Tumgik
gechool · 11 years
Text
FRAMESET
<html> <head> <title>frame alapu weboldal</title> </head>
<FRAMESET rows="200,*"> <FRAME src="fejlec.html"> <FRAMESET cols="200,*"> <FRAME SRC="menu.html"> <FRAME SRC="tartalom.html"> </FRAMESET> </FRAMESET> </HTML>
</body> </html>
0 notes
gechool · 11 years
Text
2013.09.05. Hálózatismeret
Hálózat fogalma: Minden olyan rendszer amiben adat és információ áramlás zajlik. Rendszer:  Elemek közti kapcsolat Információ:  Számunkra egy új, ismeretlen közlemény Adat: Egy olyan információ amit valamilyen ideig valamilyen formában tárolunk. Számítógép hálózat fogalma: A számítógép-hálózat egy olyan speciális rendszer, amely a számítógépek egymás közötti kommunikációját biztosítja. A hálózatok részelemei: A hálózatok részelemei a hálózat típusától, felépítésétől függnek. Csoportosításuk : számítógépek: amelyeket össze kívánunk kötni. Ezek a gépek önállóan is, vagy terminálként is működhetnek. vezérlő elektronikák: hálózati kártyák: olyan vezérlő egység, amely a számítógépbe építve a hálózat és a gép kapcsolatát biztosítja. Típusát meghatározza a hálózati architektúra és a kábelezés. Sok fajta hálózati kártya kapható, de árban, megbízhatóságban és minőségben eltérnek egymástól.  HUB: passzív hálózati eszköz, mely a szegmensek kapcsolatát biztosítja. Mivel jelerősítést nem végez, az előírt kábelhosszt nem léphetjük túl. repeater: olyan elektronikus eszköz, amely az adatátvitel során, a csillapítás következtében torzult jelek felismerését, helyreállítását és újraidőzítését végzi. router: egy intelligens eszköz, amely meghatározza a hálózaton áramló adatcsomagok útvonalát. bridge: azonos architektúrájú, de különböző protokollok segítségével működő hálózatok össze kapcsolását teszi lehetővé. switch: olyan szerkezeti elem, amely útvonalszegmensek időleges egymáshoz rendelésével épít fel kommunikációs útvonalat. modem: olyan eszköz, mely telefonvonalon keresztül teszi lehetővé az adatátvitelt. csatlakozási felületek: a hálózati kártyán, ill. a kábelezésen kialakított elemek típusa, mely lehet BNC, UTP, stb. átviteli közeg: kábel: adatátvitelt biztosító közeg. Típusa a hálózat architektúrájától függ. Leggyakrabban a sodrott érpárú - UTP csatlakozójú -, vagy a koaxiális - BNC csatlakozójú - típusú kábelezést alkalmazzák. Figyelem ez a koax kábel nem azonos a TV készülékekhez használt koax kábellel. T elágazó: a koax kábelezésnél használt csatklakozó, melyet a soros topológiájú hálózatokban a hálózati kártyákra csatlakoztatva használunk. lezáró: a soros topológiájú hálózatokban a hálózat gerinvezetékének két végpontját kell lezárnunk ezzel az 50 ohmos elemmel. patch panel: UTP -s hálózatok esetén alkalmazott segédtábla, amely a felhasználók gépei felöl bejövő kábelek rendezését végzi. patch kábel: ún. sodrott érpárú, UTP csatlakozóval ellátott kábel, mely a fali csatlakozó és a számítógép hálózati csatolója (kártya) közötti összeköttetést biztosítja. vezérlő egység: ide tartoznak a hálózatotot vezérlő számítógépek (server) - több is lehet egy hálózatban. működtető program: a hálózat működését, az őt működtető program, a határozati operációs rendszer szervezi, vezérli, ill. határozza meg.
A felsorolt eszközök közül természetesen nem mindenre van szükség minden esetben. Azt hogy éppen mire van szükség az alkalmazott eszközökből a kiépített architecturától, kábelezéstől, a hálózat bonyolultságától függően kell megválasztani. Számítógépes hálózatok előnye: Közös erőforrás használat a hálózati összeköttetés révén a gépek a hálózat egy másik gépének bármely erőforrását használhatják, mely elsősorban a szerveren lévő eszközökre vonatkozik. Ez irányulhat az egyes gépek, ill a szerver(ek) háttértárolójára, továbbá a rendszer bármely munka-állomásához illesztett nyomtató használatára Osztott háttértár használat az egyes userek, munkaállomások háttértárolóján lévő könyvtára(ka)t, alkönyvtárakat kijelölhetjük - megoszthatjuk - közös használatra. A megosztást a user tulajdonosa végezheti, sőt azt is meghatározhatja, hogy a melyik user, milyen jogokkal veheti igénybe a megosztott erőforrást. Még arra is lehetőség van, hogy a megosztott erőforrás fizikai helye rejtve maradjon, hiszen egy ún. megosztási névvel hivatkozunk az adott erőforrásra. Nincs szükség önálló háttértárolóra mivel az egyébként önálló működésre képes gépeket egy központi gép irányítja (szerver), ezért a központi gép háttértárolóit a rendszer bármelyik munkaállomása használhatja. Ha ez így van akkor a userekbe nem szükséges háttértárolót építeni. No de akkor hogyan tud működni az adott munkaállomás? Úgy, hogy ennél a gépnél a rendszer filek betöltéséről egy ún. BOOT-EPROM gondoskodik.
Gyors adatátvitel az adatátvitel gyakorlatilag a floppy lemezen történő adattovábbítással kezdődött. Ehhez képest a hálózati adatforgalom rendkívül nagy lépés előre, hiszen a műveleti sebességek összehasonlíthatatlanul gyorsabbak a hálózaton.
Nagyobb teljesítmény az önállóan működő számítógépek összekötésével, azok egy közös rendszert alkotnak, így a rendelkezésre álló erőforrások összeadódnak, vagyis a teljes hálózat egyes gépein megosztott, hozzáférhetővé tett erőforrásainak összessége.
Több felhasználós adatbázis használat a számítógép hálózatok alkalmazásával lehetőség van bonyolult, több gépre telepített adatbázisok, egy időben, különböző munkaállomásokról történő használatára.
Csoportosítás:       PAN= Személyes hálózat (kb 10m-es körzet) pl.: távirányító,otthoni wifi,bluetooth stb.. LAN = Helyi hálózatok (kb 1km-es körzet) MAN= Városi hálózat ( kb 10km-es körzet) GAN= Földrészeket összekötő hálózat WAN= Maga az internet Alakzatok fajtái topológia szerint: Egy hálózati topológia a számítógép-hálózatok esetén a hálózathoz tartozó csomópontok közötti kapcsolatokat határozza meg.  Két pont közötti/pont-pont (pl.: Szgép -> Router)
Tumblr media Tumblr media
Közös hálózat /multipont (pl.: Wifi)
Topográfia: a számítógép fizikai elhelyezkedése Protokoll: A számítógép-hálózatokban az adatok áramlását, a címzetthez való eljuttatását vezérelni, szabályozza.
0 notes
gechool · 11 years
Text
2013.09.04.(inf) Számítógép,Neumann elvek,Algoritmusok
A számítógép Mi a különbség a számológép és a számítógép között? A számológép esetében a műveleti utasításokat és az adatokat kívülről,lépésenként (és emberi sebességgel) közöljük a géppel. A végrehajtást követően a műveleti sorrendet a számológép nem tárolja. A számítógép esetében a műveletsorozatot és az adatokat is a gép memóriájában tároljuk. A művelet automatikusan, emberi beavatkozás nélkül történik. Számítógépnek nevezzük azokat az eszközöket melyek adatok és az ember által megfogalmazott műveletsorozatok (programok) tárolására és automatikus végrehajtására képesek. A számítógép fogalmába beleértjük a működéshez szükséges programok összességét is.
Tumblr media
PÉLDA:
CU: Séf ALU: Szakács/csicska Register: Séf tudása és tapasztalata RAM: Konyha HDD: Kamra
CU: Ez irányít mindent. - elemzi az utasításokat - elemzi a memória címeket - az adatokat/címeket megfelelő regiszterekbe történő továbbítása - vezérli a számítógép többi egységének működését úgy, hogy az események a programnak megfelelően helyes sorrendben és időben következzenek be - indítja az áramkörök működését - az ALU-nak végrehajtja a megfelelő műveleteket - biztosítja az eredmények megőrzését - beállítja az utasításszámlálót. ALU: A CPU-n belül számítási,logikai feladatokért felelős - bináris összeadás - Boole algebra(logikai) műveletek - komplemens képzés - bitsorozatok léptetése (bitenként jobbra és balra)
 Neumann elvek: A számítógépek felépítésének és működésének Neumann János által megfogalmazott elvei a következők:
-  a tárolt programok elve -  a címezhetőség elve - önálló  adat beviteli egység,vezérlő és műveleti végrehajtó egység - teljesen elektronikus gép, mely a kettes (bináris) számrendszer alkalmazásával működik - a soros utasítás végrehajtás elve: azt jelenti, hogy a számítógép az utasításokat szigorúan egymás után,sorban hajtja végre (control flow)
Tumblr media
A mikroprocesszor funkcionális egységei:
  Algoritmusok:
Tumblr media
Algoritmusoknak nevezzük egy feladat megoldását eredményező véges számú lépésben véget érő,egyértelmű szabályokkal megfogalmazható műveletsorozatokat.
0 notes
gechool · 11 years
Text
2013.09.04. (szoft) Processzor,vírusirtás,adatvédelem
-Processzor egy magos: egyszerre egy feladatot tud elvégezni.Ha egy fontosabb feladatot kell végeznie mint az eddigi akkor az eddigit megszakítja és elmenti a verembe. Ha a verem megtelik akkor a vermen kívülre ment
-Defalult:alaphelyzet
-Tűzfal/Vírusvédelem Szoftverek: Nod32,AVG,Avast stb.. Mindig frissítsük és naprakész legyen.Egy fajta vírusvédőt használj mert a processzor csak egy dolgot tud egyszerre feldolgozni. Ha vírusos gépre telepítünk vírusvédelmet, lehetséges,hogy a vírusirtó is "lyukas" lesz. Előny ha szűz gépre telepítjük a vírusirtót. Kémprogramok: kilesik a jelszavakat.
-Adatvédelem: Titkos kódokkal levédett adatok.Partíciókat le kell kódolni. kód ellenőrző oldal: www.howsecureismypassword.net
0 notes
gechool · 11 years
Text
ÓRAREND
Hétfő(14:25) 1.Munkavédelem 2-5.Hálózati ismeretek 6-7.Munkaszervezés Kedd(15:20) 1-4.Szoftverfejlesztés 5-8.Hálózati ismeretek Szerda(15:20) 1.NINCS 2-5.Szoftverfejlesztés 6-8.Info alapok Csütörtök(11:30) 1-4.Hálózati ismeretek Péntek(12:35) 1-4.Szoftverfejlesztés 5.Munkaszervezés
0 notes