Tumgik
uiuxds · 4 years
Text
Why Design?
Czym jest dla Ciebie design?
              Design w rozumieniu jako projektowanie, jest procesem, którego finalnym efektem będzie produkt użyteczny i funkcjonalny, stworzony aby rozwiązywać konkretny problem i ułatwiać pewne czynności.
Jakie są 3 powody, dla których chcesz zostać projektantem?
1.      By tworzyć rzeczy jednocześnie użyteczne i estetyczne. Dobrze zaprojektowane rzeczy wnoszą dużo możliwości w nasze życie. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, poprawiają komfort życia, dają dostęp do zdobywania nowych umiejętności, bez zbędnej frustracji.
2.      By czuć się przydatnym, nie chcę wykonywać rutynowych rzeczy, które na dobrą sprawę nie mają większego sensu, nie chcę biec wyłącznie za pieniędzmi. Chcę aby to co robię i nad czym pracuję codziennie miało pozytywny wpływ na inne osoby. Dawało im radość i satysfakcje. Może nie zawsze będą sobie z tego zdawać sprawę, ale w nieświadomy sposób na pewno to docenią.
3.      By działać na polu komunikacji. W moim przypadku projektowanie stron internetowych lub aplikacji mobilnych w pewien sposób łączy ludzi, a w szczególności sprzedawcę z klientem (oferenta z poszukającym). Buduje most który umożliwia nawiązanie komunikacji i udzielenie pomocy, gdy czegoś potrzebujemy i szukamy, a ktoś to posiada lub oferuje w ramach swoich usług. Projektant za pomocom swojej pracy ułatwia połączenie takich osób, aby przynieść obu satysfakcje i zaspokoić ich potrzeby.
Jakie produkty lub usługi uważasz za dobrze zaprojektowane i dlaczego?
              Ostatnio jestem dużym fanem aplikacji HelloChinese, jest naprawdę zaprojektowana estetycznie. Zawarte zostały w niej elementy grywalizacji, a cała mechanika opiera się na kursie nauki języka chińskiego. Materiał jest podzielony na małe kategorie, dzięki czemu osoba ucząca się nie odczuwa przytłoczenia dużą ilością wiedzy. Mamy również dostęp do powtórek zrealizowanego przez nas materiału, a także 3 zakładki które oddzielają nam naukę znaków, słów i gramatyki. Możemy zobaczyć ile elementów już przerobiliśmy, a ile jest jeszcze przed nami. Z pewnością jest kilka rzeczy które z mojej perspektywy chętnie bym zmienił, np. w architekturze informacji. Lecz wydaje mi się, że jest to naprawdę dobrze zaprojektowana aplikacja posiadająca wiele cennych zasobów edukacyjnych umożlwiająca darmową naukę języka. Z pewnością jej zaletą jest również fakt, że koncentruje się ona na jednym języku wchodząc w jego głąb przywołując elementy kulturalne i ciekawostki z danego kraju. Spotify również stoi na czele mojej listy, oprócz drobnych błędów w nawigacji, jest to genialne rozwiązanie do słuchania muzyki. Możemy z łatwością przeskakiwać, między urządzeniami, gdy wychodzimy z domu.
Jakie są Twoje 3 najważniejsze pytania i wątpliwości na tym etapie Twojej kariery?
              Zaczynam, więc pierwszymi wyzwaniem jest samodzielna nauka i wyszukiwanie materiałów które mi ja ułatwią. Skąd się uczyć? Czego się uczyć? Kolejnym etapem na pewno będzie uporządkowanie wiedzy którą już mam i którą chcę zdobyć, aby ona została w mojej głowie i żebym mógł z niej korzystać w potrzebnej chwili. Stoję również przed wyzwaniem zdobycia doświadczenia. Każde z przeglądanych przez mnie ofert pracy wymagają kilkuletniego doświadczenia. A jak wiadomo, najszybciej człowiek uczy się w praktyce, więc poznanie jak funkcjonują agencje projektowe, jak pracuje się w zespole nad produktami cyfrowymi z pewnością będzie cennym doświadczeniem do rozwoju.
Jaki wpływ mają mieć produkty, które projektujesz, na otaczający Cię świat?
              Pozytywny, chcę aby ułatwiały codzienne życie, obniżały poziom frustracji i rozwijały produktywność. Jak np. produkty cyfrowe zaprojektowane na potrzeby edukacji. Gdy są zaprojektowane adekwatnie do spełniania swojej funkcji, ułatwiają naukę wielu osobom, a nie odciągają je od niej powodując stratę czasu.
Jakie zachowania chcesz, aby Twój produkt umożliwiał - w przypadku osób, które go używają, w Twojej społeczności lub w całym społeczeństwie?
              To chyba zależy od danego typu produktu i jego celu powstania.
0 notes