Tumgik
faunfestival · 2 months
Text
FAUN: Druhý ročník festivalu aktuální hudby a zvukových umění
Druhý ročník festivalu FAUN, opět pod dramaturgickým vedením Radima Hanouska a Jana Lichého, má ambice navázat na úspěšný první ročník a zanechat ještě výraznější otisk na kulturní mapě Brna. Festival nabídne mimořádně pestrou zvukovou paletu, překvapivé žánrové průsečíky, radikální hudební vize, rituální taneční performance, ale zároveň zůstane divácky přívětivý, nezaujatý a maximálně otevřený.  
Tumblr media
(Michaela Antalová & Adrian Myhr & Tord Knudsen)
Stejně jako minulý rok nestaví dramaturgie festivalu pouze na žánrové pestrosti, ale i na pestrosti hudebních přístupů – od elektronické a elektroakustické kompozice až po strukturálně bohatý zvuk živých kapel, od noise až k maximálnímu tichu, od progresivní západní hudby po rituály kultur východních; přesně v duchu festivalového motta Explorations in Sound. Společným jmenovatelem jsou originalita, progresivita, vysoká umělecká hodnota, technická vytříbenost a zvuková virtuozita. 
Neoficiálním tématem letošního ročníku je tradice a rituál v kontextu současných hudebních trendů. Své nekonvenční vize přijedou představit umělci z Japonska, Iráku, Singapuru, Norska, Slovenska nebo Belgie.  
Hlavní koncertní program festivalu proběhne v sobotu 13. dubna na velké a sklepní scéně divadla Husa na provázku, kterými opět prostoupí eklektický hudební koktejl obsahující EDM elektroniku, ambient, současný jazz, hudební improvizace či vokální experimenty. Japonské duo KAKUHAN vypálí dávku matematicky přesného elektronického soundu (Koširo Hino) nenuceně propojeného s křehkými ambientními plochami cella (Júki Nakagawa). Belgický multiinstrumentalista a zvukový experimentátor Bram Bosteels v Brně představí novou desku projektu Kaboom Karavan – směsici elektroniky, živých houslí a starých akustických nástrojů. Velkou scénu Husy na provázku dále rozezní syrové EDM beaty v Berlíně usazené producentky Ziúr rozšířené o hlasovou akrobacii skotské hudební nomádky Elvin Brandhi. Slovensko-norská dvojice Michaela Antalová, Adrian Myhr přivezou do Husy žánrový mix soudobé a tradiční hudby obou zemí s prvky folklóru, živou elektronikou a terénními nahrávkami doplněný strhující světelnou projekcí norského umělce Torda Knudsena.    
Tumblr media
(Nová vizuální identita FAUN festivalu. Autorem je Štěpán Marko)
Sklepní scénu obsadí i se svými Buchla modulárními syntetizátory rumunská zvuková umělkyně Alina Kalancea. Improvizační duo Les Marquises (Emilie Škrijelj – akordeon, elektronika, gramofony a Tom Malmendier – bicí) nabídne elektroakustickou bouři se závratnými tempy. Nigar Hasib společně se Sun Sun Yap předvedou své vokální umění v audiovizuální performanci Memory VI, jež zahrnuje tradiční kurdské hlasové techniky, fyzické divadlo i komponovanou experimentální hudbu.
V pátek 12. dubna proběhne prolog festivalu v Domě umění města Brna, kde FAUN v české premiéře představí britskou experimentální turtablistku Mariam Rezaei, která redefinovala možnosti gramofonu jako hudebního nástroje a jejíž album Bown většina hudebních serverů a kritiků oprávněně zařadila mezi nejlepší nahrávky loňského roku. Na zcela opačné straně zvukového spektra bude vystoupení italské butó tanečnice Eleny Boschi, která za naprostého ticha předvede svou pohybovou ekvilibristiku. 
Druhý ročník festivalu FAUN nabídne i doprovodný program. Pro všechny, kdo mají zájem prozkoumat své hlasové možnosti a objevit umění tradičních horských a hrdelních zpěvů, je určen hlasový workshop zpěvaček Nigar Hasib a Sun Sun Yap. Norský avantgardní skladatel a trumpetista Didrik Ingvaldsen přiveze otevřené partitury vytvořené speciálně pro festival FAUN a se studenty Hudební fakulty JAMU připraví program, který 11. dubna odstartuje v Komorním sále JAMU celý festival.  
Předprogram hlavního festivalového večera nabídne v sobotu 13. dubna v zasedacím sále divadla Husa na provázku DEEP DRONE Listening Session. Komentovaná poslechová seance vyzve návštěvníky k ponoru do hudby, která nabízí jedinečný psychofyzický zážitek. S počátkem šedesátých let začali skladatelé jako LaMonte Young se svými ansámbly provozovat hudbu dlouhých tónů, takzvaných drones. Někdy poř��dali i celonoční seance, v nichž se tvůrčí hledání prostupovalo s psychedelickými stavy. V říši akustických i elektronických zvuků se tak ustanovila nová linie hudby, která obklopuje posluchače spojitým živlem rezonujícího zvuku a počítá s překvapivými akustickými vlastnostmi prostředí. Ze vzrušující historie hudby dronů, která přešla ze skladatelského prostředí také k post-klubovým experimentům, vybírá a komentuje Pavel Klusák. V průběhu večera zazní: La Monte Young, Marian Zazeela, Pandit Pran Nath, Pauline Oliveros, Phill Niblock, Rhys Chatham, C. C. Hennix, Eliane Radigue a další. Program je věnován památce Philla Niblocka (1933-2024).
Součástí druhého ročníku projektu FAUN je i mezinárodní výstava sound artu a hybridních médií Beyond the Sound, kterou kurátorsky připravil Jiří Suchánek. Přehlídka, která je svým zaměřením a rozsahem ojedinělá a která představí mezinárodně etablované zvukové umělce, dokumentuje dlouhodobý celosvětový zájem o tuto stále neukotvenou a experimentující uměleckou formu. Výstava nabídne specifický průřez disciplínou od sonifikací planetárních jevů jako jsou telurické proudy (Raviv Ganchrow), Shumannovy rezonance (::vtol::), či změny elektrických potenciálů mikrobiálních buněk (Interspecifics), přes mistrovsky zpracované terénní nahrávky jarních podmořských krajin na hranicích tajících ledovců (Jana Winderen), akustické a paměťové jevy v kapalinových analogových počítačích a stárnoucích EPROM čipech (Ioana Vreme Moser), až po rozeznívání textur ohořelých korkových kmenů (Gil Delindro), nebo neslyšitelným ultrazvukem vznikající imploze vzduchových mikro bublinek (Evelina Domnitch + Dmitry Gelfand). Zvuk bude představován jako médium – nástroj sloužící k průzkumu a vyjevování jinak mnohdy i zrakem nerozpoznatelných efemérních fenoménů.
Výstava Beyond the Sound proběhne ve spolupráci s Domem umění města Brna, kde i výstava proběhne v termínu 5. dubna až 14. července 2024. Vernisáž se bude konat ve čtvrtek 4. Dubna v 17 hodin
Vstupenky jsou od 14. února v prodeji v síti smsticket.cz.
Projekt je realizován za finanční podpory: Fondy EHP a Norska, 2014 – 2021, statutární město Brno, Ministerstvo kultury České republiky
Partnery projektu jsou: Dům umění města Brna, Fakulta výtvarného umění VUT Brno, Janáčkova akademie múzických umění Brno, Norsk Jazzforum, Konrad Boehmer Foundation, Ponava Cafe & Radio, SAKO, Teplárny Brno. 
Karel Semotam - PR festivalu
mail: [email protected] · tel: +420 778 453 193
0 notes
faunfestival · 1 year
Text
FAUN ENSEMBLE: originální dílo norských a českých umělců
Festivalový residenční projekt je jedinečnou příležitostí pro vybrané norské a české umělce vytvořit pro festival FAUN zcela nové a originální dílo. Autory kompozice jsou Andreas Røysum a Radim Hanousek. Oba do ansámblu vybrali hudebníky, se kterými dlouhodobě spolupracují. Program bude připraven a nazkoušen k festivalovému provedení v rámci brněnské FAUN residence. Provedení tohoto díla zazní vedle faunovské premiéry i v norském Oslu.
Tumblr media
Do FAUN Ensemble pozval Andreas Røysum tři významné představitele progresivní skandinávské scény. 
Naprosto originální saxofonistka a skladatelka Signe Emmeluth vede vlastní projekty Amoeba a Owl, skládá hudbu pro věhlasný Trondheim Jazz Orchestra a aktivně spolupracuje s takovými jmény jako Paal Nilssen-Love, Ole Morten Vågan, Han Bennink, Paul Lytton a Tony Buck.
Kontrabasista a výtvarník Christian Meaas Svendsen vede vlastní kvintet Nakama a je klíčovým hráčem v mnoha souborech, které vede skandinávská bubenická hvězda Paal Nilssen-Love.
Perkusista a skladatel Jan Martin Gismervik je pověstný svou kreativitou a hudební empatií. Působí v kapelách Monkey Plot, Torg, Oker, O, PGA.
Klarinetista, skladatel a hudební organizátor Andreas Røysum ve své hudbě mísí jazz, soudobou hudbu i znalosti ze studia indické klasické hudby, marocké súfi trance hudby a lidových hudebních stylů z Řecka, Turecka a Skotska. Kromě svých projektů - 13členného ansámblu, Marthe Lea Band, Miman nebo Nakama spolupracuje s hudebníky jako Alexander Von Schlippenbach, Mats Gustafsson, Tristan Honsinger a Paal Nilssen-Love.
Pro residenční Faun Ensemble napsal Røysum skladbu „Tell“, která je inspirována norským akrobatem Tellem Teigenem, pro něhož Røysumův dědeček pracoval. Dílo zkoumá pohyb a rovnováhu skrz harmonický prostor, melodické figury a variace textur.
Radim Hanousek vybral do residenčního ansámblu hudebníky ze svého projektu Dust in the Groove, který zcela otevřeně mísí soudobou hudbu, experimentální jazz a improvizaci.
Hanousek pracuje ve své skladbě FAUN s tématem bytosti Fauna, jeho bájnými fyzickými i povahovými vlastnostmi a historickou spojitostí s řeckým Satyrem a dalšími mytologickými bytostmi. Kompozice využívá zkušeností všech residenčních hudebníků se soudobou hudbou, jazzem i improvizovanou hudbou, interpretům ponechává velkou odpovědnost za zvukovou kreativitu.
Operní sopranistka Jana Vondrů se v současné době pohybuje především na poli soudobé a experimentální hudby. Spolupracuje například s Filharmonií Brno, Brno Contemporary Orchestra, Ensemble Opera Diversa.
Akordeonistka Žaneta Vítová tvoří s Janou Vondrů pilíř tria CONTriology, působí v experimentálním duu se zpěvačkou a hlasovou performerkou Annou Matvia, spolupracuje s Pražským improvizačním orchestrem, Operou Národního divadla Brno, Operou Diversa a Hausoperou.
Trumpetista Jan Přibil hraje jak soudobou hudbu (ansámbl Lichtzwang), tak i moderní jazz (Concept Art Orchestra, Cotatcha Orchestra).
Radim Hanousek se hudebně zaměřuje na různé podoby improvizace, intermedialitu a projekty na pomezí jazzu a soudobé vážné hudby a to jako interpret (saxofonista a basklarinetista) i jako autor a pedagog. Jako improvizátor spolupracuje s mnoha umělci z celé Evropy.  Již 10 let vede vlastní projekt Dust in the Groove a je aktivním členem mezinárodních ansámblů NOCZ a Prague Music Performance Orchestra.
Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media Tumblr media
FAUN ENSEMBLE
Andreas Røysum – klarinety, flétny, kompozice
Signe Emmeluth – alt saxofon
Christian Meaas Svendsen – kontrabas
Jan Martin Gismervik – perkuse
Radim Hanousek – basklarinet, saxofon, kompozice
Jana Vondrů – zpěv
Jan Přibil – trubka
Žaneta Vítová – akordeon
Vstupenky jsou v prodeji na www.faunfestival.cz
Tumblr media
Projekt je realizován za podpory ― Fondy EHP a Norska
0 notes
faunfestival · 1 year
Text
Představujeme line-up, který FAUN nabídne třetí dubnový víkend na malé a velké scéně brněnského divadla Husa na provázku
Tumblr media Tumblr media
0 notes
faunfestival · 1 year
Text
FAUN FESTIVAL NABÍDNE MULTIŽÁNROVÉ ZVUKOVÉ ZÁŽITKY
FAUN je dobrodružný hudební projekt, který hledá průniky mezi hudebními žánry jako je ambient, drone music, noise, live electronics, experimentální jazz, avant-pop a improvizovaná hudba – to vše třetí dubnový víkend obsadí velkou a malou scénu brněnského divadla Husa na provázku. 
„Faun je tak trochu snový a z jiného světa. Je to bytost která se svou hudbou putuje rozličnými místy. A právě takový - trochu snový a putující neznámými končinami světa zvuku, ale také různými regiony, scénami a místy ve městě - má být i náš festival, který připravujeme už od roku 2018. Začneme zaměřením na hudbu severskou a postupně budeme zapojovat různé další regiony. Zůstaneme ale určitě festivalem objevné hudby pro fajnšmekry,“ říká autor projektu a provozovatel klubu Ponava VÍT KALVODA.
Dramaturgie festivalu nestaví jen na žánrové pestrosti, ale i pestrosti hudebních přístupů. Těšit se můžete na bohatou hudební paletu od přísně mikrotonálních hudebních experimentů, přes elektronické a elektroakustické kompozice až po strukturálně bohatý zvuk živých kapel. FAUN staví na originalitě, progresivitě, vysoké umělecké hodnotě, technické vytříbenosti a zvukové virtuozitě.
Tumblr media
FAUN FESTIVAL POHLEDEM DRAMATURGŮ
JAN LICHÝ ― “FAUN pro mě představuje ohromnou dramaturgickou výzvu. Program festivalu sestavujeme společně s Radimem Hanouskem, a i když nás oba spojuje zápal pro nekonvenční hudbu a zvuk, každý pocházíme z výrazně odlišného hudebního prostředí a máme jiné hudební preference. Dramaturgie festivalu proto byla složitým a časově náročným procesem, který spočíval hlavně v hledání průsečíků našich hudebních světů ve snaze sestavit lineup, který bude i přes žánrovou roztříštěnost dostatečně soudržný a bude dávat smysl nejen nám, ale i festivalovým návštěvníkům.
Tomu odpovídá i pestrý výběr interpretů. Festival mimo jiné uvede v Berlíně usazeného íránského perkusionistu Mohammada Rezu Mortazaviho, který předvede svou jedinečnou hráčskou virtuozitu na tradiční íránský buben tonbak a českému publiku se představí po téměř deseti letech. Dále kolumbijskou skladatelku a vzděláním geoložku Lucrecii Dalt, která do Brna dorazí ve tříčlenném složení a zahraje skladby ze své loňské avant-popové desky ¡Ay! nebo norského zvukového umělce Deathproda, legendu drone a dark ambient scény, která představí své zbrusu nové album Compositions.
Věřím, že právě tato žánrová rozkročenost je největší předností FAUNa. Předpokládám totiž, že fanoušek experimentální hudby, který si na festival najde cestu, bude natolik otevřený, aby si užil drone elektroniku stejně jako vystoupení noisové improvizační kapely. V tomto ohledu má festival velký potenciál obohatit hudební svět těch, kteří za námi třetí dubnový víkend do Husy dorazí.“ 
Festival FAUN se zaměřuje na umělce, pro které je zvuková kvalita a originalita stěžejní, bez ohledu na žánry a komerční úspěšnost. 
RADIM HANOUSEK ― “Role dramaturga festivalu FAUN mi byla nabídnuta coby jazzovému znalci a aktivnímu jazzovému hudebníkovi. Ovšem definovat jazz v dnešní crossoverové době není snadné. Stále existuje silný proud vycházející z americké tradice, ale dnešní jazzová scéna také nabízí obrovské množství hudby postavené na zcela jiných principech. Jazz se rozpustil v hudebním vesmíru, spojil se přirozeně se soudobou vážnou hudbou, elektronikou, tradiční a etnickou hudbou, taneční hudbou, minimalismem. Zcela výjimečný a proslulý svým specifickým zvukem je skandinávský a především norský jazz. Na festivalu FAUN, který má v hlavičce Explorations in Sound, tedy v žádném případě nečekejte jazzový mainstream, ale skutečnou originalitu na hony vzdálenou běžným představám o jazzu.
Zvukovou lahůdkou z norských zástupců je hudba ansámblu jednoho z nejvýznamnějších norských hudebníků mladší norské generace Christiana Wallumrøda či spojení velmi osobitého saxofonového virtuosa Rolfa-Erika Nystrøma se zpěvačkou Julianou Venter pocházející z jižní Afriky, jejíž žánrové rozpětí sahá od barokní hudby přes africkou a východní hudbu až po noise. Zástupcem nastupující norské jazzové generace je Andreas Røysum, který se představí se svým rezidenčním  festivalovým projektem, zahrnujícím norské a české hudebníky. To nejlepší z avantgardy, noise, feedback music a nekompromisního přívalu hudební energie nabídnou americký supersaxofonista Ulrich Krieger, rakouské trio M. A. D. a francouzsko-italské trio ABACAXI. Je skutečně na co se těšit!”
V rámci následujícího ročníku 2024 je připravována i rozsáhlá mezinárodní výstava sound artu. Ta proběhne v Domě umění města Brna a kurátorsky ji zaštiťuje Jiří Suchánek.
Kontakt pro media:
Karel Semotam • [email protected] • +420 778 453 193
Projekt je realizován za podpory ― Fondy EHP a Norska
Tumblr media
www.eeagrants.org Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram YouTube: EEANorwayGrants Mail: [email protected]
1 note · View note