Tumgik
asofor · 3 years
Text
Egyáltalán nem kedvelem Hont András újságírót. A véleményével nagyjából 10/10-szer nem értek egyet, és ha még szimpatikus is lenne az álláspontja, beárnyékolja számomra az a gőg, arrogancia, gyomorforgató cinizmus, amivel előadja. Arról nem is beszélve, hogy nem ismerek még egy olyan közszereplőt, aki ennyire híján lenne a humorérzéknek, de ennek ellenére léptem-nyomon erőlteti a viccelést, amiből az következik, hogy minden írásának és megszólalásának fogyasztása közben átható fingszagot érzek a fejemben.
A Facebook megbélyegezte őt az írásai miatt. Ha kedvelni akarod az oldalát, feljön egy figyelmeztetés, hogy "hát, biztos ez? Azért előtte nézd meg a tartalmait és csak utána kedveld!".
Az a Facebook algoritmus döntött így, amelyik nem ismeri a gúnyt, az iróniát, a humort (mondjuk Hont esetében ezzel pont nem kell bajlódnia), nem érti a kontextust, csak szavak, kifejezések alapján kategorizál és ítél. Tehát ha én kiírnám a Facebook feedembe, hogy "Ne használd a "nigger" kifejezést, mert sérti az egyetemes emberi kultúrát és a fekete bőrű emberekre nézve degradáló!", akkor a teljesen egyértelmű, felhívó szándékom ellenére az algoritmus alaphangon 24 órára kizárna, mert gyűlöletbeszélek és "niggerezek".
Ebből a jelenségből rengeteg negatív következmény vezethető le mind individuális, mind társadalmi szinten.
Óriási és égető szükség van a Facebook rendszabályozására és én az európai uniós megközelítésben hiszek, nem a vargajudit által propagált, magyar kormányzati cenzúrázó hozzáállásban.
Voltaire azt mondta, hogy "Semmiben nem értek egyet veled, de az életemet adnám, hogy elmondhasd a véleményedet."
Én egyelőre ilyen messzire nem mennék, de támogatom az uniós szintű egyeztetést a témában és minden előremutató próbálkozást.
Addig is megy egy lájk Hont Andrásnak.
https://www.facebook.com/2167232606895015/posts/3115367642081502/
1 note · View note
asofor · 3 years
Text
Ó, dorcika, te ostoba, fékezett habzású gumifasiszta!
Mennyire lehet frusztráló, hogy a kormánypárt saját, kiszervezett lelkiismeretét megtestesítő, súlytalan gittegyletének vezetője vagy?
Hát ennyire!
Tumblr media
https://index.hu/belfold/2021/02/08/duro-dora-ellen-megindul-a-rendorsegi-eljaras-amiert-megszegte-a-kijarasi-korlatozast/
0 notes
asofor · 3 years
Text
A képernyőn való feltűnése óta fröcsögő nyállal szidom, amikor csak tehetem, müller cecíliát, az Országos Tisztifőorvost. Szinte minden ismerősöm, aki egyébként véresszájú ellenzéki (most nem a moslékkoalíció támogatóira gondolok) azzal mentegette, hogy “jajj, hát csak egy néni, csak egy báb, nem csinál az semmi rosszat”. Na, ma kibújt a szög a zsákból.
Számomra gyomorforgató és elfogadhatatlan szolgalelkűsége, ami egy teljesen közepes háziorvos pozíciójából az Operatív Törzs élére repítette. Az az infantilis heherészés, a semmitmondó okoskodás, amivel egy országot néznek hülyének, amikor húszezres meccset rendeznek a Puskásban, amikor Európa már bezárkózott és 2 hét múlva berobbant a járvány, amibe azóta 13ezer ember halt bele, ő olyan szintű tanácsokkal szolgálta meg a pozícióját, hogy az óvodások inkább ne vigyenek magukkal nyunyókát az oviba.
Ma fény derült arra, hogy ő bizony nem csak egy vigyorgó tökfej, aki felolvassa, amit megírnak neki. Ó, nem! Ő ugyanúgy tevékenyen és aktívan részt vesz a csúsztatásokban, a valós adatok meghamisításában, visszatartásában és minden olyan közszereplő munkájának ellehetetlenítésében, akinek nincsen narancssárga pártkönyve.
Azért vagyok ennyire dühös, mert az a fajta elvtelen, gerinctelen, talpnyaló hozzáállás, hogy “de hát ha én nem csinálom meg ezt a munkát, majd megcsinálja más, akkor már inkább én kapjam meg az érte járó pénzt!” legutóbb világégéshez vezetett. Először csak hazugságra szólította fel csatlósait a náci propaganda-gépezet, aztán könyvek égtek. Aztán pedig emberek. Sok millióan. Túlzás a párhuzam? Valahogy mégis ugyanaz történik, kísérteties hasonlósággal. Persze lehet, hogy valahol lesz egy határ, amin túl nem merészkednek. De én attól tartok, hogy ezt a határt csak az az elvhűség és erkölcsi tartás volna képes meghúzni, ami ha meglenne, már egy ilyen e-mail sem születhetne meg.
Hadházy Ákos posztja ugyanis arról szól, hogy VÉLETLENÜL(!) rátették őt is a levélre, amiben pont arról beszélnek, milyen ürüggyel tagadják meg tőle az amúgy teljesen hivatalosan és jogosan rendelkezésére bocsátandó adatokat.
Egy darab gőzölgő szar, akkor is egy darab gőzölgő szar, ha Orbán Viktor kedvesnéni alakúra szarta.
https://www.facebook.com/hadhazyakos/posts/3412816928829126
23 notes · View notes
asofor · 3 years
Text
Addig nem hiszed el azt, és tekintesz szánalommal teli megvetéssel azokra, akik úgy nyilvánulnak meg, hogy a kutyatartás a gyereknevelés előszobája, amíg nyitott ajtónál nem kell hugyoznod, mert ha nem lát, sír.
So it goes...
3 notes · View notes
asofor · 3 years
Text
Schobert Norbi a kormánypárt legújabb propagandacsatornájának egyik műsorában azzal érvelt, hogy: “Te láttál a gulágon vagy Auschwitzban elhízottat?” Én sokáig nem tudtam biztosra, hogy ő TÉNYLEG buta, vagy csak eljátsza, hogy beszéljenek róla. Most már tudom. Elképesztően ostoba, de olyan mértékben, ami már az érzéketlen aljasság mocsarába rántja le.
A 444 kivonatolta nekünk az interjút, így nem kell annak megtekintésével növelni a propaganda látogatottságát. Én megtettem, hogy másnak már ne kelljen.  Idézek a cikkből:
“Miután Schobert elmondta, hogy szerinte senki sem születik kövérnek, azzal folytatta, „ha volna olyan genetikai betegség, ami az embert elhízlalja, akármit tesz ellene, akkor...”, ám itt közbevágott a műsorvezető, hogy ott a pajzsmirigy, amire Schobert így reagált:„Nem, az se. Igazából ugye a pajzsmirigy is tudja azért szabályozni az anyagcserét meg a vízháztartást, 3-5 kilóért tud felelős lenni. De nekem egy orvos barátom mondta, hogy: »Te láttál a gulágon vagy Auschwitzban elhízottat?«“
Azon túl, hogy élettanilag sem áll meg, amit mond, mert igenis vannak genetikailag hajlamosító tényezők és olyan betegségek is, amik a szervezet zsírháztartásának szabályozását és általában az egész anyagcserét felborítják, egészen elképesztő az az erkölcsi szakadék aminek a mélyén ez a véglény áll.
Annak érdekében, hogy a saját bizniszét támogassa (”foggyále a termékeimmel”), attól sem riad vissza, hogy az emberiség történetének egyik legnagyobb humanitárius katasztrófájára hivatkozzon (ráadásul helytelenül) olyan könnyedséggel, mintha azt mondaná, hogy ma szerda van. Azonnal Demeter Szilárd “gázkamrázása” jutott eszembe és az a számomra csontig hatoló jéghideg felismerés, hogy ezek TÉNYLEG nem értik, miről beszélnek.
Sokáig gondoltam azt, hogy csak demózza azt a kommunikációs színvonalat, amin általában megnyilvánul, hiszen tematizálja a közbeszédet, amikor bedob egy olyat, hogy “bájgli”, vagy hogy a felesége szülés után tiptop állapotban várja őt, amikor megérkezik érte a kórházba. Ugye azért felépített egy hatalmas márkát és ahhoz tartozó birodalmat. De nem, ez az ember pont ekkora proli, a birodalmát a marketingesei építették fel, akik a szájába adták a megfelelő stratégia szerinti lózungokat. Amikor viszont magától nyilvánul meg, akkor kiderül, hogy sem kultúra, sem empátia, sem jóérzés nem szorult belé és gond nélkül próbálja igazolni a mondandóját azzal, hogy a súlyosan alultáplált, ideológiai és faji okokból halálra kínzott emberek millióinak testét használja fel metaforaként.
Amikor valaki olyan gyorsan gazdagszik meg, hogy nincs ideje felvenni a vagyonhoz tartozó kultúrát is, akkor ugyanaz a túlzottan öntudatos, “nekem ez jár” típusú proli marad évtizedek múlva is, csak most már annyi pénze van és olyan talpakat nyal, hogy felelősségrevonás vagy bármiféle következmény nélkül teheti meg urambátyámországban.
0 notes
asofor · 3 years
Text
youtube
Vér menő!
Vérlovagok - Sürgősségi Vérszállítás Magyarországon. Az én ízlésemnek feleslegesen patetikus nevű szervezet a YouTube-on oszt meg videókat a tevékenységükről, mindennapjaikról, útjaikról.
Ezen a videón például valós időben közvetíti, ahogy 23 perc alatt teszi meg a Budapest-Tatabánya távot autóval, ami a Google Map szerint 40+ perc. Érdemes belenézni, unalmat ígér, de meglepően szórakoztató. Szívesen levetítenék egy ilyet a tanulóknak a jogosítvány kiadása előtt, remekül mutatja be, hogyan KELL támogatni a haladásukat, hová kell félrehúzódni, mire kell figyelni és egyáltalán közelebb hozza a megkülönböztető jelzéssel száguldó szervek munkáját.
Azon túl, hogy felbecsülhetetlenül fontos a tevékenységük, számomra elképesztően menő ahogy végtelen rutinnal és nyugalommal, macska reflexekkel igazodnak el a forgalomban. Hát, nincs könnyű dolguk...
Fú, de szívesen csinálnám! *.*
https://m.youtube.com/watch?v=MpBuqqIl9X0&feature=youtu.be
2 notes · View notes
asofor · 3 years
Text
“annyi mindent tudsz a semmiről!”
A The Philosopher c. szám, ha lehet hinni az interjúkból és innen-onnan összefűzött félmondatoknak és töredékeknek, a frontember, Chuck Schuldiner és a gitáros, Paul Masvidal élményeiről szólnak, akik homoszexuálisok voltak, a ‘80/’90-es évek extrém metál szubkultúrájában. Tudomásom szerint titkos kapcsolatuk volt, még a zenekartagok előtt sem volt teljesen világos a sztori. Kifelé meg aztán pláne. Borzasztó sokat ekézték őket - erről szól ez a dal. Chuck nagyon zárkózott volt, míg nem 34 évesen rákban meghalt. 
Elém került ma a Facebookon, hogy idén 30 éves a Death - Human c. albuma, amely számomra az egyik legmeghatározóbb zenei élmény volt egész életem során, emlékszem, amikor meghallottam tizenévesen, csak álltam ott tátott szájjal a fejem búbjáig libabőrösen ámulva, jelzkőért kapkodva, hogy hogyan lehet valami ennyire kreatív, progresszív, brutális, lendületes és súlyos. Csak a legmagasztosabb jelzőkkel tudom illetni, bár hiszem azt, hogy nem az elfogultságomhoz tartozik a lemez zsenialitása, hanem fordítva. 
Most nem erről a lemezről szeretnék idecitálni egy kedvencet, hanem egy számomra még fontosabbat.
https://www.youtube.com/watch?v=HvZexmpS6Qc
“Do you feel what I feel, see what I see, hear what I hear? There is a line you must draw between your dream world and reality Do you live my life or share the breath I breathe?
Lies feed your judgement of others Behold how the blind lead each other The philosopher You know so much about nothing at all
Ideas that fall under shadows of theories that stand tall Thoughts that grow narrow upon being verbally released
Your mind is not your own What sounds more mentally stimulating is how you make your choice So you preach about how I'm supposed to be Yet you don't know your own sexuality
Lies feed your judgement of others Behold how the blind lead each other The philosopher You know so much about nothing at all “
Vajon hány “buzivicc” kellett ahhoz, hogy huszonéves korára rákos dagantig szorongassa és frusztrálja a könnyűzene történetének egyik legszikrázóbb tehetségét?  Vajon hány könyvre íratják még rá, hAgYoMáNyOsNeMiSzErEpEkTőLeLtÉrŐ, amíg leesik, hogy saját identitáskrízisük pótcselekvéssel történő kompenzálása emberi életeket tesz tönkre? És még csak nem is értik, és nem is fogják.
“... the philosopher, you know so much about nothing at all...”  
10 notes · View notes
asofor · 3 years
Text
Ezért.
https://asofor.tumblr.com/post/640109773599195136/t%C3%BAl-nagy-hatalom
valaki segítsen már nekem megérteni,
miért problémás az, hogy trumpot kitiltották egy csomó platformról?
én úgy gondolom, hogy az a problémás, hogy eddig hallgatólagos (elő)joga volt a szabályok megszegésére azért, mert ő volt az amerikai elnök, de várom az ellenérveket
81 notes · View notes
asofor · 3 years
Text
túl nagy hatalom
-=UPGRADE: Hopp, a YouTube is kitiltotta Trumpot egy hétre. Rendben van ez így? Nagyon nincs.=-
A Twitter örökre kitiltotta Trumpot. Nem átmenetileg, elnöki regnálásának néhány femmaradó napjára, mint a Facebook, hanem azt is ellehetetlenítette, hogy valaha új fiókot regisztráljon. Ahogy olvastam a hír kapcsán felbukkanó kommenteket mindenféle oldalakon - mert szoktam, szeretem tudni, hogy a közgondolkodás, vagy inkább a közhangulat, milyen irányba mozdul, éppen hol áll - szinte kivétel nélkül a két szélsőséget láttam, bármilyen nyelven is böngésztem. A magukat jobboldaliként aposztrofáló tömegek a szólásszabadság súlyos megsértését és a balliberális háttérhatalom tevékenységét vélik felfedezeni - azért az is megér egy misét, hogy a rendpártiak egy klasszikusan baloldali és liberális értéket, a szólásszabadságot kérik számon. Az ún. baloldaliak pedig ünneplik a döntést és a cenzúra, végre nemes célra való felhasználását éltetik. Minden más esetben az rossz, kivéve ha az ő érdeküket szolgálja.  Mára ez az úgynevezett ‘törzsi gondolkodás’ felülírta az elvi hovatartozást, mérlegelés nélkül, ösztönből kell reagálni, kifröcsögni a dühöt, a másik törzs tagjaival szemben géppuskafészkeket telepíteni és onnan üvöltözni, minél hangosabb, annál jobb, de persze csak a billentyűzet oltalma mögül. 
Egy amerikai tech óriás úgy döntött, végleg megfosztja a maga által üzemeltetett közösségi média felület használatának lehetőségétől az Amerikai Egyesült Államok elnökét. Az indok, hogy Trump uszított és felkelésre bujtott fel, mely a Capotolium ostromához vezetett. Sokan úgy gondolják, ez rendben is van.  De most helyettesítsünk be a bekezdés első mondatába az elnök helyére egy teljesen átlagos embert. Így is rendben van...? Ha az előbbi megtörténhet, akkor az utóbbi miért nem? Nincs a kettő között határvonal, nincs olyan “fék vagy ellensúly”, amely betartatná, hogy az a képzeletbeli vonal ne sérüljön. Miért lenne? Egy magáncég így döntött, ő a regisztrációkor elfogadta az általános szerződési feltételeket és kész, ennyi, viselje a következményeket. A demagógiának egy nagyon magas foka ez. 
Ki kellett tiltani Trumpot a Twitterről és elvenni tőle a lehetőségét is annak, hogy még egyszer hasonló célokra használja? Naná! Így kontextusából kiemelve, csak a relációt szemellenzővel nézve roppant egyszerű a válasz. De ha vizsgáljuk a körülményeket is, ami már nem engedi meg a túlegyszerűsítés kényelmét az árnyaló tényezők elfedésével, akkor a helyzet már nem ennyire egyszerű. Mert sérült a szólásszabadság. És nem Trump kitiltása miatt, hanem minden miatt, ami ebből következik!
A szólásszabadság, ami sokszor nem a helyén kezelt, alapvetésnek tekintett, üres kifejezés, hiszen az Alkotmányban is szerepel, tehát akkor ez alap, mindenki azt mond, amit akar - az egyszeri ember értelmezése szerint - ugorjunk. Csakhogy. A szólásszabadság egy olyan érték, amelynek kivívása a történelmünkben rengeteg áldozattal járt, és amelyet ha nem védelmezünk, szépen lassan tényleg csak egy üres lózung lesz az Alaptörvényben.  A szólásszabadság nem azt jelenti, hogy bárki mondhat bármit következmények nélkül. Még akkor sem, ha széles tömegek és Donald Trump így értelmezik. A szólásszabadság azt jelenti, hogy te magad választhatod meg, mit mondasz ki és miért vállalsz felelősséget. Azt jelenti, hogy egyik autokrata rezsim sem ad szádba jelszavakat, skandálandó rigmusokat, amik az adott rendszer szigorától függően “csak” elvártak, vagy éppen halálbüntetés terhe mellett tagadhatók meg. Hanem azt jelenti, hogy olyan értékeket fogalmazhatsz meg, amelyek számodra fontosak, szeretnéd hogy nagyobb teret, figyelmet kapjanak, esetleg azt gondolod, túl kevés szó esik róluk, így a közbeszédbe emelve diskurzust kezdeményezel a témában és az ebben megfogalmazott álláspontodért vállalod is a felelősséget. Trump közösségi médiás ámokfutása köszönőviszonyban sincs ezzel az elvvel, az említett platform az elmúlt években tucatszor figyelmeztette, de ő továbbra is uszított, hergelt, amikor nem történt semmi lereagálandó aktuálpolitikai helyzet, akkor csak kavicsot dobott az állóvízbe a trollkodásaival. Ennek most meglett a következménye, de azt gondolom, ennek nem ez a helyes módja. 
Számomra érvénytelen az az álláspont, hogy a Twitter/Facebook/Instagram/bármi egy magánvállalkozás, a regisztrációval elfogadtad a feltételeket, innentől azt csinálnak amit akarnak. Nem. Ehhez ők már túl nagyok. Egy népszerű közösségi platform már nem egy magáncég, amely piaci alapon érvényesíti a lehetőségeit, hanem közmű. A hatalmasra dagadásával “közművesült”. Olyan közmű, amely szinte minden “háztartásba be van vezetve”, mint a víz, a villany, a gáz. Szinte mindenki hozzáfér, a mindennapjaink szerves és elidegeníthetetlen része. Éppen ezért ordító szükség van arra, hogy ez a hatalom ne a tulajdonos vagy a részvényesek szűk csoportjának kezében legyen, hanem részben(!) állami felügyelet alatt és ugyanúgy vonatkozzon rá a jog, mint minden más hasonló méretű és befolyású cégre. A víz-, áram-, gázszolgáltatók állami befolyás alatt működnek. Ez a fedezete annak, hogy ne egy szűk csoport gyakoroljon akkora hatalmat, mint az ország, vagy a falu, város vízellátása. Ilyen módon nem tudja az egekbe emelni a víz árát, hiszen amúgy monopolhelyzetben van, nincs verseny a vízszolgáltatói piacon, bármikor megtehetné. Így nem tud önkényesen felhasználókat kizárni a vízfogyasztásból politikai, vagy bármilyen hovatartozás alapján. Ez így működik jól, ez így biztonságos. A közösségi média felületeivel ezt miért nem lehet megtenni? Nem volna igazságosabb ha az ottani tevékenységéért mindenki egyformán a törvény előtt felelne? Nem pedig egy Zuckerberg-féle, átláthatatlan algoritmusokkal szűrt cenzúrája előtt, ami egy gép, tehát nem érti a humort, a gúnyt, az iróniát, csak szavakra keres és ha megtalálja a szövegedben, akkor bannol x időre indoklás nélkül és a jogorvoslat reális esélye nélkül? 
A kapitalizmus elszabadulása a 19. századi Angliában a munkások legsötétebb kizsákmányolásához, embertelen gyerekmunkához vezetett és szélsőséges ideológiák táptalajává vált. Ebből a helyzetből, ami olyan mély társadalmi árkokat ásott, hogy azok még ma is betemethetetlenek, csak az állami beavatkozás tudta kirángatni az akkorra már szétzilálódott társadalmat. A teljesen szabadon burjánzó közösségi média önkény vajon nem fog hasonló szituációkhoz vezetni, annál fogva, hogy mindkét jelenség mozgatórúgója a céges mechanizmus?
Trump esete minden bizonnyal egy jól szervezett jogi rendszerben is hasonló kitiltással járna, ezért tartom helyesnek. De hogy erről ne magasan kvalifikált és kompetens személyek döntsenek, hanem egy magáncég elnöki tanácsa, az nagyon nincs rendben. 
Ugyanakkor az állam szerepét is határozottan és közérthetően kell körülírni, nem engedni több befolyást, mint ami a rendfenntartó szerepnek elegendő. Ha megvalósulna, talán elegendő elrettentő erőt is demonstrálna.
De erről egyelőre érdemi szó nem esik, nincs róla társadalmi diskurzus olyan szinteken, amelyek már hatással lehetnek a folyamatokra, így marad a két tábor gyűlölködésének bámulása és a kétségbeesett mérlegelés: Hol van ebben az én felelősségem?
Tumblr media
 (kép: pinterest)
1 note · View note