavanje nastanka dijabetesa tipa 2 jer usporavaju apsorpciju glukoze u krv.
Mršavljenje
Gubitak kilograma je jedan od najboljih načina da spriječite nastanak dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti. Jagode su niskokalorične, sadrže svega 28 kalorija u jednoj porciji, ne sadrže masti te imaju nisku razinu natrija i šećera. Jagode sadrže prirodne šećere, ali ih ima malo, 4g po porciji a ukupna količina ugljikohidrata je jednaka polovici kriške kruha. Pojedite 1.5 šalice jagoda i unijet ćete znatno manje kalorija nego grickalicama.
Prenatalno zdravlje
Folna kiselina se preporuča svim ženama koje žele zatrudnjeti, kao i onima koje već jesu trudne. Jagode u jednoj porciji sadrže 21mcg folne kiselina, koja je važna za razvoj djeteta te prevenciju od nastanka raznih poremećaja.
Vezani sadržaj:
Istražite 3 prednosti jagoda!
Pripremite smoothie od cikle i jagoda!
Popijte smoothie od špinata, jagoda i banane!
Pripremite smoothie od kivija i jagoda!
0 notes
centarzdravlja · 15 days
Text
Betrion mast
Tumblr media
Što Betrion mast sadrži?
Betrion mast sadrži djelatnu tvar mupirocin. 1 g Betrion masti sadrži 20 mg mupirocina.
Pomoćne tvari u Betrion masti su polietilenglikol 400 i polietilenglikol 3350.
Kako Betrion mast izgleda i sadržaj pakiranja?
Betrion mast je gotovo bijela, homogena mast.
U pakiranju dolazi 15 g Betrion masti u aluminijskoj tubi, u kutiji.
Kako čuvati Betrion mast?
Betrion mast je lijek kojeg trebate čuvati izvan pogleda i dohvata djece. Betrion mast čuvajte na temperaturi ispod 25 °C.
Betrion mast se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.
Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte svog ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.
Što je Betrion mast i za što se koristi?
Betrion mast sadrži mupirocin. Mupirocin pripada skupini lijekova koji se nazivaju antibiotici za lokalnu primjenu.
Betrion mast se primjenjuje za liječenje bakterijskih kožnih infekcija u djece i odraslih kao što su:
infekcije kože u kojima dolazi do pojave mjehurića, ljuskica, krasta ili čireva na koži (impetigo)
infekcije korijena dlaka u kojima dolazi do pojave gnojnih prištića (folikulitis),
gnojni čirevi koji se opetovano javljaju (furunkuloza),
inficirane dermatoze (npr. inficirani ekcem),
inficirana oštećenja kože (npr. ozljede kože, ugrizi insekata, manje rane i opekline).
Betrion se može koristiti s ciljem sprječavanja bakterijskih infekcija različitih ozljeda kože te manjih posjekotina i rana.
Kako primjenjivati Betrion mast?
Uvijek uzmite Betrion mast točno onako kako Vam je rekao Vaš liječnik. Provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.
Betrion mast se nanosi na oboljelo područje kože 2 do 3 puta dnevno, tijekom najviše 10 dana na sljedeći način:
Operite i osušite ruke prije primjene.
Mast nanesite na oboljelo područje kože.
Površinu na koju je nanesena mast možete prekriti flasterom(ima) ili prikladnim zavojem(ima), osim ako Vam liječnik nije rekao da područje ostavite nepokriveno.
Nakon primjene operite ruke.
Ostatak proizvoda nakon završetka liječenja, potrebno je baciti. Pitajte svog ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite.
Betrion mast nemojte primjenjivati s drugim mastima ili kremama na oboljelom području kože. Miješanje Betrion masti s drugim kremama ili mastima može umanjiti djelotvornost lijeka.
Ako primijenite više Betrion masti nego što ste trebali
Ako primijenite više Betrion masti nego što ste trebali ili kod slučajnog gutanja Betrion masti, obavezno se obratite liječniku ili ljekarniku
Ako ste zaboravili primijeniti Betrion mast
Ako ste zaboravili primijeniti Betrion mast, učinite to čim bude moguće, osim ako je vrijeme za sljedeću redovnu primjenu blizu. U tom slučaju preskočite propuštenu dozu i nastavite prema uobičajenom rasporedu. Nemojte primijeniti dvostruku dozu kako biste nadoknadili propuštenu.
Ako prestanete primjenjivati Betrion mast
Ukoliko prekinete primjenu Betrion masti prije nego što je propisano, moguće je da će se infekcija vratiti jer nisu uništeni svi uzročnici. Stoga je važno da lijek primjenjujete redovito i onoliko dugo koliko Vam je liječnik propisao.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka obratite se svom liječniku ili ljekarniku.
Što morate znati prije nego počnete primjenjivati Betrion mast?
Nemojte primjenjivati Betrion mast ako ste alergični na mupirocin ili bilo koji drugi sastojak ovog lijeka.
Upozorenja i mjere opreza za Betrion mast
Obratite se svom liječniku, ljekarniku ili medicinskoj sestri prije nego primijenite Betrion mast.
Pazite da Vam Betrion mast ne dospije u oči. Ako Vam Betrion mast slučajno dođe u dodir s očima, temeljito ih isperite vodom.
Tijekom primjene Betrion masti mogu se pojaviti alergijske reakcije ili teški nadražaji kože na mjestu primjene masti. U tom slučaju se liječenje mora prekinuti, mast isprati s kože te posavjetovati se s liječnikom o primjeni druge prikladne terapije.
Produljena primjena Betrion masti, kao i ostalih antimikrobnih lijekova, se ne preporučuje jer može uzrokovati bujanje otpornih uzročnika uključujući i gljivice.
Betrion mast sadrži pomoćnu tvar polietilenglikol, koja može prodrijeti kroz otvorene rane i oštećenu kožu i izlučiti se putem bubrega. Stoga se obavezno posavjetujte s liječnikom:
ako imate problema s bubrezima
ako se treba liječiti velika površina kože s otvorenim ranama ili oštećenom kožom
Drugi lijekovi i Betrion mast
Obavijestite svog liječnika ili ljekarnika ako uzimate, ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove.
Betrion mast i trudnoća i dojenje
Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom liječnika ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.
Nema dovoljno podataka o primjeni Betrion masti tijekom trudnoće. Stoga se lijek smije koristiti tijekom trudnoće isključivo ako je izričito neophodno.
Upravljanje vozilima i strojevima
Nije poznato da će Betrion mast utjecati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima i rada na strojevima.
Betrion mast nuspojave
Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće razviti kod svakoga.
Ukoliko primijetite pojavu teške kožne reakcije ili alergije, natečeno lice i/ili poteškoće s disanjem, odmah prekinite s primjenom ovog lijeka, isperite mast s kože te se što prije javite liječniku. Ovo  može biti znak ozbiljne alergijske reakcije koja zahtijeva hitno liječenje, a javlja se vrlo rijetko (kod manje od 1 na 10000 bolesnika koji uzimaju lijek).
Tijekom primjene lijeka mogu se javiti sljedeće nuspojave: Česte (kod 1 na 10 bolesnika koji uzimaju lijek):
osjećaj pečenja kože na mjestu primjene masti.
Manje česte (kod 1 na 100 bolesnika koji uzimaju lijek)
svrbež, crvenilo, bockanje i suhoća kože na mjestu primjene masti.
alergijski osip, svrbež, crvenilo ili osjetljivost kože također se može pojaviti na drugim dijelovima tijela.
Betrion mast - prijavljivanje nuspojava
Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili  ljekarnika. Ovo uključuje i  svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Nuspojave možete prijaviti izravno putem nacionalnog sustava za prijavu nuspojava navedenog u Dodatku V.
Prijavljivanjem nuspojava možete pridonijeti u procjeni sigurnosti ovog lijeka.
NAPOMENA
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svoj liječnika ili ljekarnika.
PREUZMITE UPUTU O LIJEKU:
0 notes
centarzdravlja · 18 days
Text
Najbolji recept za đuveč: Ukusan prilog uz meso koji miriše na maminu i bakinu kuhinju
Đuveč je tradicionalno jelo koje potječe s Balkana, točnije iz Rumunjske i Bugarske, ali je popularno u cijeloj jugoistočnoj Europi zbog svoje jednostavnosti i bogatog okusa. Postoji više varijanti recepata, no mi vam donosimo onu klasičnu, s rižom i bez mesa. Ovo se jelo tradicionalno priprema u keramičkom loncu, što mu daje poseban šarm i aromu.
Tumblr media
Najbolja grah salata: Recept uz koji vam neće trebati ni jedan drugi
Glavni sastojci đuveča su različito svježe povrće poput paprike, patlidžana, rajčice, luka i tikvica s rižom, a neke verzije uključuju i meso. Osim toga, nezaobilazni su i začini poput soli, papra i češnjaka. Đuveč se obično priprema u ljetnim mjesecima kada su paprike, patlidžani, rajčice i tikvice najukusniji i najdostupniji. Na našim se prostorima u đuveč dodaju samo luk, paprike i rajčice, pa vam donosimo taj recept.
Sastojci:
5 zelenih paprika babura
2 veća žuta luka
5 zrelih rajčica
malo ulja
sol
papar
šećer po potrebi
češnjak u prahu po želji
Priprema:
Sve povrće nasjeckajte na tanke trakice.
Najprije na malo ulja ispirjajte luk te ga posolite da pusti vodu.
Kad je luk povenuo, dodajte papriku i pirjajte je dok joj se ne smanji volumen upola.
Na kraju dodajte i rajčice. Pirjajte jelo dok se rajčice potpuno ne raspadnu i voda koju su pustile ne ispari.
Začinite paprom, češnjakom u prahu i svježe sjeckanim peršinom.
Dobar tek!
0 notes
centarzdravlja · 18 days
Text
Krvna slika: što su normalne vrijednosti i kako čitati rezultate
Bez obzira na to bojite li se igle ili vađenja krvi, odlazak u laboratorij ipak je neophodan pri gotovo svakoj dijagnostici bolesti. Analize krvi jasno ukazuju na to je li vaš organizam zdrav, otkrivaju postoje li upalni procesi ili neka bolest i pomažu vam da brže i lakše dijagnosticirate stanje.
Ako zbunjeno gledate u papiru koji vam je dao laborant i ne znate što predstavljaju nerazumljive skraćenice pored brojki, savjetujemo vam da pažljivo pročitate ovaj tekst i naučite koje su referentne vrijednosti kompletne krvne slike i leukocitarne formule (one koja pokazuje broj leukocita - bijelih krvnih stanica koje su veoma važne za imunitet i obranu organizma od bolesti). Što nam govore povišeni leukociti i/ili eritrociti u krvi i na koje sve parametre u krvnoj slici trebamo obratiti pozornost, provjerite u velikom vodiču krvne slike.
Tumblr media Tumblr media
Što pokazuje kompletna krvna slika?
Kompletna krvna slika je osnovna laboratorijska analiza krvi koja se radi zbog procjene općeg zdravstvenog stanja i otkrivanja različitih poremećaja poput: anemija, infekcija, virusnih oboljenja, stanja uhranjenosti organizma i izloženosti otrovnim materijama. Ovom analizom krvi dobiva se uvid u broj i kvalitetu eritrocita, trombocita i leukocita.
Saznajte što vam doktor nikada neće reći o nalazu krvi!
Kompletna krvna slika parametri
Kompletna krvna slika moderne hematologije sastoji se od sljedećih parametara:
ERITROCITI u krvi (Er)
Eritrociti ili crvena krvna zrnca su krvne stanice koje sadrže hemoglobin i sudjeluju u prijenosu kisika i ugljik dioksida u organizmu.
Referentne vrijednosti eritrocita:
M 4,5 - 6,3 x 10 na 12/l
Ž 4,2 - 5,4 x 10 na 12/l
Što ako imam povećan broj eritrocita?
Povišeni eritrociti: dehidratacija, policitemija (rijetko oboljenje)
Više o bolesti: policitemija rubra vera!
Što ako imam smanjen broj eritrocita?
Smanjen broj eritrocita: jedan od pokazatelja anemije zajedno sa hematokritom, hemoglobinom i eritrocitnim konstantama
Više o bolesti: anemija!
LEUKOCITI u krvi (Le)
Leukociti ili bijela krvna zrnca stvaraju se u koštanoj srži i imaju ulogu u zaštiti organizma od infekcije, pri čemu svaka određena populacija leukocita (ima ih 5) ima posebnu funkciju, što se vidi u leukocitarnoj formuli koja se radi nezavisno od krvne slike, a preporučuje se kao obavezna dopuna koja upotpunjava sliku o stanju organizma.
Referentne vrijednosti leukociti u krvi:
4 - 10 x 10 na 9/l
Što ako imam povećan broj leukocita?
Povećan broj leukocita u krvi može indicirati bakterijsku infekciju.
Što ako imam smanjen broj leukocita?
Smanjen broj leukociti u krvi može značiti da posti sumnja usljedeće bolesti: leukocitoza, virusno oboljenje, kod kemoterapije, primjene nekih lijekova.
HEMOGLOBIN (Hb)
Hemoglobin je sastojak eritrocita i predstavlja proteinski kompleks koji prenosi kisik iz pluća u tkiva i ugljikov dioksid iz tkiva natrag u pluća.
Referentne vrijednosti hemoglobina:
M 140 - 180 g/l
Ž 120 - 160 g /l
Smanjen broj hemoglobina: anemija (gleda se stanje eritrocita, hemoglobina i željeza)
Više o bolesti: anemija!
HEMATOKRIT (Htc)
Hematokrit predstavlja volumen eritrocita u jedinici pune krvi.
Referentne vrijednosti hematokrita:
M 0,40 - 0,50 L/l
Ž 0,35 - 0,48 L/l
Povećan broj hematokrita: policitemija rubra vera (rijetka bolest čiji je uzrok nepoznat, a javlja se uglavnom kod starijih osoba)
Više o bolesti: policitemija rubra vera!
Smanjen broj hematokrita: dehidratacija, anemija
TROMBOCITI u krvi (Tr)
Trombociti su krvne pločice koje imaju ulogu u hemostazi i zgrušavanju krvi.
Referentne vrijednosti tromobocita:
150 - 400 x 10 na 9/l
Što ako imam povećan broj trombocita?
Povećan broj trombocita: tromboza (spontano zgrušavanje krvi) Više o bolesti: tromboza!
Što ako imam smanjen broj trombocita?
Smanjen broj: autoimuna oboljenja, spontana točkasta krvarenja, kod primjene citostatika, poslije transfuzije krvi
ERITROCITNE KONSTANTE
U okviru kompletne krvne slike rade se i takozvane eritocitne konstante koje daju informaciju o kvaliteti eritrocita.
MCV (mean cell volume) - veličina eritrocita
MCH (mean cell hemoglobin) - prosječna količina hemoglobina u eritrocitu
MCHC (mean cell hemoglobin concentration) - prosječna koncentracija hemoglobina u eritrocitu
RDW (red cell distribution width) - raspodjela eritrocita po volumenu
TROMBOCITNE KONSTANTE
Trombocitne konstante daju informaciju o morfološkim osobinama trombocita, o njihovom volumenu, veličini.
MPV (mean platelet volume) - raspodjela trombocita po volumenu
PDW (platelet distribution width) - prosječni volumen trombocita
SEDIMENTACIJA (SE)
Sedimantecija eritrocita ne ulazi direktno u sastav KKS, ali se preporučuje i uglavnom obavlja pri hematološkim pretragama jer ukazuje na moguće postojanje bolesti i prati se pri svim oboljenjima. Ova vrijednost predstavlje brzinu kojom se eritrociti talože na dno uspravno postavljene epruvete. Normalna brzina SE isključuje postojanje bolesti, dok je ubrzana indikator za dalja ispitivanja.
Referentne vrijednosti:
M (20 - 50 god.) 3 - 13 mm/h
M (više od 50 god.) 2 - 23 mm/h
Ž (20 - 50 god.) 4 - 24 mm/h
Ž (više od 50 god) 5 - 28 mm/h
Povećanje: u slučaju postojanja infekcije
Leukocitarna formula
Leukocitarna formula, odnosno diferencijalna krvna slika podrazumjeva broj pojedinačnih grupa, tj. stanica leukocita. Za dobru laboratorijsku analizu neophodno je uraditi i leukocitarnu formulu zajedno sa krvnom slikom. Postoje tri glavne vrste leukocita: granulociti (neutrofilni, bazofilni i eozinofilni), monociti i limfociti.
Neutrofilni granulociti
Neutrofilni granulociti zajedno sa monocitima čine osnovu obrambenog sustava u organizmu.
Referentne vrijednosti:
40 - 75%
Povećan broj (neutrofilija): bakterijske infekcije, traume, opekotine, upale, infarkt. Značajno su povišeni kod leukemije i proširenih malignih bolesti.
Više o bolesti: srčani infarkt
Smanjen broj (neutropenija): virusne infekcije, bruceloza, tuberkuloza, reumatoidni artritis, poremećaji koštane srži, manjak vitamina B12.
Više o bolestima: bruceloza, tuberkuloza, reumatoidni artritis
Limfociti u krvi
Limfociti proizvode antitijela i sudjeluju u obrani od virusa.
Referentne vrijednosti limfocita:
20 - 45%
Povećan broj limfocita (limfocitoza): virusne infekcije (Epstein barr virus, citomegalovirus, rubeola), toksoplazmoza, bruceloza.
Više o bolestima: citomegalovirus, rubeola, toksoplazmoza, bruceloza
Smanjen broj limfocita (limfopenija): kod liječenja kortikosteroidima, infiltracija koštane srži, AIDS, kod primjenjivanja radioterapije i kemoterapije.
Više o bolesti: AIDS
Eozinofilni granulociti
Eozinofilni granulociti sudjeluju u obrani od alergijskih agenasa i parazitarnih infekcija.
Referentne vrijednosti:
2 - 4%
Povećan broj (eozinofilija): astma, alergije, urtikarija, ekcemi, zračenje, kod oporavka od infekcije. Eozinofilija-mijalgija je sindrom koji se sastoji od bolova u mišićima i zglobovima, povišene temperature, osipa po koži, oticanja ruku i intenzivne eozinofilije.
Više o bolestima: astma, ekcem!
Monociti
Monociti su najkrupnije stanice krvi i glavna funkcija im je fagocitoza (deluju kao "usisavači" izumrlih stanica)
Referentne vrijednosti monocita:
2 - 10%
Povećan broj monocita (monocitoza): akutne i kronične infekcije, maligne bolesti.
Bazofilni granulociti
Bazofilni granulociti su najmanje zastupljena populacija leukocita i sudjeluju u alergijskom odgovoru organizma.
Referentne vrijednosti:
0 - 1%
Povećan broj (bazofilija): virusne infekcije, urtikarija, miksedemi, nakon hemolize i odstranjenja slezene.
Referentne vrijednosti se odnose na odrasle osobe.
Kompletna krvna slika i urin
Osim krvne slike, jedna od češćih rutinskih laboratorijskih pregleda je i kontrola urina, a najbitniji je prvi jutarnji urin (srednji mlaz). Njime se osim, fizikalnog pregleda (boja, izgled, miris urina), radi i kemijski pregled kojim se želi ispitati postoje li nepreporučene koncentracije tvari koje bi mogle ukazivati na neku bolest. Također, radi se i mikroskopska analiza kojom se saznaje broj krvnih stanica, prisustvo bakterija, parazita ili gljivica.
Kompletna krvna slika cijena
Kompletnu krvnu sliku možete napraviti u privatnim poliklinikama, po cijeni od najčešće 50 kuna, a osim toga i preko sustava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Nalaz ćete dobiti u roku od 24 sata.
Diferencijalna krvna slika
Osim kompletne, postoji i diferencijalna krvna slika (DKS) ili leukogram. Ovom se pretragom otkriva omjer različitih vrsta bijelih krvnih stanica, leukocita u krvi. Za ovu pretragu nisu potrebne posebne pripreme, ali vas liječnik može tražiti da prestanete uzimati određene lijekove, nekoliko dana prije uzimanja uzorka. Nalaz krvne slike također se izdaje unutar 24 sata. Ovom krvnom sliku želi se ispitati omjer pet tipova leukocita.
Ovo su normalni omjeri: • neutrofili - 40 do 70% • eozinofili - 1 do 4% • bazofili - manje od 1% • limfociti - 20 do 50% • monociti - 1 do 8%
Krvna slika kod tumora
Pregled krvi najbrži je način do otkrivanja bolesti. Svaki laboratorijski pregled trebao bi započeti kompletnom krvnom slikom jer će ona pružiti sve informacije o krvnim ćelijama, obliku, broju, funkciji i veličini.
Razvoj tumora popraćen je lučenjem tumorskih markera - molekule koje su za vrijeme tumora u većim koncentracijama nego što je to normalno. Osim u mokraći, pojavljuju se u krvi. Njihovo je mjerenje i identifikacija korisno za dijagnozu, liječenje karcinoma i praćenje učinkovitosti terapije. Oni ne moraju biti povišeni kod svake osobe koja boluje od karcinoma, što posebno vrijedi za rane stadije bolesti. Mnogi tumorski markeri nisu specifični za jedan poseban oblik karcinoma već mogu biti povišeni kod više vrsta zloćudnih bolesti. Zbog toga tumorske markere treba razmatrati zajedno sa drugim kliničkim i laboratorijskim pregledima.
Leukemija krvna slika
Postoje različite vrste leukemije ovisno o vrsti krvnih stanica koje su postale maligne. Limfoblastična leukemija je rak limfoblasta (bijelih krvnih stanica koje se bore protiv infekcije), no osim bijelih, i crvene krvne stanice i trombociti mogu postati stanice raka. Broj leukocita može biti normalan, smanjen ili povećan. U odraslih bolesnika broj leukocita je visok. Ako osoba ima kroničnu limfocitnu leukemiju, u koštanoj se srži vidi nenormalno veliki broj limfocita.
Stadiji kronične limfocitne leukemije:
Stadij 0 - u ovom stadiju previše je limfocita u krvi, ali nema drugih znakova ili simptoma leukemije
Stadij II - u stadiju II kronične limfocitne leukemije, u krvi ima previše limfocita, jetra, a slezena i limfni čvorovi su veći nego normalno
Stadij III - u stadiju III kronične limfocitne leukemije, u krvi ima previše limfocita i crvenih krvnih stanica. Limfni čvorovi, jetra, slezena mogu biti veći nego inače
Stadij IV - u ovom stadiju, u krvi je previše limfocita, a premalo trombocita. Limfni čvorovi, jetra ili slezena mogu biti veći nego normalno i može biti previše crvenih krvnih stanica
Kompletnom krvnom sliku može se vidjeti stanje crvenih, bijelih stanica i trombocita te se tako može dijagnosticirati leukemija.
0 notes
centarzdravlja · 2 months
Text
Bolest X je koncept koji u znanstvenim krugovima postoji već više od 30 godina. Taj naziv označava bilo koju potencijalnu epidemijsku bolest koja može ili koja bi u budućnosti mogla ugroziti čovječanstvo. Koncept je osmišljen kako bi se znanstvenici mogli pripremiti na sve poznate prijetnje pandemija visoko zaraznih bolesti te kako bi mogli barem pretpostaviti neke od nepoznatih prijetnji i pokušati pronaći odgovarajuća rješenja. 
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Kvinoja ili quinoa je drevna južnoamerička žitarica koja je stoljećima uglavnom bila zanemarena. Zanimljivo je da ju je ostatak svijeta tek nedavno primijetio i proglasio je "superhranom" zbog visokog nutritivnog sadržaja
1 note · View note
centarzdravlja · 2 years
Link
Iako ga često koristimo u negativnom kontekstu, kolesterol je tvar koja je neophodna za funkcioniranje organizma. Sastavni je dio stanične membrane i steroidnih hormona i bez njega tijelo ne može funkcionirati.
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Sirak je žitarica koja pripada porodici trava Poaceae, po izgledu vrlo slična kukuruzu, ali ne formira klip, nego ima metlicu koja sadrži jestiva zrna. Zrno sirka je maleno i okruglo, obično bijele ili žute boje, a neke sorte mogu biti crvene, smeđe, ljubičaste ili crne.
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Počeli su još jedni dugi ljetni školski praznici i našu djecu očekuje dugo slobodno ljeto jer u školske klupe vraćaju se tek početkom rujna. No s jedne strane učenici i zaposleni u školstvu vesele se svom itekako dobro zasluženom odmoru, mnogim roditeljima ljetni praznici su noćna mora...
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Slavna glumica Sharon Stone (64) podijelila je svoje bolno iskustvo pobačaja ispod Instagram objave časopisa People, gdje je izvođačica "Plesa sa zvijezdama" Peta Murgatroyd otvoreno progovorila o gubitku trudnoće kojeg su imali ona i suprug Maks Chmerkovskiy...
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Počeli su ljetni praznici, a tema trajanja ljetnog odmora za školarce aktualna je među roditeljima svake godine u ovo vrijeme. Većina nas možda se ni ne sjeća kada su točno počinjali ljetni praznici, a kada nova školska godina u vrijeme kada smo bili djeca, no svi dijelimo sjećanje na duga, topla i bezbrižna ljeta...
0 notes
centarzdravlja · 2 years
Link
Došao nam je kraj još jedne školske godine i čekaju nas dugi ljetni školski praznici. Sjetite se samo sebe kad ste išli u školu, koliko ste nestrpljivo odbrojavali dane do početka ljeta. Većina djece jedva čeka praznike, ali dugi ljetni praznici za mnoge roditelje, pogotovo one zaposlene, prava su noćna mora...
0 notes