Tumgik
Text
10 lutego 2009
roku w Luksemburgu 17 perzdwstawicieli największych portali społecznosciowy podpisało porozumienie dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Portale, które zawarły porozumienie
: Nasza-Klasa.pl    
Zap.lu
Giovani.it
One.lt
Hyves
StudiVZ Arto
Dailymotion
Netlog
Skyrock
Microsoft Europe
Sulake/Habbo Hotel Bebo
Facebook
Myspace
Google/YouTube
Yahoo!Europe
Przedstawiciele portali do najpoważniejszych zagrożeń dla dzieci i młodzieży zaliczyli:
- nękanie dzieci na stronach internetowych oraz za pomocą wiadomości wysyłanych poprzez sieci komórkowe;
-  uwodzenie, które następuje, gdy osoba dorosła nawiązuje kontakt z dzieckiem z zamiarem wykorzystania seksualnego;
- ryzykowne postępowanie polegające na ujawnianiu informacji o charakterze prywatnym. Do kwietnia br. portale, które zawarły porozumienie, mają przedstawić KE rodzaje zabezbieczeń jakie zostaną wprowadzone oraz sposób i czas ich realizacji.
Główne punkty porozumienia:
Zaoferowanie prostego w użyciu i łatwo dostępnego przycisku „zgłoś nadużycie”, umożliwiającego jednym kliknięciem zgłoszenie niewłaściwego kontaktu lub zachowania innego użytkownika.
Zagwarantowanie domyślnego ustawienia „prywatne/poufne” w przypadku pełnych profili i list kontaktów tych użytkowników portali, którzy są zarejestrowani jako osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Dzięki temu osobom o złych intencjach będzie trudniej nawiązać kontakt z niepełnoletnimi.
Zagwarantowanie braku możliwości przeszukiwania prywatnych profili użytkowników poniżej 18. roku życia (na stronach internetowych lub przez wyszukiwarki).
Zagwarantowanie stałej widoczności i dostępności opcji ochrony prywatności, tak by użytkownicy mogli łatwo sprawdzić, czy tylko ich znajomi, czy też cały świat widzi to, co umieszczają w sieci.
Zapobieganie korzystaniu z usług przez zbyt młodych użytkowników: jeżeli portal społecznościowy jest przeznaczony dla nastolatków powyżej 13. roku życia, to zarejestrowanie się osób młodszych powinno  być utrudnione.  
0 notes
Text
Netykieta internetowa – co to takiego?
Na szczęście chyba nie ma zbyt wielu osób, którym zasady netykiety byłyby całkowicie obce. Uczą się jej już dzieci w szkole podstawowej. Przypomnijmy: netykietę stanowią zasady kultury i przyzwoitego zachowania w Internecie, które zostały zebrane w jedną, swoistą etykietę obowiązującą w Internecie.
Netykiety nie można jednak traktować jako zbiorów sztywnych nakazów i zakazów. Najważniejsze to nie działać na czyjąś szkodę, nie nadużywać i myśleć. Cała reszta, która może być dowolnie sformułowana, ma na celu jedynie uświadomić i przypomnieć obowiązujące w Internecie zasady komunikacji. O czym warto pamiętać podczas codziennego korzystania z Internetu w pracy, w szkole i w domu?
Codziennie sprawdzaj pocztę
Nie lubisz długo czekać na odpowiedź? Twoi kontrahenci, współpracownicy i znajomi też nie. Spraw, by komunikacja przebiegała szybko i efektywnie. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz miał dostępu do maila, poinformuj o tym.
Nie wysyłaj dużych załączników, nie rozsyłaj spamu, ani łańcuszków szczęścia
Starajmy się nie wysyłać załączników większych niż 2 MB, aby nie zaśmiecać skrzynki odbiorcy. Do przekazywania dużych plików lepiej wykorzystać chmurę lub serwisy hostingowe. Całkowicie niedopuszczalne jest rozsyłanie łańcuszków szczęścia, spamu i nieprzeskanowanych plików, które mogą zawierać wirusy i inne złośliwe oprogramowanie.
Pisz czytelne maile
Maile wysyłaj w formacie tekstowym, bez zbędnych udziwnień w postaci różnych czcionek, kolorów i wklejonych obrazków. Cytuj tylko najważniejsze fragmenty wiadomości. Pozostałe (wraz ze stopką) możesz usunąć. Swoją stopkę ogranicz maksymalnie do 3-4 linijek.
Nigdy nie pisz z włączonym caps lockiem, ponieważ może to być odebrane jako krzyk. Tytuł powinien być związany z treścią wiadomości. A gdy wysyłasz jednego emaila do większego grona odbiorców, korzystaj z pola BCC (lub UDW – Ukryty do Wiadomości). W końcu nie każdy chciałby, aby jego mail został ujawniony osobom trzecim.
Korzystaj „z głową” z komunikatorów
Netykieta poczty elektronicznej to nie wszystko. Zasady netykiety dotyczą także komunikatorów internetowych, takich jak np. Messanger czy Skype.
Podobnie jak w emailach, nie pisz niepotrzebnie dużymi literami. Jednak przede wszystkim nie nadużywaj emotikonek. Jeszcze jedna bardzo ważna zasada dotyczy statusów opisowych. Wykorzystuj je do przekazywania ważnych informacji, zwłaszcza jeżeli korzystasz z komunikatora w pracy.
„Zachowuj się” na forach
Aby wszystkim wygodnie korzystało się z danego forum, nadawaj swoim postom krótkie tytuły, które będą dobrze odzwierciedlały ich treść.
Zanim zapytasz o coś na forum, sprawdź, czy Twój problem nie był już wcześniej rozwiązany. Aby nie powielać postów, wyszukuj dane problemy i tematy w FAQ (najczęściej zadawnych pytaniach) lub wyszukiwarce forum i sprawdzaj poprzednie strony forum.
Pisz konkretnie i zrozumiale oraz nie umieszczaj w stopce zbyt dużych obrazków lub zbyt wielu linijek tekstu.
Dbaj o swojego bloga i szanuj innych blogerów
Jeżeli zakładasz własnego bloga, nie używaj na nim jaskrawych kolorów i nie przesadzaj z gifami. Te dwie rzeczy wyjątkowo irytują internautów, ponieważ rozpraszają ich uwagę i męczą ich wzrok.
Pamiętaj o prywatności innych osób, nie rób ze swoich znajomych „osób publicznych” bez ich wiedzy. Jeżeli już chcesz to zrobić, przedstawiaj ich za pomocą pierwszej litery imienia lub ksywki.
Na koniec pamiętaj o usuwaniu złośliwych komentarzy i spamu i sam nie umieszczaj ich na innych blogach.
Nie trolluj i „nie karm trolla”
Nie prowokuj i nie obrażaj innych internautów na portalach społecznościowych, blogach czy forach. Takie zachowania narusza podstawowe zasady netykiety. Nie dawaj trollowi satysfakcji z udanej prowokacji. Po prostu nie dawaj się sprowokować i nie odpowiadaj na żadne zaczepki.
Nie flooduj…
…czyli nie zaśmiecaj blogów i fanpage’y identycznymi komentarzami. Pod żadnym pozorem nie reklamuj w ten sposób swojej strony, ponieważ jest to wyjątkowo prymitywna i irytująca metoda promocji.
Zwracaj się w kulturalny sposób do innych internautów
Gdy kierujesz swoją wypowiedź do drugiej osoby, staraj się korzystać ze zwrotów grzecznościowych. Nikt nie wymaga zwracania się do siebie per Pani/Pani, ale „Ty”, „Ci”, „Tobie” na pewno wygląda lepiej niż „ty”, „ci” czy „tobie”. Pamiętaj, aby zawsze kulturalnie wyrażać swoje opinie.
Korzystaj z Internetu i pozwól korzystać z niego innym
Wystarczy, że nie będziesz utrudniał życia innym użytkownikom Internetu. Gdyby każdy przestrzegał tej zasady, nie byłoby internetowych trolli i… było
0 notes