Tumgik
pavor-noctvrnvs · 4 months
Photo
Tumblr media
Neoclassical French bust of Antinous, dated to the 18th century. Marble. Source: Sotheby’s.
6K notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 4 months
Text
Tumblr media
Yaldabaoth “I Am God and There is No Other!”
The Boast of Yaldabaoth. In Gnostic thought he is the Demiurge or world creator, a false god who created the cosmos and trapped humans within it. The true god lies beyond the cosmos in the Pleroma. The Secret Book of John adds that he had the body of a snake and the head of a lion, with eyes like lightning bolts.
Yaldabaoth (Yahweh) was regarded by Gnostic movements as either a malevolent Demiurge and false god, or an ignorant and incompetent creator, who generated the material universe and keeps the souls trapped in physical bodies, imprisoned in the world full of pain and suffering that he created. He is sometimes identified with Saturn and portrayed as a lion headed serpent. Art: Jose Gabriel AlegrĂ­a Sabogal
Tumblr media
“Yaldabaoth (IAO)” by Nigel Jackson (2000). “O Lion-Serpent Sun, The Beast that whirlest forth, a thunderbolt, begetter of Life. Sun-lion Serpent, hail! All Hail, thou Great Wild Beast, thou I A O!” - Aleister Crowley.
69 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 4 months
Text
“Each given system is in itself part of the enslaving snare of delusion; in other words, as soon as I avow one philosopher or system (e.g., Spinoza or Schopenhauer or Kant or Anaxagoras or Parmenides or Gnosticism) I have become again or more ensnared, as I am by this spatiotemporal world itself; it is as if the eidos of Truth is exploded and splintered like all the eide. And all the Selves and Souls. [
] Of course this means that I can never come up with the whole, true, complete explanation/answer. I can re-collect and re-collect, do better and better, but never completely make unified the eidos of Truth.”
— Philip K. Dick, The Exegesis of Philip K. Dick
95 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 4 months
Text
Tumblr media
Quote of the day...
70 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 4 months
Text
Tumblr media
“Pain and suffering are always inevitable for a large intelligence and a deep heart.”
— Fyodor Dostoevsky, “Crime and Punishment”
401 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 4 months
Text
“If you have a garden and a library, you have everything you need.”
— Cicero, Ad Familiares
5K notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 5 months
Text
Tumblr media
“We are two abysses - a well staring at the sky.” ― Fernando Pessoa
Painting: "The false mirror" by Rene Magritte
31 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 5 months
Text
youtube
ᎍ᎜ꜱʟÉȘᮍɱᮀᮜ᮱ᮇ - ᎍᎏʀ᎛ ᮀᮜx Ꭰᎀᎄʜᎇꜱ
11 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 5 months
Text
Tumblr media
"There is a modern conceit about expressing oneself that has snowballed into a full blown neurosis; and in the process has given rise to a vast cesspool of cultural mediocrity.
Why, at a certain point in the mid 20th century did self-expression become so apprized by folks who a decade or two earlier might have had the self-awereness to recognize they had nothing, really, to express ? Why, and how, did the compulsion for self-expression come to occupy a position so central to our understanding (or imagining) of exactely who and what we are ?"
Boyd Rice - NO.
77 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 5 months
Photo
Tumblr media
Man’s place in nature, and other anthropological essays, 1904
189 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 6 months
Text
Tumblr media
Look now, this is the starting point of philosophy: the recognition that different people have conflicting opinions, the rejection of mere opinion so that it comes to be viewed with mistrust, an investigation of opinion to determine whether it is rightly held, and the discovery of a standard of judgment, comparable to the balance that we have devised for the determining of weights, or the carpenter's rule for determining whether things are straight or crooked.
ጎΎៜ ጀρχᜎ φÎčÎ»ÎżÏƒÎżÏ†ÎŻÎ±Ï‚: αጎσΞησÎčς ÎŒÎŹÏ‡Î·Ï‚ Ï„áż†Ï‚ πρ᜞ς áŒ€Î»Î»ÎźÎ»ÎżÏ…Ï‚ Ï„áż¶Îœ ጀΜΞρώπωΜ Îșα᜶ Î¶ÎźÏ„Î·ÏƒÎčς Ï„ÎżáżŠ παρៜ ᜃ ÎłÎŻÎœÎ”Ï„Î±Îč áŒĄ ÎŒÎŹÏ‡Î· Îșα᜶ ÎșÎ±Ï„ÎŹÎłÎœÏ‰ÏƒÎčς Îșα᜶ ጀπÎčÏƒÏ„ÎŻÎ± πρ᜞ς τ᜞ ψÎčÎ»áż¶Ï‚ ÎŽÎżÎșÎżáżŠÎœ, ጔρΔυΜα Ύέ τÎčς πΔρ᜶ τ᜞ ÎŽÎżÎșÎżáżŠÎœ Δጰ áœ€ÏÎžáż¶Ï‚ ÎŽÎżÎșΔῖ Îșα᜶ Δ᜕ρΔσÎčς ÎșÎ±ÎœÏŒÎœÎżÏ‚ τÎčΜός, ÎżáŒ·ÎżÎœ ጐπ᜶ ÎČÎ±Ïáż¶Îœ τ᜞Μ Î¶Ï…ÎłáœžÎœ Î”áœ•ÏÎżÎŒÎ”Îœ, ÎżáŒ·ÎżÎœ ጐπ᜶ ΔᜐΞέωΜ Îșα᜶ στρΔÎČÎ»áż¶Îœ τᜎΜ ÏƒÏ„ÎŹÎžÎŒÎ·Îœ.
—Epictetus, ጘπÎčÎșÏ„ÎźÏ„ÎżÏ… ÎŽÎčατρÎčÎČαί, bk ii, cap xi, sec 13 (108 CE)
[Thank you Robert Scott Horton]
23 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 6 months
Photo
Tumblr media
林英ć“Č / Eitetsu Hayashi solo performing in a 2001 concert in Tokyo
115 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 7 months
Text
A HÁBORÚ NAGYSÁGA ÉS AZ EMBER KICSINYSÉGE
Tumblr media
Hamvas BĂ©la (a szerzƑ) 1942-ben a SzovjetuniĂłban teljesĂ­tett frontszolgĂĄlatot, itt Ă­rta A hĂĄborĂș nagysĂĄga Ă©s az ember kicsinysĂ©ge c. esszĂ©jĂ©t. 1944-ben katonatisztkĂ©nt a rĂĄbĂ­zott zsidĂł munkaszolgĂĄlatosokat Ă©lete kockĂĄztatĂĄsĂĄval hazaengedte. NĂ©metorszĂĄgba vezĂ©nyeltĂ©k, de megszökött menetszĂĄzadĂĄtĂłl, Ă©s az ostromlott Budapesten katonaszökevĂ©nykĂ©nt bujkĂĄlt. A bevonulĂł szovjet alakulatok elfogtĂĄk, Ă©s mĂĄs foglyokkal egyĂŒtt SzibĂ©riĂĄba akartĂĄk hurcolni, ĂĄm Hamvas ismĂ©t megszökött. A harcok sorĂĄn a budai hegyoldalba Ă©pĂŒlt, Remetehegyi Ăști bĂ©relt lakĂĄsukat bombatalĂĄlat Ă©rte, ott tĂĄrolt kĂ©ziratai Ă©s könyvei megsemmisĂŒltek. Hamvas a Silentium egyik esszĂ©jĂ©ben Ă­rta: „A sötĂ©t esztendƑben minden földi vagyonomat elvesztettem
 Valaki a birtokot levakarta rĂłlam. BƑröm is vele ment, de jó
 EffektĂ­v lĂ©tezĂ©s csak a birtoklĂĄs teljes felszĂĄmolĂĄsa utĂĄn lehet. Itt kezdƑdik a valĂłsĂĄg.”
És akkor következzen az esszĂ©:
“OROSZORSZÁGI FELJEGYZÉSEK“
1.
A hĂĄborĂș mĂ©g ki sem tört, arcĂĄt mĂĄr megmutatta. NĂ©hĂĄny vak hĂ­rre pĂĄnik tĂĄmadt Ă©s mindenki a boltba rohant. Voltak, akik nĂ©gy mĂĄzsa cukrot vettek, mĂĄsok inkĂĄbb lisztet vagy teĂĄt, rizst, vagy kĂĄvĂ©t, zsĂ­rt, törött borsot Ă©s szappant. Mindenki azt hitte, hogy e roham, ha nem is Ă©ppen morĂĄlis, de legalĂĄbb jĂłzan. A helyzet Ă©rettnek lĂĄtszott arra, hogy az Ă©lĂ©skamrĂĄt szĂ­nĂŒltig töltsĂ©k. Arra senki sem gondolt, hogy huszonöt kilĂł fahĂ©j birtokĂĄban is Ă©hen lehet halni. ElĂ©g kevesen voltak, akik szĂĄmottevƑ beszerzĂ©st tudtak eszközölni. Olyan ember pedig, aki Ă©letszĂŒksĂ©gletĂ©nek valamennyi cikkĂ©t Ă©vekre biztosĂ­tani tudta volna, egyĂĄltalĂĄn nem volt egy sem. A nagyarĂĄnyĂș biztosĂ­tĂł bevĂĄsĂĄrlĂĄsnak praktikusan semmi Ă©rtelme sem volt. De a biztosĂ­tĂĄst nem is a jĂłzansĂĄg parancsolta. Nem ösztön volt ez, nem Ă©rdek, nem szĂĄmĂ­tĂĄs, nem szenvedĂ©ly. Haszontalan volt, vak, ostoba Ă©s nevetsĂ©ges. De a hisztĂ©riĂĄban feltƱnt a hĂĄborĂș arca: a rettegĂ©s.
A rettegĂ©s, mondja Keyserling, az emberen uralkodĂł egyik Ƒs Hatalom neve. Nem Ă©rzĂ©s, nem gondolat, nem meggondolĂĄs, nem Ă©rzelem. A rettegĂ©snek, az Ur-Angst-nak ezenkĂ­vĂŒl a halĂĄlfĂ©lelemhez sincs semmi köze. A pĂĄnik napjaiban ez kĂ©zzelfoghatĂłan tapasztalhatĂł volt. Senki sem azĂ©rt halmozott, mert Ă©letĂ©t fĂ©ltette. Sokkal inkĂĄbb azĂ©rt, mert fĂ©lt az Ă©lettƑl. Az Ur-Angst nem halĂĄl, hanem Ă©letfĂ©lelem. TökĂ©letesen Ă©s teljesen negatĂ­v, ezĂ©rt nincs benne semmi Ă©rtelem, semmi jĂłzansĂĄg, semmi realitĂĄs, semmi egĂ©szsĂ©g, semmi morĂĄl, semmi szĂ©psĂ©g, semmi komolysĂĄg. MĂ©g csak pathologia sincs. Nem gondolja meg, hogy mi az, amire leginkĂĄbb szĂŒksĂ©ge van Ă©s lesz, milyen mennyisĂ©gben, mennyi idƑre. ElementĂĄris mĂłdon kitör belƑle az a rettegĂ©s, amely nem lĂĄt Ă©s nem hall maga körĂŒl semmit, mert az Ƒs Hatalom beleibe markol Ă©s megrĂĄzza. RettegĂ©sĂ©t azzal a botor tudattal magyarĂĄzza Ă©s mentegeti, hogy a kamra tele van, s Ă­gy nincs semmi baj. BiztosĂ­tja magĂĄt. De nem a halĂĄl ellen, hanem egy Ă©let ellen, ahol majd szĂĄmolnia kell az Ă©let egĂ©sz nehĂ©zsĂ©gĂ©vel, a szĂŒksĂ©ggel, a hiĂĄnyokkal, a lemondĂĄssal. Megriad az Ă©lettƑl, amely valĂłban Ă©let, nem pedig a fotƑjben csĂŒcsĂŒlni, zsebĂ©ben a kamrakulccsal Ă©s arra gondolni, hogy van hĂĄromszĂĄznegyvennĂ©gy doboz szardĂ­niĂĄja. BiztosĂ­tja magĂĄt a lĂ©t ellen, amely az emberi exisztencia fenyegetett Ă©s elvetĂ©lt voltĂĄt egĂ©sz sĂșlyĂĄban Ă©s nagysĂĄgĂĄban elĂ©je viszi Ă©s Ă©letĂ©nek vĂ©gtelen törĂ©kenysĂ©gĂ©re Ă©s kiszolgĂĄltatott voltĂĄra fel kell eszmĂ©lnie.
A pĂĄnik sötĂ©t dĂ©monikus ĂĄllapotĂĄban nem a halĂĄl arca tƱnt elƑ, hanem a gyenge, hitvĂĄny Ă©s gyĂĄva emberĂ©, akibƑl hiĂĄnyzik a hit, a bĂĄtorsĂĄg Ă©s a nyugalom, hogy ĂĄtkĂŒzdi magĂĄt, bĂĄrmi lesz is: megyek Ă©s majd meglĂĄtjuk, mi lesz. A pĂĄnik embere nem bĂ­zik önmagĂĄban, sem embertĂĄrsĂĄban, sem ĂĄllamĂĄban, sem a GondviselĂ©sben. FĂ©lƑrĂŒlten tĂĄmolyog boltrĂłl boltra, hogy a fenyegetƑ holnap elƑl elrejtƑzzĂ©k. A jövƑ, mint vĂ©szjĂłslĂł sötĂ©tsĂ©g nyĂ­lik meg elƑtte. S nem Ă©rzi, hogy az idegbeteg vĂ­ziĂłban egy csepp valĂłsĂĄg sincs: az Ƒs RettegĂ©s nevƱ Hatalom bƱvölete.
A pĂĄnik pszicholĂłgiai titka: elzĂĄrkĂłzni. Az egĂ©sz emberi sorsot leegyszerƱsĂ­teni a kamraszĂŒksĂ©gletekre Ă©s a tĂĄplĂĄlkozĂĄsra, itt megtenni a kellƑ intĂ©zkedĂ©seket Ă©s abban az illĂșziĂłban lebegni, hogy most mĂĄr minden jĂłl van.
A legjobb lenne bombabiztos spĂĄjz, ahovĂĄ be lehetne zĂĄrkĂłzni Ă©s csak akkor kijönni, amikor a bĂ©kĂ©t alĂĄĂ­rtĂĄk. Ez lenne az Ă©let maradĂ©ktalan megoldĂĄsa. Ez jelzi, hogy a hĂĄborĂș kitörĂ©se pillanatĂĄban az emberisĂ©g hol ĂĄllt, mit gondolt, mit Ă©rzett, milyen Hatalmakat szolgĂĄlt Ă©s milyen Ă©letet Ă©lt.
2.
Aki ebbƑl a lĂ©gkörbƑl kiesik Ă©s a tĂ©nyleges, aktĂ­v, aktuĂĄlis, reĂĄlis hĂĄborĂșba lĂ©p, az hosszabb, vagy rövidebb ideig tartĂł, de igen heves vĂĄlsĂĄgon esik ĂĄt. Ezt a vĂĄlsĂĄgot kivĂ©tel nĂ©lkĂŒl minden katona ĂĄtĂ©li, aki a hĂĄborĂșban rĂ©szt vett Ă©s az ellensĂ©g közelĂ©ben elĂ©g ideig tartĂłzkodott ahhoz, hogy a vĂĄlsĂĄg eredmĂ©nye benne megszilĂĄrdulhatott, sƑt hatĂĄrozott magatartĂĄssĂĄ lehetett. EttƑl a pillanattĂłl kezdve a katona az anyaorszĂĄgbelitƑl ezen az igen lĂ©nyeges ponton elvĂĄlt. És ez az a pont, ahol ketten egymĂĄst mĂĄr nem Ă©rtik. Az anyaorszĂĄgbelit a frontkatonĂĄtĂłl alapvetƑ mĂłdon elvĂĄlasztja Ă©s Ă©letĂŒk egĂ©sz tartamĂĄra el is fogja vĂĄlasztani, hogy az anyaorszĂĄgbeli a katonĂĄt nem Ă©rti többĂ©. MiĂ©rt? Mert a katona az Ƒsi RettegĂ©s nevƱ Hatalom bƱvöletĂ©bƑl kiszabadult. Az otthoni ember alapvetƑ magatartĂĄsa az Ă©letben: az Ur-Angst; a katona alapvetƑ magatartĂĄsa, hogy az Ă©lettƑl nem retteg. MindennemƱ biztosĂ­tĂĄsbĂłl kilĂ©pett, a kamra-vilĂĄgszemlĂ©let belƑle eltƱnt, a bombabiztos spĂĄjz ideĂĄlja Ă©rtelmĂ©t vesztette.
Az a pillanat, amikor a katona Ă©letĂ©ben e mĂ©rhetetlenĂŒl jelentĂ©keny exisztenciĂĄlis fordulat megtörtĂ©nik, olyan minden egyebet meghaladĂłan Ă©rdekes, hogy mĂ©ltĂł azt mozzanatrĂłl mozzanatra követni:
elƑször, – az anyaorszĂĄgbeli rettegĂ©se is, a fronthangulat is csaknem kivĂ©tel nĂ©lkĂŒl mindenkiben kollektĂ­v Ă©s tudattalan; az igen nagy többsĂ©gben sem az egyik, sem a mĂĄsik soha nem is vĂĄlik tudatossĂĄ;
mĂĄsodszor, – a frontra kerĂŒlƑ katona a hĂĄborĂșval valĂł legelsƑ komoly Ă©rintkezĂ©sekor a rettegĂ©sbƑl kollektĂ­ven kilĂ©p; ez a tƱzkeresztsĂ©g Ă©rtelme;
harmadszor, – a katona azzal, hogy az Én biztosĂ­tĂĄsĂĄnak bonyolult praktikĂĄjĂĄt feladja, illetve, hogy a hĂĄborĂș a katonĂĄt ebbƑl a biztosĂ­tĂĄsbĂłl kitĂ©pi, az egyetlen lĂ©pĂ©ssel az anyaorszĂĄgbeli fölĂ© nƑ; exisztenciĂĄlis rangban eggyel magasabbat foglal el;
negyedszer, – ezt az emberi Ă©rtĂ©krangot a katona, ha tudattalanul is, de egĂ©sz nagysĂĄgĂĄban ĂĄtĂ©li, az anyaorszĂĄgbeli fölött valĂł elƑnyĂ©t egyetlen pillanatra sem felejti el Ă©s nem hajlandĂł sem elfelejteni, sem feladni; ettƑl a pillanattĂłl kezdve Ƒ a több;
ötödször, – a front kollektĂ­v hangulatĂĄnak legveszedelmesebbike: a katona az ellensĂ©get emberileg közelebb Ă©rzi, mint az anyaorszĂĄgbelit; bizonyos szĂ©lsƑ esetekben a katona az ellensĂ©ges katonĂĄval egyĂŒtt közössĂ©gben Ă©l, mert exisztenciĂĄlis rangban vele azonos fokon ĂĄll Ă©s az anyaorszĂĄgbelivel szembefordul; ez az ĂĄllapot, termĂ©szetesen, Ă©ppen olyan tudattalan, mint az egĂ©sz folyamat.
3.
(A TưZKERESZTSÉG TÖMEGLÉLEKTANA.)
A legelsƑ fĂŒtyĂŒlƑ golyĂł, a közelben robbanĂł legelsƑ tĂŒzĂ©rsĂ©gi lövedĂ©k, vagy repĂŒlƑbomba a katonĂĄt minden eddigi Ă©lmĂ©nyĂ©tƑl, egĂ©sz eddigi Ă©letĂ©tƑl radikĂĄlisan, egyetlen pillanat alatt Ă©s brutĂĄlisan eltĂ©pi. A tƱzkeresztsĂ©g elsƑ perce Ă©ppen ezĂ©rt semmi egyĂ©b, mint a vĂĄkuum-Ă©lmĂ©ny. TökĂ©letesen egyedĂŒl vagyok, mindenkitƑl elszakadtan, önmagam mĂșltjĂĄtĂłl Ă©ppen Ășgy, mint a legközelebb ĂĄllĂł embertƑl, senki sem segĂ­t rajtam, semmibe nem kapaszkodhatok, teljesen Ă©s visszavonhatatlanul magamra vagyok utalva. Ʊrben vagyok Ă©s mindaz, amit eddig Ă©ltem, rĂłlam szempillantĂĄs alatt leszakadt.
A vĂĄkuum Ă©lmĂ©nye alig több, mint egy-kĂ©t perc. A tiszt vezĂ©nyszava, a parancsnok hangja felrĂĄzza. Minden erejĂ©t megfeszĂ­ti, hogy ebbƑl az irtĂłzatos ƱrbƑl kijusson. A legalkalmasabb Ășt ehhez: azt tenni, amit a többi. Újra belĂ©pni a kollektĂ­vumba. A parancsnak engedelmeskedni. A katona a tƱzkeresztsĂ©gig az anyaorszĂĄg kollektĂ­vumĂĄban Ă©l. MĂ©g akkor is, ha hivatĂĄsos katona. AttĂłl kezdve, hogy az ellensĂ©g tĂŒzĂ©be kerĂŒlt, igazi katona lett, mert a kollektĂ­vum szĂĄmĂĄra mĂĄr a hadsereg. Mindez nem idƑben jĂĄtszĂłdik le, hanem a tudattalan Ă©rtelmek idƑtlen Ă©s abszolĂșt mĂ©lysĂ©gĂ©ben.
Azt az exisztenciĂĄlis lĂ©pĂ©st, amelyet a katona az ƱrbƑl valĂł feleszmĂ©lĂ©sĂ©nek pillanatĂĄban kollektĂ­ven, a tiszt parancsĂĄra tesz, mikor a kĂŒzdelmet az ellensĂ©ggel felveszi, Ășgy kell hĂ­vni, hogy: a szemĂ©lyes Én bevetĂ©se.
A szemĂ©lyes Én bevetĂ©se az a mozzanat, amely az Ur-Angst-al szemben ĂĄll Ă©s amely az Ur-Angst-bĂłl valĂł kitaszĂ­ttatĂĄst jelenti. Ez az exisztenciĂĄlis rang, amit a katona elĂ©rt, amikor a harcot felvette Ă©s önmaga lĂ©tĂ©t a harcban kockĂĄra vetette. Ez az a mindennĂ©l fontosabb emelkedĂ©s, amellyel az anyaorszĂĄgbeli kamra-vilĂĄgszemlĂ©lete fölĂ© emelkedik. Ez az elƑny, amit nem felejt el egyetlen pillanatra sem Ă©s nem is hajlandĂł elfelejteni. Ez az a perc, amikor az Én anyagi biztosĂ­tĂĄsĂĄnak bonyolult praktikĂĄjĂĄt feladja. ÉnjĂ©t nem biztosĂ­tja többĂ©, nem retteg, hanem Ă©ppen ellenkezƑleg: Én-jĂ©t az Ă©letbe bevetette.
4.
A fentiekhez, hogy minden fĂ©lreĂ©rtĂ©s ki legyen zĂĄrva, nĂ©hĂĄny magyarĂĄzĂł megjegyzĂ©st kell fƱzni. A tƱzkeresztsĂ©g döntƑ mozzanatĂĄnak kellƑs közepĂ©ben Ășgynevezett bĂĄtorsĂĄgrĂłl szĂł sincs. A bĂĄtorsĂĄg, amelyet az anyaorszĂĄgbeliek emlegetnek, lĂ©lektanilag valĂłtlan. Irodalom. Minden katona fĂ©l. A harc megindulĂĄsakor fĂ©l, harc közben fĂ©l, egy-egy hĂ­rre megrezzen, ha sejtelme tĂĄmad, megborzong. Ez a fĂ©lelem azonban semmi rokonsĂĄgot sem tart az Ur-Angst-al. A rettegĂ©s ezzel a fĂ©lelemmel soha, mĂ©g kivĂ©telesen sem tĂ©veszthetƑ össze.
A könnyebbsĂ©g kedvĂ©Ă©rt jĂł, ha az ember a gyĂĄvasĂĄgnak kĂ©tfĂ©le mĂłdjĂĄt kĂŒlönbözteti meg.
Az elsƑ fajta az, amikor a szemĂ©lyes Én bevetĂ©se mindössze lĂĄtszat, a katona azonban tĂ©nylegesen Ă©s reĂĄlisan önmagĂĄt nem vetette be. KĂ©nyszerbƑl ugyan Ășgy cselekszik, mint a többi, de ha van rĂĄ mĂłd, elrejtƑzik, magĂĄt a harcbĂłl kivonja, betegsĂ©get mĂ­mel. Ez a szimulĂĄns. Ez a gyĂĄva. Ez amorĂĄlisan gyĂĄva, mert a bevetĂ©s lĂĄtszata mögött morĂĄlis visszavonulĂĄs rejtƑzik. BajtĂĄrsait morĂĄlisan cserbenhagyja, a maga bƑrĂ©t menti Ă©s visszavonul.
A morĂĄlis gyĂĄvasĂĄg katonĂĄk között arĂĄnylag ritka. Mivel ennek az embernek mindenkitƑl elĂŒtƑ exisztenciĂĄlis szaga van, a katonai kollektĂ­vum azonnal felismeri, szĂĄmon tartja Ă©s izolĂĄlja. Az ilyen embert önmagĂĄbĂłl ki is veti. LenĂ©zi, megveti, alacsonyabb rendƱsĂ©gĂ©t vele Ă©rezteti. Amikor az ilyen ember a csapatbĂłl vĂ©gre kivĂĄlik, az egĂ©sz közössĂ©g megvilĂĄgosodik Ă©s megkönnyebbĂŒl.
A mĂĄsodik fajta gyĂĄvasĂĄg: a pszicholĂłgiai gyĂĄvasĂĄg. Az ember önmagĂĄhoz, annak ellenĂ©re, hogy halĂĄlfĂ©lelemben van, teljesen hƱ marad. Nem ritka az olyan eset, hogy a katona Ă­gy szĂłl: nem tudom mi van ma velem, fĂ©lek, – Ă©s a kĂĄromkodĂĄst termĂ©szetesen nem mulasztja el, mert ez a feloldĂĄs. A többi tudomĂĄsul veszi, mert tudja, hogy ez Ă­gy van. Az ember nĂ©ha ideges. Majd elmĂșlik. VisszavonulĂĄsrĂłl szĂł sincs. Az, aki csak pszicholĂłgiailag fĂ©l, Én-jĂ©t Ă©ppen Ășgy beveti, legfeljebb a foga vacog Ă©s a tĂ©rde remeg. A frontkatona mĂĄsnap mĂĄr maga is nevet rajta. A pszicholĂłgiai gyĂĄvasĂĄg mĂșlĂł kondicionĂĄlis ĂĄllapot.
A tƱzkeresztsĂ©g perceiben a mindennĂ©l döntƑbb vĂĄlasztĂĄs megtörtĂ©nik: morĂĄlisan visszavonulok, vagy szemĂ©lyes Én-emet bevetem. PszicholĂłgiailag esetleg mindenki fĂ©l. A vĂĄlasztĂĄs azonban ettƑl a kondicionĂĄlis ĂĄllapottĂłl fĂŒggetlen, mert itt nem pszicholĂłgiai, hanem exisztenciĂĄlis vĂĄlasztĂĄsrĂłl van szĂł. Erkölcsileg csak az fĂ©l, aki a visszavonulĂĄs mellett döntött. A fronton ezt az embert Ășgy hĂ­vjĂĄk, hogy: szĂ­vbajos. A következƑ percben pedig a vĂĄlasztĂĄst mĂĄr egĂ©sz sĂșlyĂĄval viselnie kell: morĂĄlisan vesztett, vagy nyert, – visszavonult, vagy önmagĂĄt bevetette. A pillanat hevĂ©ben Ă©s lĂĄtszatra a bevetĂ©st mindenkinek egyöntetƱen vĂ©gre kell hajtania. A szĂ­vbajosnak Ă©ppen Ășgy tĂŒzelnie kellett s a parancsot Ă©ppen Ășgy teljesĂ­tenie kellett, mint a nem szĂ­vbajosnak. De a vĂĄlasztĂĄs következmĂ©nye azonnal jelentkezik: a morĂĄlisan gyĂĄva önmagĂĄt elveszti, az aki magĂĄt bevetett, az önmagĂĄt megnyeri. Úgy hĂ­vjĂĄk, hogy a gyĂĄva elveszti a fejĂ©t, a nem gyĂĄva pedig megtartja lĂ©lekjelenlĂ©tĂ©t. A lĂ©lekjelenlĂ©t fokĂĄrĂłl azonnal felismerhetƑ, hogy kicsoda milyen mĂ©rtĂ©kben vetette be önmagĂĄt. A jĂł tiszt ezt egyetlen pillanat alatt felismeri. MĂĄr tudja, hogy kire szĂĄmĂ­that, kire nem. S a legĂ©nysĂ©g is tudja, hogy tisztje szĂ­vbajos, vagy sem.
5.
Az anyaorszĂĄgbeli rettegĂ©sĂ©vel szemben a frontkatona szemĂ©lyes Én-jĂ©nek bevetĂ©se ĂĄll. A kĂ©t ĂĄllapot között levƑ kĂŒlönbsĂ©g ĂĄt nem hidalhatĂł Ă©s abszolĂșt. A katona az Ur-Angst szennyes Ă©s mohĂł görcsĂ©bƑl felszabadultan az Ă©letkĂŒzdelembe Ă©ppen azt veti be, amit az anyaorszĂĄgbeli meg akar tartani. A katona Ă©ppen annak a biztosĂ­tĂĄsnak ĂŒgyefogyott voltĂĄt leplezi le, amelyben az anyaorszĂĄgbeli vakon Ă©s elborultan hisz. A katona Ă©ppen ott vĂĄlik komollyĂĄ, ahol az anyaorszĂĄgbeli komolytalan. A katona rĂĄjön a spĂĄjzvilĂĄgszemlĂ©let tökĂ©letes Ă©rtelmetlensĂ©gĂ©re Ă©s megtudja, hogy az emberi lĂ©tet nem a tĂĄplĂĄlĂ©k tartja fenn, hanem: az elhatĂĄrozĂĄs.
Az elhatĂĄrozĂĄs tulajdonkĂ©ppen vĂ©gtelenĂŒl egyszerƱ, hallatlanul rövid, szinte hihetetlenĂŒl zajtalan Ă©s Ă©szrevĂ©tlen belsƑ mozzanat. Az Ă©lmĂ©ny maga inkĂĄbb gyengĂ©d, mint erƑszakos. Éppen olyan gyengĂ©d, mint amilyen brutĂĄlis a rettegĂ©stƑl valĂł elszakadĂĄs. Az elhatĂĄrozĂĄs az anyaorszĂĄgbelitƑl valĂł rettenetes elszakadĂĄs negatĂ­vumĂĄnak csaknem virĂĄgszerƱen enyhe Ă©s puha pozitĂ­v oldala. Nincs benne semmi kĂ©nyszer; magĂĄtĂłl folyik; egyszerre csak kicsurran valahonnan, rejtĂ©lyes mĂ©lybƑl, mint egy csepp mĂ©z; de benne van az emberi morĂĄlis szabadsĂĄg egĂ©sz tĂŒndöklƑ ereje. Az embert inkĂĄbb ellĂĄgyĂ­tja, mint megfeszĂ­ti; inkĂĄbb mosolygĂłvĂĄ teszi, mint megdĂŒhĂ­ti; sokkal inkĂĄbb passzivĂĄ teszi, mint tevĂ©kennyĂ©. De meg nem ingathatĂł nyugalmat Ă©s feltĂ©tlen ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©get hoz. EllenƑrizhetetlen tĂĄvolsĂĄgbĂłl indokolatlan, vĂĄratlan Ă©s csodĂĄlatos megbĂ©kĂŒlĂ©s, bizalom szĂĄllja meg. A katona szemtƑl szemben ĂĄll a GondviselĂ©ssel.
Az emberi lĂ©tet nem a tĂ©ny hatĂĄrozza meg, hanem az elhatĂĄrozĂĄs. A tĂ©ny kĂŒlsƑ körĂŒlmĂ©ny, mint az idƑjĂĄrĂĄs, a koszt, a kĂ©nyelem; az elhatĂĄrozĂĄs belsƑ. S az emberi sors nem a kĂŒlsƑ körĂŒlmĂ©nyeken, hanem a belsƑ elhatĂĄrozĂĄson ĂĄll, vagy bukik, gyƑz, vagy visszavonul. Aki elhatĂĄrozta, hogy Én-jĂ©t beveti, az csak nyerhet. GyƑz, mĂ©g akkor is, ha elesik. Nem verhetik le. Mert visszavonulĂĄsra nem kĂ©nyszerĂ­thetik. A gyƑzelem minden körĂŒlmĂ©nyek között az övĂ©: den mutigen lĂ€sst es Gott gewinnen*, mondjĂĄk a nĂ©met katonĂĄk.
ElhatĂĄrozĂĄs annyi, mint Én-emet minden hamis praktikĂĄbĂłl egyszer s mindenkorra kivonom. Az Ă©let komolysĂĄgĂĄt nem tĂ©vesztem össze többet a tele spĂĄjzzal. TevĂ©kenyen Ă©s elszĂĄntan elvĂĄllalom azt a rĂ©szt, ami a kollektĂ­v feladatbĂłl reĂĄm esik. Szembefordulok Ă©ppen azzal a valĂłsĂĄggal, amely elƑl rettegĂ©semben mindig elrejtƑztem. Az Ă©letbe belehajĂ­tom azt az Én-emet, aki eddig minden erejĂ©vel Ă©ppen e valĂłsĂĄgos, meztelen elemi Ă©let ellen tiltakozott Ă©s a biztosĂ­tĂĄsokat kereste. RĂĄjöttem arra, hogy nem Ăłvatosan, elhĂșzĂłdva Ă©lek telivĂ©r, szimfonikus, a kollektĂ­vumban szĂ©pen hangzĂł sorsot, mert akkor a rettegĂ©sben lĂ©nyegtelen maradok, ĂĄllandĂł gyĂĄvasĂĄgban Ă©s morĂĄlis visszavonulĂĄsban. Teljes Ă©rtĂ©kƱ ember akkor vagyok, ha a valĂłsĂĄg egĂ©sz szigorĂĄt felismerve, önmagamat minden negatĂ­vumbĂłl kitĂ©pve szabadon ĂĄllok, önmagamĂ©rt Ă©s közössĂ©gemĂ©rt az egĂ©sz felelƑssĂ©get önkĂ©nt vĂĄllalom.
* nĂ©met: "Isten a bĂĄtrakat hagyja gyƑzni"
6.
Az elhatĂĄrozĂĄs kivĂ©teles esetben nyilatkozik meg Ășgy, hogy az: a szemĂ©lyes Én teljes bevetĂ©se. Nagy többsĂ©gben csak bizonyos szĂĄzalĂ©kos arĂĄnyrĂłl lehetne beszĂ©lni. A szĂĄzalĂ©k a katona arcĂĄrĂłl leolvashatĂł. A parancsnok embereit tudattalanul aszerint veszi szĂĄmba, hogy Én-jĂ©t kicsoda milyen szĂĄzalĂ©kban vetette be. A legĂ©nysĂ©g tisztjĂ©hez aszerint ragaszkodik, hogy az az Én bevetĂ©sĂ©t milyen szĂĄzalĂ©kban teljesĂ­tette.
ArrĂłl beszĂ©lni, hogy azok, akik az elhatĂĄrozĂĄst tökĂ©letesen Ă©s maradĂ©ktalanul vĂ©grehajtottĂĄk Ă©s szemĂ©lyes Én-jĂŒket minden fenntartĂĄs nĂ©lkĂŒl, abszolĂșt mĂłdon bevetettĂ©k, szĂĄzalĂ©kosan hĂĄnyan vannak, lehetetlen. Az illetƑ nĂ©ha tizedes, nĂ©ha szĂĄmvivƑ, nĂ©ha vezĂ©rkari szĂĄzados, nĂ©ha gĂ©pkocsivezetƑ. De bĂĄrki legyen, telivĂ©r Ă©s rassz-ember. MƱveltsĂ©gnek, tĂĄrsadalmi osztĂĄlynak, fajnak, szĂĄrmazĂĄsnak, katonai, vagy polgĂĄri rangnak semmifĂ©le befolyĂĄsa nincs. Lehet orvoszĂĄszlĂłs, vagy tƱzmester, szekerĂ©sz kocsis, vagy alezredes.
Az olyan eset pedig, hogy az elhatĂĄrozĂĄs egĂ©sz tudatossĂĄggal Ă©s a szemĂ©lyes Én bevetĂ©sĂ©nek legmagasabb foka, a teljes bevetĂ©s, tudatos elhatĂĄrozĂĄs nappali fĂ©nyĂ©ben törtĂ©nt legyen meg, Ă©ppen egĂ©szen ritka. Ezeknek az embereknek a szĂĄma a nĂ©met hadseregben felismerhetƑen nagyobb. NĂ©ha egĂ©szen fiatal fiĂșknĂĄl is tapasztalhatĂł. De az emberi szemĂ©ly minƑsĂ©gĂ©vel minden esetben a legszorosabb kapcsolatban ĂĄll. ÉrtĂ©ktelen ember ezt a lĂ©pĂ©st vagy egyĂĄltalĂĄn meg sem tudja tenni, vagy csak töredĂ©kesen Ă©s hibĂĄsan, lassĂș rĂ©szletekben Ă©s ingadozva tudja megtenni. És minĂ©l több valaki Ă©rtĂ©kben, exisztenciĂĄlis szĂ­nvonala minĂ©l magasabb, az elhatĂĄrozĂĄs tudatossĂĄga annĂĄl nagyobb, az Én bevetĂ©se annĂĄl maradĂ©ktalanabb Ă©s teljesebb. A sors olyan vonala ez, amit egĂ©sz vilĂĄgossĂĄggal csak metafizikai Ă©rtĂ©kben igen magas ember lĂ©pi ĂĄt egĂ©sz Ă©bersĂ©ggel. Egyetlenegy mozzanat döntƑ: kicsoda ez az ember Isten szĂ©ke elƑtt.
7.
Mi az elhatĂĄrozĂĄs Ă©rtelme?
Az elhatĂĄrozĂĄs Ă©rtelme, hogy a katona önmagĂĄt veszi komolyan, mialatt az anyaorszĂĄgbeli a spĂĄjzt veszi komolyan Ă©s ezzel önmaga komolytalannĂĄ vĂĄlik. Az elhatĂĄrozĂĄs jelentƑsĂ©ge, hogy az Ă©let közĂ©ppontjĂĄba a morĂĄlis felelƑssĂ©gĂ©ben felĂ©bredt ember önmagĂĄt ĂĄllĂ­tja, tudva, hogy ez az ember az, aki elƑl a tĂ©nyek meghĂĄtrĂĄlnak. Ha a sors hatalmainak nem engedsz, mondjĂĄk Keleten, a Hatalmak fognak engedni neked. Nincs többĂ© lehetetlen! Feladatok vannak Ă©s a feladatok teljesĂ­tĂ©sĂ©nek akadĂĄlyai lehetnek. A feladatot az ember aszerint oldja meg, amilyen mĂ©rtĂ©kben Én-jĂ©t a feladatĂ©rt bevetette.
A spĂĄjz-szemlĂ©let visszavonulĂĄssal kezdi s Ă­gy nem tehet mĂĄst, mint folyton visszavonul Ă©s egyre többet ad fel mĂ©g abbĂłl az Én-jĂ©bƑl is, amit megtartani remĂ©lt Ă©s igyekezett. VĂ©gĂŒl nem marad mĂĄs, csak a spĂĄjz. A katona az elhatĂĄrozĂĄson kezdi, teljesen fĂŒggetlenĂŒl attĂłl, hogy mit nyerhet, vagy veszthet, mert nĂĄla az egyetlen fontos az Én bevetĂ©se. Ennek morĂĄlis visszavonhatatlansĂĄga Ă©s vĂ©gzetessĂ©ge a tulajdonkĂ©ppeni bĂĄtorsĂĄg.
A bĂĄtorsĂĄg nem folyamatos magatartĂĄs, sem elszĂĄnt vakmerƑsĂ©g. Nem olyasmi, aminek az ember ĂĄllandĂłan birtokĂĄban van, de nem is olyasmi, ami esztelen teljesĂ­tmĂ©nyekben Ă©l ki magĂĄt. A bĂĄtorsĂĄg nem az a magatartĂĄs, ami sohasem hagy ki, hanem az, ami sajĂĄt exisztenciĂĄlis lĂ©tĂ©nek alapjĂĄul az elhatĂĄrozĂĄs visszavonhatatlansĂĄgĂĄt tekinti. Tudja, hogy, amĂ­g itt ĂĄll, nem mondhat csƑdöt. A bĂĄtorsĂĄg gyakran kihagy, mert az ember nem gĂ©p, amelybƑl automatikusan mindig ugyanaz az ĂĄru potyog. Aki azonban egyszer szabad elhatĂĄrozĂĄsĂĄbĂłl Én-jĂ©t bevetette, azt e lĂ©pĂ©s nagyszerƱsĂ©ge annyira lenyƱgözi, hogy mĂĄr csak szĂ©lsƑsĂ©ges esetekben, vagy pillanatnyi indiszpozĂ­ciĂł hatĂĄsa alatt vonul vissza. Az igazi belsƑ exisztenciĂĄlis gyƑzelem mĂĄmorĂĄt többĂ© nem ereszti el.
8.
A realitĂĄs nem kint van a körĂŒlmĂ©nyekben, a feltĂ©telekben Ă©s a tĂ©nyekben; a vilĂĄg valĂłsĂĄga bent van az emberi elhatĂĄrozĂĄsban, a feladat megoldĂĄsĂĄnak kĂ©szsĂ©gĂ©ben Ă©s az elszĂĄntsĂĄgban.
Amikor a katona rĂĄjön arra, hogy az Ă©letet nem a tĂ©nyek döntik el, hanem az emberi exisztencia, magĂĄrĂłl a spĂĄjz-szemlĂ©letet Ă©s annak utolsĂł foszlĂĄnyait is ledobja Ă©s a valĂłsĂĄgos vilĂĄgba lĂ©p. Ez a hĂĄborĂș hasonlĂ­thatatlanul legnagyobb Ă©lmĂ©nye: a realitĂĄs-Ă©lmĂ©ny. Az ember a valĂłsĂĄggal szemtƑl szemben ĂĄll Ă©s a valĂłsĂĄgban benne ĂĄll. Aki ezt csak egyetlenegyszer is, egĂ©szen rövid idƑre Ă©s halvĂĄnyan csak, de ĂĄtĂ©lte, hogy a hamis anyagiassĂĄg vilĂĄgfelfogĂĄsa hogyan recseg-ropog körĂŒlötte azzal a hazug Ă©s botor feltevĂ©sĂ©vel, hogy a döntƑ realitĂĄs a koszt, az a legmĂ©lyebb valĂłsĂĄgba lĂĄtott. A hĂĄborĂș ma nem anyagi, hanem morĂĄlis Ă©s exisztenciĂĄlis kĂ©rdĂ©s, ahogy sohasem volt anyagi, hanem mindig morĂĄlis Ă©s exisztenciĂĄlis. NyersanyaghĂĄborĂșrĂłl csak a vigĂ©cek beszĂ©lnek. Ezt persze az anyaorszĂĄgbeli sohasem tudja meg, mert a frontkatonĂĄnak nem hiszi el. SzĂĄmĂĄra a hĂĄborĂș is, a lĂ©t is a margarinkĂ©rdĂ©s, tekintet nĂ©lkĂŒl arra, hogy a margarin micsoda. Minden esetben valami kĂŒlsƑ tĂĄrgy, vagy dolog, vagy tĂ©ny. Ez az, amit valĂłsĂĄgnak hisz. A katona az anyagi vilĂĄg irrealitĂĄsĂĄbĂłl kilĂ©p, Ășjra reĂĄlis lesz, Ă©spedig a reĂĄlisan reĂĄlis vilĂĄgban, a belsƑ elhatĂĄrozĂĄsok vilĂĄgĂĄban. Ott, ahol nem az emberi szĂĄndĂ©kok mĂșlnak a kĂŒlsƑ tĂ©nyeken, hanem igenis a kĂŒlsƑ tĂ©nyeket mindig Ă©s minden esetben az emberi szĂĄndĂ©kok Ă©s tettek hatĂĄrozzĂĄk Ă©s teremtik meg. Az Ă©letnek egyetlen reĂĄlis feltĂ©tele van: az Ă©lƑlĂ©ny elhatĂĄrozĂĄsa, hogy Ă©letĂ©vel azt teszi, amit akar.
9.
A hĂĄborĂș legnagyobb Ă©lmĂ©nye a realitĂĄs közvetlen tapasztalata. Az embert az elhatĂĄrozĂĄs exisztenciĂĄlis lendĂŒlete az ĂĄlvalĂłsĂĄgok szövevĂ©nyĂ©bƑl kitĂ©pi Ă©s figyelmĂ©t a valĂłsĂĄgra kĂ©nyszerĂ­ti, akĂĄr akarja, akĂĄr nem. Be kell lĂĄtnia, hogy sorsĂĄnak Ă©rtelme, szĂ©psĂ©ge, gyƑzelme, nagysĂĄga nem kint van a tĂ©nyekben, hanem bent a magatartĂĄsban. Aki az emberi Ă©letnek ezt a valĂłdisĂĄgĂĄt megĂ­zlelte, az maga is kĂ©nytelen reĂĄlissĂĄ lenni. FeleszmĂ©l arra, hogy ami van: csupa frĂĄzismentes, pĂĄtoszmentes, szigorĂș, kemĂ©ny valĂłsĂĄg, minden szĂ­npadi Ă©s pittoreszk szenzĂĄciĂł nĂ©lkĂŒl, amikor az Ă©let Ă©s a halĂĄl legnagyobb esemĂ©nyei hangsĂșlytalanul Ă©s vĂ©gtelen egyszerƱsĂ©ggel törtĂ©nnek meg. Csupa lĂĄtszĂłlag aprĂł Ă©s jelentĂ©ktelen tett, ami a katonai szolgĂĄlat a fronton: idemenni Ă©s ezt tenni, parancsot ĂĄtadni, a gĂ©pkocsit a vĂĄrosba vezetni, a faluban jelentĂ©st tenni, az erdƑ szĂ©lĂ©ig hatolni Ă©s megtudni van-e ott ellensĂ©g. Az ember katonai szolgĂĄlata tulajdonkĂ©ppen egĂ©szen szƱk Ă©s kicsiny körre vonatkozik. SenkitƑl sem követelnek semmit erejĂ©n felĂŒl. A feladat mindig Ă©rthetƑ, egyszerƱ, az ember erejĂ©hez mĂ©rt Ă©s vilĂĄgos. De fƑkĂ©nt minden esetben reĂĄlis.
A katonĂĄt az anyaorszĂĄgbeli ezen a ponton Ă©rti fĂ©lre a leginkĂĄbb. Amikor a frontkatona hazajön, megkĂ©rdezik tƑle, mit Ă©lt ĂĄt. A katona hamarjĂĄban nem is tud vĂĄlaszolni. Amit ĂĄtĂ©lt, az csupa csaknem szĂ­ntelen esemĂ©ny. MĂ©g az is szĂ­ntelennek tƱnik, ahogy a bajtĂĄrsa elesett. Az erdƑ felĂ© mentek, egyszerre csak mellettĂŒk grĂĄnĂĄt robban. SzĂłlni akar neki, hogy vigyĂĄzzon, de mĂĄr ott fekszik Ă©s szĂĄjĂĄbĂłl csurog a vĂ©r. Semmi borzalom, semmi izgalom. Meghalt. Az anyaorszĂĄgbeli rĂ©mdrĂĄmĂĄt Ă©s mozit Ă©s tömeggyilkossĂĄgokat vĂĄr. Borzongani szeretne. Sejtelme sincs rĂłla, hogy a hĂĄborĂșban nincsenek szenzĂĄciĂłk. S ha van is izgalom Ă©s tömegmĂ©szĂĄrlĂĄs, az is egĂ©szen mĂĄs. A spĂĄjzban vĂ©rfagyasztĂł drĂĄmĂĄkban kĂ©pzeleg. A katona tudja, hogy ez a hiedelem a patholĂłgia körĂ©be tartozik. S nem is tud szĂłlni egy szĂłt sem. Napok mĂșlva pedig megĂĄllapodik önmagĂĄval abban, hogy az anyaorszĂĄgbeli komolytalan ember Ă©s az Ƒt igazĂĄn Ă©rintƑ esemĂ©nyekrƑl nem is beszĂ©l. A megfogalmazĂĄs csaknem minden esetben Ă­gy hangzik: az igazat nem lehet megmondani.
10.
Miért nem lehet megmondani az igazat?
Mert tĂ©nyleg Ă©s valĂłban nem lehet. Az igaz az, ami törtĂ©nik. Éjszakai szolgĂĄlatban van, esik az esƑ, bajtĂĄrsĂĄval felgyƱrt köpenygallĂ©rral az erdƑ szĂ©lĂ©n kilenctƑl tizenegyig Ă©s egytƑl hĂĄromig mintegy kĂ©tszĂĄzötven lĂ©pĂ©snyi terĂŒleten jĂĄr fel-alĂĄ, mialatt az ellensĂ©ges gĂ©pek a tĂĄborhelytƑl körĂŒlbelĂŒl nyolc kilomĂ©terre levƑ repĂŒlƑtĂ©rre nĂ©gy nagymĂ©retƱ bombĂĄt dobnak. Mi van ezen elmondanivalĂł? A kĂŒlsƑsĂ©g? Hogy az alezredes odajött hozzĂĄjuk, azt kĂ©rdezte, no mi ĂșjsĂĄg fiĂșk Ă©s megkĂ­nĂĄlta Ƒket egy korty pĂĄlinkĂĄval? A kĂŒlsƑsĂ©g nem valĂłsĂĄg. A valĂłsĂĄg az, ami bent van. Ezt pedig nem lehet elmondani. Pedig egyedĂŒl ez az igaz. Hogy heteken ĂĄt tehergĂ©pkocsikat toltak a sĂĄrban, ruhĂĄt mostak szappan nĂ©lkĂŒl az esƑvĂ­zben, egy partizĂĄnbandĂĄt vertek vissza, lĂ©gitĂĄmadĂĄsokat Ă©ltek ĂĄt, az mind nem Ă©rdekes Ă©s a valĂłsĂĄgot nem is Ă©rinti. ez csak a szöveg. A hĂĄborĂșban ez csak a mozi Ă©s a haditudĂłsĂ­tĂĄs. A dallam nem ez. A realitĂĄs: felrĂĄzva lenni, fejbeĂŒtve lenni, kiszolgĂĄltatva lenni, Ă©bernek lenni, ugrĂĄsra kĂ©szen lenni, – ĂĄllhatatosan, feltĂ©tlenĂŒl, nyugodtan, lĂ©lekjelenlĂ©ttel, engedelmesen, jĂłzanul, szĂ­vĂłsan, – felĂ©bresztve lenni abbĂłl a kĂĄbĂ­tĂł fĂ©lĂĄlombĂłl, ami az otthon volt. A realitĂĄs az, hogy itt kell lenni Ă©s itt kell Ă©lni Ă©s szolgĂĄlatba kell lenni Ă©s jĂĄrƑrbe kell menni Ă©s elhatĂĄrozva kell cselekedni. Éjszaka lövĂ©seket hall, reggel kimegy az Ăștra s az alĂĄ van aknĂĄzva, belĂ©p egy hĂĄzba s kiĂŒtĂ©ses tĂ­fuszossal talĂĄlkozik. Ezek kĂŒlsƑ körĂŒlmĂ©nyek. A valĂłsĂĄg az, hogy itt van, kitart, eszik, parancsot kap, vĂ©grehajtja, cigarettĂĄzik, nem kap csomagot, pedig vĂĄr, megiszik egy pohĂĄr pĂĄlinkĂĄt s az egĂ©szet egy Ăłra mĂșlva elfelejti, mert jelentĂ©ktelen s mindez valahonnan magĂĄtĂłl lĂ©p elƑ, de felismeri benne a valĂłsĂĄg arculatĂĄt. A katona megĂ©rti a realitĂĄs abszolĂșt konkrĂ©t voltĂĄt. MegĂ©rti, hogy tervek, elmĂ©letek, eszmĂ©k, tĂ©telek, – az egĂ©sz absztrakt vilĂĄg rĂ©mkĂ©p, szĂĄndĂ©kolt, erƑszakos Ă©s hazug. A valĂłsĂĄg itt van azokban az Ă©lmĂ©nyekben, amelyek olyan minden elkĂ©pzelĂ©st felĂŒlmĂșlĂłan egyszerƱek, hogy az mĂĄr szinte nevetsĂ©ges. Az absztrakt emberbƑl konkrĂ©t ember vĂĄlik. Az emberi exisztencia nem eszmĂ©kben valĂłsul meg, hanem konkrĂ©t feladatok vĂ©grehajtĂĄsĂĄban. Nincsenek többĂ© vĂ©lemĂ©nyei Ă©s nĂ©zetei; feladatai vannak. Nincs többĂ© vilĂĄgszemlĂ©lete; elhatĂĄrozĂĄsa van. A vilĂĄg körĂŒlötte nem a szemlĂ©let tĂĄrgya, hanem a cselekvĂ©s tere. Ƒ maga pedig nem a tĂ©nyek fĂŒggvĂ©nye, hanem az elhatĂĄrozĂĄs szemĂ©lye.
11.
A hĂĄborĂș hozzĂĄvetƑleges szĂĄmĂ­tĂĄs szerint eddig közel szĂĄzmilliĂł fegyveres embert mozgatott meg. De nem valĂłszĂ­nƱ, hogy ebben a tömegben akadt szĂĄz, aki a hĂĄborĂș Ă©lmĂ©nyĂ©t az exisztenciĂĄlis realitĂĄs megĂ©rtĂ©sĂ©ig tudta mĂ©lyĂ­teni. Bizonyos azonban: ha a hĂĄborĂș realitĂĄsĂĄnak Ă©lmĂ©nyĂ©bƑl csak egĂ©szen kevesen tudtĂĄk is kiolvasni azt, hogy mi az emberi sors realitĂĄsa, – minden frontkatona megĂ©rtett ebbƑl a realitĂĄsbĂłl egy cseppet. A hĂĄborĂș realitĂĄsa hatĂĄrtalanul nagy, az ember hozzĂĄ kĂ©pest vĂ©gtelenĂŒl kicsiny. Ha lenne tĂĄbornok, aki a hĂĄborĂșt teljes mivoltĂĄban megĂ©rti, az a többi fölött olyan elƑnyben lenne, hogy nem lehetne legyƑzni. Ilyesmi azonban elkĂ©pzelhetetlen. Laotse bölcsessĂ©gĂ©t Ă©s Alexandros aktivitĂĄsĂĄt kellene egyesĂ­tenie.
Az Ă©let valĂłsĂĄgĂĄnak felismerĂ©sĂ©t a katona arcĂĄrĂłl Ă©ppen Ășgy le lehet olvasni, mint az Én bevetĂ©sĂ©t Ă©s az elhatĂĄrozĂĄst. Éspedig fel lehet ismerni arrĂłl, hogy mikĂ©ppen mozog. Az anyaorszĂĄgbeli rettegƑ surranĂĄsĂĄval szemben a katonĂĄt a morĂĄlis elegancia jellemzi. Ez a spĂĄjz-görcs nyĂ­lt ellentĂ©te. Azon, hogy mi törtĂ©nik körĂŒlötte, fölĂ©nyesen ĂĄtsiklik, mert szĂĄmĂĄra csak az fontos, hogy mi törtĂ©nik benne. Ami pedig benne törtĂ©nik, azt Ƒ irĂĄnyĂ­tja azzal az erejĂ©vel, amit az elhatĂĄrozĂĄs pillanatĂĄban kapott. SzuverĂ©n biztossĂĄggal veti be magĂĄt Ă©ppen oda, ahovĂĄ kell; ahovĂĄ az adott pillanat – mindig a konkrĂ©t helyzet Ă©s nem az absztrakt eszme – követeli.
Ezen a ponton lĂ©nyeges megjegyzĂ©st kell tenni. Az Ă©letben valĂł biztossĂĄg kĂŒlsƑ lĂĄtszata a valĂłdi biztossĂĄggal fordĂ­tott arĂĄnyban ĂĄll. Az a katona, aki hetyke Ă©s hangos Ă©s feltƱnƑen viselkedik, errƑl a biztossĂĄgrĂłl ugyan tud, de vele visszaĂ©l. Ez az ember nem vĂĄlt komollyĂĄ, mert a legnagyobb valĂłszĂ­nƱsĂ©g szerint nem is volt komoly helyzetben. MinĂ©l nagyobb veszĂ©lyben volt, az elhatĂĄrozĂĄs minĂ©l mĂ©lyebbrƑl fakadt benne, Én-jĂ©t minĂ©l radikĂĄlisabban vetette be, feladatĂĄt minĂ©l felelƑsebben hajtotta vĂ©gre, annĂĄl passzĂ­vabb, fölĂ©nyesebb Ă©s nyugodtabb. Aki valaha is igazĂĄn komoly halĂĄlveszĂ©lyben volt Ă©s azt nyeresĂ©ggel Ă©lte ĂĄt, morĂĄlisan nem vonult vissza, az nem hetyke többet. Viszont azt nem lehet többĂ© legyƑzni. Az erkölcsi elegancia ismĂ©t csak a teljes Ă©rtĂ©kƱ emberen lĂĄthatĂł.
12.
A rettegƑ anyaorszĂĄgbeli a hĂĄborĂșban rĂ©mdrĂĄmĂĄt lĂĄt; a frontkatona a hĂĄborĂș nagysĂĄgĂĄban felismeri a vilĂĄg nagysĂĄgĂĄnak Ă©s realitĂĄsĂĄnak kĂ©tsĂ©gtelen jeleit. Az anyaorszĂĄgbeli rettegĂ©sĂ©ben mindig absztrakt marad, mert azt hiszi, hogy a vilĂĄgot elvek, tĂ©nyek, rendeletek, eszmĂ©k Ă©s matematikailag meghatĂĄrozhatĂł kĂŒlsƑsĂ©gek kormĂĄnyozzĂĄk. EzĂ©rt van az, hogy az anyaorszĂĄgbeli azt hiszi: az összes kĂ©rdĂ©seket szĂ©p nyugodtan a zöld asztalnĂĄl is el lehet intĂ©zni. A katona tudja, hogy bizonyos vonalon tĂșl az elintĂ©zĂ©s nem elvi szĂłnoklatokon, hanem az egymĂĄs ellen bevetett szemĂ©lyes exisztenciĂĄk sĂșlyĂĄn mĂșlik. A hĂĄborĂșt pedig nem anyagi Ă©s tĂ©nybeli kĂ©rdĂ©sek döntik el, hanem a bevetett Én-ek sĂșlya, az elhatĂĄrozĂĄsok intenzitĂĄsa Ă©s elementĂĄris ereje. A hĂĄborĂș nem absztrakt problĂ©ma, hanem konkrĂ©t Ă©letfeladat; szavakkal nem döntheti el, csak a feladat konkrĂ©t megoldĂĄsĂĄval.
S itt jĂł alkalom kĂ­nĂĄlkozik arra, hogy a hĂĄborĂșt meg lehessen hatĂĄrozni Ășgy, ahogy azt a katona ĂĄtĂ©li. A hĂĄborĂș a betegessĂ© lett tömeges extraverziĂł katasztrĂłfĂĄja. Mert az ember normĂĄlis anyaorszĂĄgbeli ĂĄllapotĂĄban a tĂ©nyeket, vagyis a kĂŒlsƑsĂ©geket fogadja el valĂłsĂĄgnak. Mihelyt valami baj van, azt hiszi, hogy ennek feltĂ©tlenĂŒl kĂŒlsƑ okĂĄnak kell lenni. KĂŒlsƑ oka van a szegĂ©nysĂ©gnek, a betegsĂ©gnek, az igazsĂĄgtalansĂĄgnak Ă©s rendetlensĂ©gnek. Amikor a bajok kollektĂ­v bajokkĂĄ dagadnak, megkeresik a kĂŒlsƑ okot, ami ĂĄllĂ­tĂłlag a bajt okozza. A kĂŒlsƑ ok pedig, amint mondjĂĄk: az ellensĂ©ges nĂ©p. Az extraverzĂĄlt ember fel se tudja tĂ©telezni, hogy valamely baj oka belĂŒl is lehet. S az extravertĂĄlt kollektĂ­vum sajĂĄt szegĂ©nysĂ©gĂ©bƑl, elnyomottsĂĄgĂĄbĂłl, Ă©letĂ©nek igazsĂĄgtalansĂĄgaibĂłl fakadĂł összes bajokat mindig az ellensĂ©ges nĂ©pre fogja hĂĄrĂ­tani. Mikor aztĂĄn ez az extraverziĂł patholĂłggĂĄ lesz, vagyis amikor a kollektĂ­vum a maga felĂ© fordĂ­tott önbĂ­rĂĄlat pillantĂĄsait teljesen elhajĂ­totta Ă©s a kritikĂĄt önmaga fölött elvesztette, abban a hiszemben kezd Ă©lni, hogy az ĂĄllamban lĂ©vƑ minden baj oka az ellensĂ©g s ebben a percben a helyzet katasztrofĂĄlissĂĄ lett, a hĂĄborĂș pedig mĂĄris kitört. A hĂĄborĂșt csak az Ă©rti, aki lĂĄtja, hogy az egyik nĂ©p a mĂĄsikban sajĂĄt bajainak okĂĄt tĂĄmadja.
Csak egyetlen mozzanatra van szĂŒksĂ©g: a pillantĂĄst befelĂ© kell fordĂ­tani, a becsĂŒletes önkritikĂĄnak szĂłt kell biztosĂ­tani, feleszmĂ©lni, a feladatokat felismerni, konkrĂ©ten lĂĄtni, a realitĂĄssal szembeszĂĄllni Ă©s a szemĂ©lyes Én-t bevetni. Abban a pillanatban kitƱnne, hogy a bajok nagy rĂ©szĂ©nek forrĂĄsa belĂŒl van; mĂĄs rĂ©szĂŒk ĂĄthidalhatatlan, mert az emberi Ă©lettel egyĂŒtt jĂĄrnak; vĂ©gĂŒl csak elenyĂ©szƑen csekĂ©ly baj oka az idegen nĂ©p, – s ezt a zöld asztal mellett tĂ©nyleg el lehet intĂ©zni.
13.
A hĂĄborĂș az extravertĂĄlt emberisĂ©g tömegkatasztrĂłfĂĄja. A frontkatona pedig, aki ennek a hĂĄborĂșnak tevĂ©keny Ă©s felelƑs rĂ©szese, ha a helyzetet nem is Ă©rti meg teljesen, a reĂĄesƑ befelĂ© fordulĂĄst vĂ©grehajtja önmagĂĄn s lassan elkezdi sejteni Ƒ Ă©s körĂŒlötte mindenki milyen vĂ©gzetes tĂ©vedĂ©s ĂĄldozata lett. A katonĂĄban a leghamarĂĄbb Ă©bred fel a bĂ©kevĂĄgy Ă©spedig, nem azĂ©rt, mert Ă©lete veszĂ©lyben van, önmagĂĄt e veszĂ©lybƑl ki akarja vonni Ă©s haza akar tĂ©rni, hanem azĂ©rt, mert Ă©rzi hogy valami az egĂ©sz hĂĄborĂșval nincs rendben Ă©s a dolgokat mĂĄskĂ©pen kellene kezdeni. Nem a kĂŒlsƑ tĂ©nyeken, hanem a belsƑ elhatĂĄrozĂĄson. A hĂĄborĂș, gondolja, nem is egyĂ©b, mint az emberben az eljĂĄtszott drĂĄga bĂ©ke vĂĄgyĂĄt megnövelni. S ez a hĂĄborĂș talĂĄn nem is egyĂ©b, mint olyan katasztrĂłfa, amelybƑl rĂ©szĂ©t kivĂ©tel nĂ©lkĂŒl mindenkinek ki kell vennie, hogy ne legyen senki, akit a halĂĄlos borzalmak ne fenyegetnĂ©nek megsemmisĂŒlĂ©ssel s ezĂ©rt a bĂ©kevĂĄgy minden emberben elemien kitörjön.
EbbƑl a szempontbĂłl, akĂĄrmilyen paradoxon, nyugodtan mondhatĂł, hogy a frontkatona az, aki a bĂ©kĂ©t szolgĂĄlja, az anyaorszĂĄgbeli pedig az, aki a hĂĄborĂșt. Mert belĂŒlrƑl, közvetlenĂŒl, ƑszintĂ©n Ă©s valĂłsĂĄgosan csak a katona az, aki ezen a helyzeten gyökeresen Ă©s vĂ©glegesen vĂĄltoztatni akar Ă©s a cĂ©l Ă©rdekĂ©ben Én-jĂ©t bevetette.
14.
A frontkatona a felszabadĂ­tĂł Ă©s igazsĂĄgos megoldĂĄst nem a gyƑzelemben lĂĄtja, hanem a bĂ©kĂ©ben. GyƑzelem, hogy valamely nĂ©p a mĂĄsikat letiporja. Mire a legyƑzött erƑt gyƱjt Ă©s Ășjra tĂĄmad. Ez törtĂ©nt 1918-ban Ă©s nagyon valĂłszĂ­nƱnek lĂĄtszik, hogy ezt a hĂĄborĂșt 1919-ben Versailles-ben Ă­rtĂĄk alĂĄ.
BĂĄrmelyik nĂ©p gyƑz, csak Ășjabb hĂĄborĂș következhetik. A bĂ©ke szelleme a kiegyenlĂ­tƑdĂ©s, sƑt ennĂ©l sokkal több: az, hogy az emberek egymĂĄst komolyan veszik. A gyƑzelem jelentƑsĂ©ge katonai Ă©s politikai. A bĂ©ke jelentƑsĂ©ge morĂĄlis Ă©s szellemi. A gyƑzelem gyökere az anyagi vilĂĄgban van. A bĂ©ke gyökere a vallĂĄsban van. S ezzel a frontkatona legmĂ©lyebb lĂ©nye bontakozik ki. KözmondĂĄs, hogy a hĂĄborĂșban mindenki megtanul imĂĄdkozni. A tapasztalat azt mutatja, hogy ez alĂłl nincs kivĂ©tel. A katona közvetlen Ă©rintkezĂ©sbe jut az emberfölöttivel. Mialatt az anyaorszĂĄgbeli kitart az anyag mellett, a katona elkezdi sejteni a metafizikai vilĂĄg valĂłsĂĄgĂĄt. S ezĂ©rt kĂ­vĂĄnja nem a gyƑzelmet, amely csak rövid idƑre szĂłl, ha nagyszerƱ is, hanem a bĂ©kĂ©t, amelyben a rezesbanda sokkal kevesebb, de örök.
15.
Ennek a hĂĄborĂșnak törtĂ©neti jelentƑsĂ©ge minden valĂłszĂ­nƱsĂ©g szerint: utolsĂł kĂ­sĂ©rlet a vĂĄlsĂĄgba jutott emberisĂ©g fölĂ©bresztĂ©sĂ©re. A vĂĄlsĂĄg, nem, mint a zsurnalizmus hiszi, a New York-i tƑzsdekracchal, 1929-ben kezdƑdött. Eredete a francia forradalom elƑtti idƑre, az Ășjkor elejĂ©re, sƑt mĂ©g elƑbbre nyĂșlik vissza. AzĂłta egyre fokozĂłdĂł arĂĄnyban a tudomĂĄny, a gazdasĂĄg, a morĂĄl, a tĂĄrsadalom minden terĂŒletĂ©re kiterjedt Ă©s mĂĄr-mĂĄr a föld egĂ©sz nĂ©pĂ©nek lĂ©tĂ©t fenyegette. A hĂĄborĂș ennek a vĂĄlsĂĄgnak a következmĂ©nye. Lehet, hogy az utolsĂł következmĂ©nye.
Amennyire a helyzet ma ĂĄttekinthetƑ, a vĂĄlsĂĄg megoldĂĄsĂĄnak legfƑbb akadĂĄlya az volt, hogy az emberisĂ©g egy rĂ©sze a vĂĄlsĂĄg tĂ©nyĂ©t nem akarta tudomĂĄsul venni. Úgy Ă©lt, mintha semmi sem törtĂ©nt volna. Ennek az emberfajtĂĄnak archetĂ­pusa Goethe volt, a felĂ©ben visszapogĂĄnyosodott Ă©letĂ©lvezƑ, aki Ă©letĂ©bƑl következetesen minden olyan mozzanatot kizĂĄrt, amely Ƒt megzavarni alkalmas lehetett volna. EgĂ©sz Ă©lete nem volt egyĂ©b, mint az elhatĂĄrozĂĄsok elƑl kitĂ©rni. A vĂĄlsĂĄg mĂĄr rĂ©gen tartott, el is mĂ©rgesedett, de Ƒt olvasva mindenkinek az a benyomĂĄsa tĂĄmad, hogy baj egyĂĄltalĂĄn nincs. Goethe Ăłvakodott felismerni Hölderlint, körĂ©bƑl kitiltotta Beethovent, akik e vĂĄlsĂĄg-szellemet jelentettĂ©k, ĂĄlolymposi, mestersĂ©gesen fenntartott derƱjĂ©hez semmi elementĂĄrisan igazat nem engedett.
Ez a pĂ©lda magas kulturĂĄlis szĂ­nvonalon ĂĄllĂł, de emberileg Ă©s morĂĄlisan igen alacsonyrendƱ tĂ­pus ƑskĂ©pe lett. HatĂĄsa mĂ©rhetetlen volt s mĂ©g ma is tart. Goethe egyenes, bĂĄr satnya utĂłdai azok az anyaorszĂĄgbeliek, akik szĂĄmĂĄra az OlymposbĂłl mĂĄr csak az Ă©lĂ©skamra maradt. De, amĂ­g ennek az emberfajtĂĄnak talpalatnyi helye van, ahol lĂĄbĂĄt megvetheti, addig a vĂĄlsĂĄgot le fogja hazudni. Most az idƑ, Ășgy lĂĄtszik, elkövetkezett, hogy a vĂĄlsĂĄg az Ă©lĂ©skamrĂĄba is betörjön. Az elsƑ, 1914-es, Ășgynevezett bĂ©kebeli vilĂĄghĂĄborĂșban, igen sokan voltak, akiket a hĂĄborĂș nem Ă©rintett, sƑt, akik a hĂĄborĂșban nyertek. A helyzet ma mĂ©g csaknem teljesen ugyanaz. Igen nagy szĂĄmban vannak, akik szĂĄmĂĄra ez a hĂĄborĂș csak izgalmas folytatĂĄsos rĂ©mregĂ©ny Ă©s jĂł ĂŒzlet. EnnĂ©l azonban fontosabb, hogy mĂ©g igen sokan vannak, akik az Ă©let eszmĂ©nyi megoldĂĄsĂĄt az Olymposban lĂĄtjĂĄk mĂ©g akkor is, ha ez az Olympos mĂĄr csak a spĂĄjz, – legfeljebb a bankban levƑ tƑke, vagy a bĂ©rhĂĄz. SajĂĄtsĂĄgoskĂ©ppen ezeknek az embereknek többsĂ©ge nem a polgĂĄrok, hanem rĂ©szben az arisztokratĂĄk, rĂ©szben a munkĂĄsok Ă©s parasztok között van.
A hĂĄborĂș elemi katasztrĂłfĂĄja, illetve a vilĂĄgvĂĄlsĂĄg, csak akkor enyhĂŒlhet Ă©s oldĂłdhat meg, ha ezeknek az embereknek nagy rĂ©sze felĂ©bred. Hogy ennek mĂłdja Ă©s lehetƑsĂ©ge mi, azt az idƑ mondja meg. Huszonöt Ă©vvel ezelƑtt mĂĄs volt, tĂ­z Ă©vvel ezelƑtt is mĂĄs volt. Az Ă©bredĂ©s nem absztrakt problĂ©ma, hanem konkrĂ©t exisztenciĂĄlis feladat. Az Ă©bredĂ©s ma a hĂĄborĂșn keresztĂŒl lehetsĂ©ges. TalĂĄn nem pontosan az, amit a fenti vĂĄzlat megjelölt, de biztos, hogy attĂłl nem jĂĄr nagyon messze.”
Hamvas BĂ©la, 1942 | ForrĂĄs: hamvasbela.org
2 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 7 months
Text
16 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 7 months
Text
ez szĂ©pen össze lett foglalva
..
243 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 7 months
Text
A MAGYAR OKTATÁS HELYZETÉNEK MARGÓJÁRA
ÂČ⁰ÂČÂł ⁰âč
Tumblr media
░A░ ░R░E░N░D░S░Z░E░R░
A jĂł oktatĂĄs nem pusztĂĄn az Ășgynevezett "tananyag" minƑsĂ©gĂ©n, Ă©s nem is teljessĂ©ggel a politikĂĄn mĂșlik, hanem mindenkor a felsƑoktatĂĄs minƑsĂ©gĂ©n, kommunikĂĄciĂłra Ă©s szellemre nyitottsĂĄgĂĄn Ă©s Ă©bersĂ©gĂ©n, Ă©s vĂ©gsƑsoron azon, aki tanĂ­t Ă©s az ĂĄltala bölcsen Ă©s szabadon megvĂĄlasztott eszközein Ă©s mĂłdszerein. És vĂ©gĂŒlis mi magunkon is. Ma azonban igen sajnĂĄlatos, mitöbb csaknem vĂ©gzetesnek tƱnƑ mĂłdon ennek Ă©ppen kifordĂ­tottjĂĄra, Ă©s az ellenkezƑjĂ©re törekvĂ©s törtĂ©nik, Ă©s az eredmĂ©ny, vagyis a helyzet persze a legkĂ©vĂ©sbĂ© sem jĂł. Mert az ĂĄllam ĂĄtvette a szĂŒlƑ, pontosabban a "csalĂĄdfƑ" szerepĂ©t, sƑt, a tanĂĄrĂ©t is, Ă©s Ășjabban a polihisztor szerepĂ©t is, rĂĄjuk hivatkozva, de egyĂșttal ki is szorĂ­tva Ƒket a döntĂ©shozĂĄsban valĂł rĂ©szvĂ©telbƑl, megrontvĂĄn, megbĂ©klyĂłzvĂĄn Ă©s le is fokozvĂĄn azok tĂĄrsadalomban betöltött szerepĂ©t. KiszolgĂĄltatva mindent Ă©s mindenkit a nagy szĂĄmoknak Ă©s az olcsĂł piaci Ă©rdekeknek. A hatalom ma sajĂĄt pĂĄholyĂĄn kĂ­vĂŒl pontosan Ășgy kezel mindenkit, polgĂĄrt, szĂŒlƑt, tanĂĄrt, diĂĄkot, munkĂĄst Ă©s nyugdĂ­jast, ahogyan emlĂ©kezetĂŒnk legrosszabb tanĂĄrai kezeltĂ©k a kisdiĂĄkokat. Nem tudja Ă©s nem is akarja komolyan venni, hol lekezelƑen Ă©s affektĂĄlĂłan nyĂĄjas, hol tĂŒrelmetlen Ă©s aggresszĂ­v, sƑt, oppresszĂ­v, Ă©s cinikus. De összessĂ©gĂ©ben valamiĂ©rt csak szimplĂĄn infantilisnek, "hĂŒlyegyereknek" nĂ©zi az ĂĄllampolgĂĄrt. Igen, tĂ©ged. Pedig ha valĂłban egĂ©szsĂ©ges tĂĄrsadalmat szeretnĂ©nk, akkor a hierarchiĂĄban nem csak platformot, nem csak sĂșllyal bĂ­rĂł szerepet kĂ©ne biztosĂ­tani szĂĄmukra, de komolyan kĂ©ne venni, meg kĂ©ne hallgatni Ă©s hallani szĂŒlƑt, tanĂĄrt, diĂĄkot, sƑt, könyvtĂĄrost, antropolĂłgust, orvost, pszichiĂĄtert, tudĂłst is. És vĂ©gsƑ soron ĂĄtadni Ă©s megtĂĄmasztani azt, hogy a döntĂ©s joga Ă©s szabadsĂĄga vĂ©gĂŒl azĂ© legyen, aki tanĂ­t Ă©s nevel: a tanĂĄrĂ© Ă©s a szĂŒlĆ‘Ă©. Mert ma a gyermek, vagyis a polgĂĄr, aki aztĂĄn kilĂ©p az Ășgynevezett közössĂ©gbe, ha olyan is, amilyen, de ma leginkĂĄbb az oktatĂĄsban nƑ fel; vagyis a szerepek megoszlanak, de a cĂ©l közös: az Ă©letre Ă©s gondolkodĂĄsra nevelĂ©s, a felnƑttĂ© vĂĄlĂĄs Ă©s a felnƑttĂ© avatĂĄs felelƑssĂ©gĂ©nek vĂĄllalĂĄsa Ă©s elƑkĂ©szĂ­tĂ©se. A pedagĂłguskĂ©pzĂ©s pedig minden "jobbĂ­tĂł" Ă©s ĂșjĂ­tĂł szĂĄndĂ©kĂĄtĂłl fĂŒggetlenĂŒl Ă©ppen e szempontokat hagyja lĂĄtszĂłlag tökĂ©letesen figyelmen kĂ­vĂŒl, vagy alkuszik meg nĂ©lkĂŒlĂŒk szĂ©p csendben. Hogy miĂ©rt? Nos, ha maradt mĂ©g lelkiismeret, Ășgy gondolom a kĂ©rdĂ©st mindenkinek magĂĄnak kell feltennie.
A tĂĄvlatok leszƱkĂŒltek, Ă©s a tĂĄrsadalmat akĂĄr Ă©vszĂĄzados intervallumban lĂĄtni kĂ©pes Ă©s Ă©pĂ­teni, sƑt nemesĂ­teni akarĂł felelƑs oktatĂĄsbĂłl Ă­gy lett közönsĂ©ges mesterkedĂ©s, valami szögletes Ă©s szƱk keretbe kalapĂĄlt groteszk preparĂĄtum, tĂșszulejtett Ă©s megerƑszakolt ĂĄldozat, szemĂ©lytelen automatizmus, a kormĂĄnypĂĄrt, az ĂĄllamapparĂĄtus, a hivatal, az ipar Ă©s a fogyasztĂłi tĂĄrsadalom szervilis kiszolgĂĄlĂłja, Ă©s politikai prostituĂĄlt. A tanĂ­tĂĄs soha nem volt szimplĂĄn szakma, mint ahogy ma kinĂ©z, Ă©pp ellenkezƑleg: szellemi hivatĂĄst, tĂĄrsadalmi kĂŒldetĂ©st Ă©s felelƑssĂ©gvĂĄllalĂĄst, ezzel egyĂŒtt tĂĄrsadalmi megbecsĂŒltsĂ©get Ă©s ennĂ©lfogva biztos egzisztenciĂĄlt jelentett. Ahogy ma a nebulĂłk, Ășgy a tanĂĄrok sem többek ma a hatalom szemĂ©ben, mint futĂłszalagon gyĂĄrtott munkĂĄsok - igaz, szellemi munkĂĄsok; de Ăł, hol van mĂĄr a szellem...-, s jajj annak, aki a ketrecbƑl ki merĂ©szel nyĂșlni, neadjisten szökni szĂĄndĂ©kozik. Ahogy az Ă©let mĂĄs terĂŒletein, elsƑsorban itt is a strĂ©berek, mĂ©g inkĂĄbb a magukat olcsĂł trĂŒkközĂ©ssel ĂĄtĂŒgyeskedƑ szakbarbĂĄrok Ă©rvĂ©nyesĂŒlnek a legjobban. AnnĂĄl is inkĂĄbb azok, akik ezeken felĂŒl mĂ©g kĂĄderek is. S ha mĂĄr kĂĄder, legyen akĂĄr oktatĂł, akĂĄr szĂŒlƑ, akĂĄr hallgatĂłi önkormĂĄnyzat vagy szakszervezet kĂ©pviselƑje, hivatali- vagy tankerĂŒlet vezetƑ, akkor minĂ©l dilettĂĄnsabb Ă©s szolgalelkƱbb, vagyis kontrollĂĄlhatĂłbb Ă©s korrumpĂĄlhatĂłbb, annĂĄl jobb. SƑt, a kĂĄderek Ă©s törtetƑk Ă©rvĂ©nyesĂŒlnek itt is a legjobban; csak az a lĂ©nyeg, hogy mindig idƑben Ă©s a megfelelƑ hatalmi pozĂ­ciĂłban lĂ©vƑkhöz dörgölƑzzenek, nehogy ellenzĂ©kbe kerĂŒljenek Ă©s lefokozzĂĄk vagy kidobjĂĄk Ƒket. Persze, ha megtörtĂ©nik, akkor van kire mutogatni Ă©s Ășjfent van kit gyƱlölni. Tisztelet a kivĂ©teleknek, azoknak, akik bĂĄrmi ĂĄron, de ellenĂĄllnak. De el ne felejtsĂŒk azt sem, hogy ez Ă­gy ment Ă©s megy jobb- Ă©s baloldalon egyarĂĄnt, a szocializmus Ăłta töretlenĂŒl, sƑt mĂĄr jĂłval rĂ©gebb Ăłta. Mert ma, az oktatĂĄs tĂĄmadĂĄs alatt van jobbrĂłl, balrĂłl, kĂ­vĂŒlrƑl Ă©s belĂŒlrƑl, alulrĂłl Ă©s felĂŒlrƑl, vagyis a tĂĄrsadalom Ă©s politika minden irĂĄnyĂĄbĂłl. De a jelensĂ©g nem mint valami hirtelen, közelmĂșltbeli offenzĂ­va, sokkal inkĂĄbb egy lassĂșbb lefolyĂĄsĂș, Ă©vszĂĄzados folyamatkĂ©nt vĂ©gbement Ă©s vĂ©gbemenƑ puccs-sorozat, kĂ­vĂŒlrƑl a politika nyomĂĄsa, majd betörĂ©se, vĂ©gĂŒl az irĂĄnyĂ­tĂĄs teljes ĂĄtvĂ©tele, mĂĄsfelƑl pedig egy fokozatos belsƑ felbomlĂĄs Ă©s önfeladĂĄs, vagyis vĂĄllalhatatlan Ă©s Ă©letszerƱtlen kompromisszumok Ă©s mestersĂ©gesen generĂĄlt kĂ©nyszerek eredmĂ©nye. Az igazi felelƑsöket persze nem csupĂĄn azĂ©rt nem talĂĄljuk, mert a mindenkori hatalom szereplƑi közt keressĂŒk Ƒket - nem is annyira alaptalanul -, hanem mert vĂ©gsƑsoron generĂĄciĂłkon keresztĂŒl mi magunk vertĂŒk szĂ©t a sajĂĄt ĂĄlmainkat Ă©s jövƑnket.
░A░ ░T░A░N░Á░R░
A teljes civilizĂĄciĂłnk, gazdag Ă©s diverz nemzeti kultĂșrĂĄnk Ă©s szuverenitĂĄsunk Ă©s jövƑnk fundamentuma mĂĄra közönsĂ©ges iparrĂĄ silĂĄnyodott, a pedagĂłgus szakokra pedig ma azokon kĂ­vĂŒl, akik hatĂĄrozottan erre a pĂĄlyĂĄra akarnak lĂ©pni, többsĂ©gĂŒkben furcsamĂłd olyanok nyernek felvĂ©telt, akiket sehovĂĄ mĂĄshovĂĄ nem vettek fel. "OlcsĂłn megszerezhetƑ diploma" - mondjĂĄk sokan. Szellemi inflĂĄciĂł. Ez persze valahol kĂ©nyszerhelyzet is. Vagy csak kĂ©nyelmes annak lĂĄttatni. Mert sokan vagyunk, de a tanĂ­tani akarĂł, hovatovĂĄbb a tanĂ­tĂĄsra alkalmas egyre kevesebb. NyilvĂĄn tisztelet a kivĂ©tel(esek)nek. UrambocsĂĄ! - megannyi vidĂ©ki vĂĄrosban mĂĄr Ă©vtizedek Ăłta szĂĄmos pedagĂłduskĂ©pzƑ fƑiskolĂĄt Ă©s kollĂ©giumot a helyi köznyelv csak "kurvakĂ©pzƑnek" hĂ­v, bĂĄr nem szĂ©p, de Ășgy hiszem valamifĂ©le kiĂĄbrĂĄndultsĂĄgbĂłl, Ășgy sejtem nem is annyira alaptalanul, Ă©s nem is valamifĂ©le elit- vagy Ă©rtelmisĂ©g-ellenes indulatbĂłl, persze ez is a teljes kĂ©p rĂ©sze, Ă©s van ebben nem kevĂ©s irigysĂ©g Ă©s kĂ©pmutatĂĄs is - csak hogy pĂĄrtatlan maradjak. MĂ©gis mit tĂŒkröz mindez, ha nem azt, hogy Ă©vszĂĄzadok alatt erƑtlennĂ©, szellemtelennĂ©, sƑt sajĂĄt hazĂĄnkban gyökĂ©rtelenekkĂ© vĂĄltunk, s szĂ©p csendben megalkuvĂłkkĂĄ lettĂŒnk, Ă©s vĂ©gzetes mĂłdon letettĂŒnk magunkrĂłl Ă©s a gyerekeinkrƑl? SƑt, a hƑn ĂĄhĂ­tott, foggal-körömmel megfogalmazni Ă©s összefogni kĂ­vĂĄnt, Ășgynevezett közössĂ©grƑl is. Hol az a fenenagy összefogĂĄs? Tudjuk-e valĂłjĂĄban, milyen alapon? Nemhogy egymĂĄs, de önmagunk ellensĂ©gei vagyunk, rĂĄadĂĄsul minderre Ășgy tƱnik teljesen vakok Ă©s sĂŒketek is. Sokak talĂĄn mĂĄr szĂĄndĂ©kosan is. A fĂĄsultak. A gyĂĄvĂĄk. Pedig vannak, akikben mĂ©g maradt valami kis lĂĄng, Ă©s akik közt akad, akik igenis jĂł tanĂĄrok, emberek a talpukon, Ă©s ha maradt mĂ©g bĂĄrmifĂ©le remĂ©ny, azt egyes-egyedĂŒl Ƒk Ă©s patrĂłnusaik tĂĄplĂĄljĂĄk. AkĂĄr protestĂĄlnak, akĂĄr nem. BĂĄr nyilvĂĄn nem tartom magam tĂ©vedhetetlennek, de mint rĂ©gi Ă©s megbecsĂŒlĂ©snek örvendƑ pedagĂłgusdinasztia tagja, tudom, rĂ©szrehajlĂĄs nĂ©lkĂŒl, sƑt, messzirƑl kiszimatolom, ha valaki valĂłban jĂł tanĂĄr, Ă©s nem csak affĂ©le mindennel megalkudott ĂŒgyeskedƑ, vagy dilettĂĄns szakbarbĂĄr. Ha pedig az ĂĄllamot, pontosabban a politikusainkat, nem csak, mint tanĂ­tĂłt, hanem mint pĂ©ldĂĄt nĂ©zem, azt kell mondjam, nem jĂł tanĂ­tĂł Ă©s vĂ©gkĂ©pp nem követendƑ pĂ©lda.
░A░ ░R░E░N░D░S░Z░E░R░
Ha van valami, amit az oktatĂĄsra is vonatkoztathatĂłan a vilĂĄg legnagyobb tudĂłsaitĂłl megtanulhattunk, az Ă©ppen az, hogy egy egyszerƱ dolgot is lehet tĂșlbonyolĂ­tva, a sĂșlypontot a lĂ©nyegrƑl elbillentve, sƑt, akĂĄr annak Ă©rintĂ©se nĂ©lkĂŒl, a tanulĂł szĂĄmĂĄra tökĂ©letesen unalmasan Ă©s Ă©rdektelenĂŒl elƑadni; Ă©s ugyanakkor egĂ©szen komplex, mitöbb, nehĂ©z tĂ©mĂĄkat is lehet egyszerƱen, lĂ©nyegretörƑen, de szemlĂ©letesen, sƑt jĂĄtĂ©kosan, akĂĄr szĂłrakoztatĂłan tanĂ­tani. Hogy az embereket nem elĂ­tĂ©lni, hanem megĂ­tĂ©lni kell. Hogy lehet Ă©s kell is tudnunk önmagunkat is megĂ­tĂ©lni, Ă©s lehet hibĂĄzni Ă©s kĂ©rdezni Ă©s vitatkozni Ă©s Ășjratervezni. AkĂĄr a nullpontrĂłl is. Mert a lĂ©nyeg nem maga a dolog, nem az adat, hanem az Ă©rtelem Ă©s az Ă©rtĂ©s. Egyik tanĂ­tĂłm mesĂ©lte egyszer, hogy vannak vilĂĄgi oktatĂĄssal foglalkozĂł buddhista kolostorok, ahol a gyerekek nem 25-30 fƑs zsĂșfolt osztĂĄlyokban tanulnak tucatnyi kĂŒlönbözƑ tanĂĄrral, naphosszat statikus pĂłzban, minimĂĄlis megszakĂ­tĂĄsokkal, alĂĄrendeltekkĂ©nt, kondĂ­cionĂĄlĂł Ă©s jutalmazĂł-fegyelmezƑ rendszerben; hanem 5 vagy 6 fƑs kis csoportokban, beleĂ©rtve a tanĂĄrt is, Ă©s mindent összevetve körĂŒlbelĂŒl 4 Ă©v alatt tanuljĂĄk meg mindazt, sƑt jĂłval többet is, mint amit az eurĂłpai fiatalok 8-12 Ă©v alatt. (Vagy annyi alatt sem). MĂ©ghozzĂĄ a gyakorlatban, vagyis az Ă©letben is alkalmazni kĂ©pes mĂłdon, meghagyva gyermeknek, lelkileg egĂ©szsĂ©gesen Ă©s Ă©letre kĂ©pes, kĂ©sz mĂłdon. A kevesebb nĂ©ha több. Van mĂ©g mit tanulnunk azt hiszem. (Ezzel kapcsolatosan itt olvashatĂł egy ajĂĄnlott ismertetƑ) De nem csak a kelettƑl, a nyugattĂłl is van mit tanulnunk. A hozzĂĄnk sokmindenben közelebb ĂĄllĂł, mĂ©gis szintĂșgy boszorkĂĄnyĂŒldözĂ©s alatt ĂĄllĂł finn oktatĂĄsi modellt mĂĄr meg sem emlĂ­tem. SzĂĄmos pĂ©lda van, Ă©pp csak a szellemi nyitottsĂĄg Ă©s a valĂłdi szĂĄndĂ©k hiĂĄnyzik.
░T░A░N░Á░R░,░ ░O░K░T░A░T░Á░S░,░ ░R░E░N░D░S░Z░E░R░
Nem elĂ©g tudni. Nem elĂ©g szĂłrakoztatĂłnak lenni. Nem elĂ©g Ă©rdekesnek lenni. A jĂł tanĂ­tĂłhoz több kell. A szĂĄndĂ©k Ă©deskevĂ©s. Ahogy az a naiv szentimentalitĂĄs sem kielĂ©gĂ­tƑ vĂĄlasz, mikor valaki, - talĂĄn hiteles Ă©rtekrend hĂ­jĂĄn - összekevervĂ©n a dolgokat, arra alapozza e pĂĄlya megvĂĄlasztĂĄsĂĄt, hogy szereti a fiatalokat. Persze ez sem utolsĂł szempont. De elƑször is SophiĂĄba kell beleszeretni, Ă©s MinervĂĄba, Ă©s mindazokba a polihisztorokba Ă©s gondolkodĂłkba Ă©s költƑkbe Ă©s feltalĂĄlĂłkba, akiknek egĂ©sz mai lĂ©tĂŒnket köszönhetjĂŒk, noha sokuknak sosem volt szĂŒksĂ©gĂŒk se diplomĂĄra, se hivatalra, ahol megmondjĂĄk, mi legyen. A tanĂ­tĂĄst kell szeretni, a tanulni vĂĄgyĂĄs felkeltĂ©sĂ©nek kĂ©pessĂ©gĂ©t, a tanulni tudĂĄs kĂ©pessĂ©gĂ©nek ĂĄtadĂĄsĂĄt, Ă©s csak legvĂ©gĂŒl magĂĄnak a tudĂĄs ĂĄtadĂĄsĂĄnak mĂĄgikus kĂ©pessĂ©gĂ©t, a vilĂĄg legnagyobb felelƑssĂ©ggel jĂĄrĂł, Ă©s ha tetszik, ha nem, de mĂĄr-mĂĄr bölcseleti hivatĂĄsĂĄt, ami a legalsĂłbb szinteken is sokkal több, mint szimplĂĄn kitanulni egy mestersĂ©get Ă©s leadni a tanterv szerinti anyagot. A tanĂ­tĂĄs nem gĂ©pkezelĂ©s, vagy programozĂĄs, vĂ©gkĂ©pp nem magoltatĂĄs Ă©s feleltetĂ©s, vagyis kondĂ­cionĂĄlĂĄs, ahogy ma. SzĂ­v, Ă©s szenvedĂ©ly is kell hozzĂĄ. A tanĂ­tĂĄsi munka nem pusztĂĄn Ă©letekkel, de agyakkal, pszichĂ©kkel, kiforratlan szemĂ©lyisĂ©gekkel Ă©s jellemekkel Ă©s tehetsĂ©gekkel, vagyis lelkekkel, szĂ­vekkel, szellemekkel a kezĂŒnk alatt zajlik, Ă©s fƑkĂ©pp nem versenyzƑkkel Ă©s nem vĂĄgóållatokkal. EzĂ©rt nem lehet ezt mĂĄshogy, mint szĂ­vvel-lĂ©lekkel. De elhivatottnak sem elĂ©g lenni, sƑt, tovĂĄbbmegyek: mĂ©g tehetsĂ©gesnek sem. Mivel Ășgy gondolom, egyfajta tehetsĂ©g is szĂŒksĂ©geltetik hozzĂĄ, Ă©s mĂ©g annĂĄl is több: valami, amit nevĂ©n nevezni talĂĄn nem is lehet, legfeljebb megprĂłbĂĄlni jĂłl-rosszul körĂŒlĂ­rni, ĂĄm az Ășgynevezett felsƑoktatĂĄsi rendszer Ă©s annak legfelsƑbb döntĂ©shozĂłi mĂ©g a felvetƑdƑ gondolat szikrĂĄjĂĄt is alapjĂĄban vĂ©ve fojtjĂĄk el, nemhogy erƑfeszĂ­tĂ©seket eszközölnĂ©nek a legalapvetƑbb cĂ©lok Ă©s követelmĂ©nyek meghatĂĄrozĂĄsĂĄra. Úgy tƱnik, hogy idĂĄig el sem jutnak. Persze nem könnyƱ. De ha nem könnyƱ, hĂĄt nem könnyƱ. Akarni, merni, vĂĄllalni. És mindenekelƑtt pĂ©ldĂĄkat keresni Ă©s merĂ­teni. MindenbƑl a legjavĂĄt.
A velejĂ©ig elkorcsult Ă©s szellemileg-erkölcsileg korrumpĂĄlt rendszer teljes lebontĂĄsĂĄra, Ă©s Ășj alapokon nyugvĂł restaurĂĄciĂłjĂĄra mĂĄr vĂ©gkĂ©pp senki sem mer gondolni. ÖnkritikĂĄt gyakorolni. MegĂ©rteni, hogy jogom van a lehetƑsĂ©gek közĂŒl az egyiket sem lehetƑsĂ©gĂ©t vĂĄlasztani, ellenĂĄllni. Ahogy azt is, hogy mindennek ĂĄra, sĂșlya Ă©s következmĂ©nye van. Hogy nem pĂĄrtkultusz Ă©s nem reform kell, Ă©s nem centralizĂĄlni kell, hanem elƑször is feltĂĄrni Ă©s lerombolni Ă©s felelƑssĂ©gre vonni mindazt Ă©s mindenkit, aki Ă©s ami idĂĄig vezetett. Tanulni belƑle. De legfƑkĂ©pp: összefogni, odamenni a mĂĄsikhoz Ă©s meghallgatni, Ă©s beszĂ©lni, mĂ©g inkĂĄbb beszĂ©lgetni. EgyĂŒtt, Ă©s ez a legnehezebb, hogy ehhez egyet kĂ©ne Ă©rtenĂŒnk vĂ©gre. LegalĂĄbb valamiben. Mindez legfeljebb ĂĄbrĂĄnd, de azt is igyekszik mindenki mielƑbb elfelejteni. A lĂ©nyeg, hogy legyen feltöltve a katedra Ă©s a kollĂ©gium, vĂ©gĂŒl pedig legyen valaki, aki bemagoltatja az "ANYAGOT", de mĂĄr azt se, inkĂĄbb csak fogja be a szĂĄjĂĄt Ă©s maradjon szimplĂĄn gyerekcsƑsz. MĂĄsik oldalrĂłl pedig sokszor, hogy legyĂŒnk mĂĄr tĂșl rajta, Ă©s Ă©rkezzen a bĂ©r, ami persze semmire sem elĂ©g - vagyis a kĂ©nyszerƱsĂ©g Ă©s a fĂĄsultsĂĄg Ă©s a megszĂ©gyenĂŒltsĂ©g. Mivel bĂĄrmennyire is igyekszik fogcsikorgatva meghatĂĄrozni, amit nem kĂ©pes megideologizĂĄlni, vagy mindenre Ă©s mindenkire egysĂ©gesĂ­teni Ă©s Ă©rvĂ©nyesĂ­thetƑvĂ© tenni (mintha lĂ©tezne bĂĄrmi is az emberi Ă©letben ahol ez mƱködik), azzal ez az Ășgynevezett "rendszer" - megvalĂłsulĂĄsĂĄban mindenfĂ©le rend nĂ©lkĂŒl termĂ©szetesen - nem tud mit kezdeni. Az oktatĂĄs ma ezĂ©rt rendszer, Ă©s ezĂ©rt centralizĂĄl, ezĂ©rt uniformizĂĄl, hĂĄrĂ­t Ă©s megalkuszik Ă©s bagatellizĂĄl Ă©s bĂŒntet Ă©s megsĂ©rtƑdik, fenyeget vagy tĂĄmad, Ă©s cinikus, vagy zavartan röhögcsĂ©l maga elĂ©, a humĂĄnum legkisebb kĂ©rdĂ©sĂ©nek, felelƑssĂ©gre vonĂĄsi szĂĄndĂ©kĂĄnak, a jĂłzan Ă©sz legkisebb jobbĂ­tĂł szĂĄndĂ©kĂĄnak jelĂ©re is. LĂĄtszat-rendszer Ă©s kirakatpolitika. HivatallĂĄ degradĂĄlĂłdott, kapcsolatĂĄt fokozatosan elveszĂ­ti nem csak a valĂłsĂĄggal, a szĂŒlƑkkel, de leginkĂĄbb a diĂĄkokkal. Ahogy a politikai vezetĂ©s az ellenzĂ©kĂ©vel egyĂŒtt elveszĂ­ti kapcsolatĂĄt a polgĂĄrokkal Ă©s mindenfajta realitĂĄssal. Lassan mĂĄr kĂ©rdezni sem lehet. De ez a rendszer rendszeres kudarcait persze sosem szalasztja el a haladĂĄs csillogĂł-zörgƑ, hazug csomagolĂĄsĂĄban tĂĄlalni, mint reform, mint fejlƑdĂ©s, Ă©s valami "nagyobb jóért hozott ĂĄldozat". Közben igyekszik, persze dĂ­szmagyarban vagy bocskaiban, ĂłvodĂĄsokbĂłl ĂĄllĂł biodĂ­szlettel körbevĂ©ve magĂĄt, kitakarni a hĂĄtteret a kĂ©pen: a mĂĄr oszlĂĄsnak indult disznĂłt az Ăłlban.
░A░ ░R░E░N░D░S░Z░E░R░
A szĂŒksĂ©gszerƱ Ă©s nehezen definiĂĄlhatĂł többlet, amit valahogy Ășgy lehetne körbeĂ­rni, hogy a szellemi gazdagodĂĄs Ă©s tökĂ©letesedĂ©s a gazdagĂ­tĂĄsĂ©rt Ă©s tökĂ©letesĂ­tĂ©sĂ©rt, az Ă©letre valĂł felkĂ©szĂ­tĂ©s, a tanulni tanĂ­tĂĄs, az elmĂ©k megnyitĂĄsĂĄnak szĂĄndĂ©ka. Ezek realizĂĄlĂłdĂĄsa helyett csak egyre több darab omlik le belƑle Ă©s egyre kevesebb az, ami marad. MĂĄr kevĂ©sbĂ© pĂ©lda, inkĂĄbb csak funkciĂł vagy dĂ­szlet. A pĂĄrton keresztĂŒl nemzetikĂ©nt definiĂĄl, sƑt: ĂĄtdefiniĂĄl, csakhogy a valĂłsĂĄgban a nemzetgyarapĂ­tĂĄs nem a bal- vagy Ă©pp jobboldali politika Ă©s az egyhĂĄz dominanciĂĄjĂĄt, nem a törtĂ©nelemhamisĂ­tĂł fĂ©lkegyelmƱek Ă©s kuruzslĂłk jĂĄtszĂłterĂ©t, nem a mindent a nemzetbƑl levezetƑ Ă©s a nemzethez kötni akarĂł szemlĂ©letet, Ă©s a nemzetit Ă©s nemzetisĂ©get mint önmagĂĄban vett Ă©rtĂ©ket jelenti. Az, hogy valaki nĂ©met, magyar, eszkimĂł, szƑke, barna, meleg, heterĂł, fƱ vagy fa, az nem egy önmagĂĄban vett Ă©rtĂ©k. EttƑl senki nem lesz se jobb, se rosszabb, se több, se kevesebb. ÉrtĂ©ktĂĄrsĂ­tĂĄs? ÉrtĂ©kmegĂłvĂĄs? Meglehet, de akkor mĂĄr hĂ­vjuk inkĂĄbb önmagunk, Ă©s egymĂĄs megbecsĂŒlĂ©sĂ©nek. S ennek mi sem lehet jobb indikĂĄtora egy tĂĄrsadalomban, mint az oktatĂĄs vagy az egĂ©szsĂ©gĂŒgy helyzete. A nemzet, mĂ©g a sokat hangoztatott keresztĂ©ny Ă©rtĂ©krendnek megfelelƑ mĂłdon sem azt jelenti amit ma a kormĂĄny Ă©rt alatta, mert a nemzeti identitĂĄs Ă©s hovatartozĂĄs bĂĄr helyt Ă©rdemel, de nem önmagĂĄban vett Ă©rtĂ©k, mert nem pusztĂĄn kultĂșra, hanem egyfelƑl adottsĂĄg, attribĂștum, mĂĄsfelƑl Ă©rzelem, harmadrĂ©szt entitĂĄs, ami folyton lĂŒktet, pulzĂĄl, szƱkĂŒl Ă©s tĂĄgul Ă©s ami gyarapĂ­thatĂł Ă©s erodĂĄlhatĂł. Mert a nemzet, Ă©s ami nemzeti, akĂĄrcsak a mindenkori oktatĂĄs, nem dologiasĂ­thatĂł, nem forintra Ă©s szavazatra vĂĄlthatĂł Ă©s kisajĂĄtĂ­thatĂł, mert egyszerre Ă©rtĂ©kteremtĂ©s Ă©s Ă©rtĂ©kmegĂłvĂĄs, hagyomĂĄnyƑrzĂ©s (elsƑsorban szellemi) Ă©s haladĂĄs, Ă©s mert vĂ©gsƑsoron felette ĂĄll politikai oldalaknak Ă©s ideolĂłgiĂĄknak, mint ahogy vallĂĄsi doktrinĂĄknak Ă©s piaci trendeknek is. Mert egyszerre van tĂĄrsadalmi-, kulturĂĄlis-, szellemi-, szociĂĄlis-, gazdasĂĄgi-, Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒgyi hatĂĄsa, sƑt funkciĂłja. Ma mĂĄr inkĂĄbb csak mellĂ©khatĂĄsa, az is többnyire negatĂ­v. De az oktatĂĄs, Ă©s benne aki tanĂ­t Ă©s aki a tanĂ­tĂłt tanĂ­tja, vĂ©gkĂ©pp nem feljebbvalĂł, Ă©s nem uralkodĂł, hanem: tĂĄrs, partner Ă©s mentor, Ă©s maga is tanulĂł. MĂĄrmint ideĂĄlis esetben. De ezen a ponton is többszintƱ konfliktus van jelen. A szĂŒlƑ Ă©s a tanĂĄr szerepe közti vita, hogy kinek a szerepe a gyermek beavatĂĄsa, amibe harmadik fĂ©lkĂ©nt belĂ©p az ĂĄllam, pontosabban a pĂĄrtĂĄllam, Ă©s vele negyedik fĂ©lkĂ©nt valami egĂ©szen Ășj formĂĄban az egyhĂĄz, Ă©s elveszik az Ă©rdemi vita lehetƑsĂ©gĂ©t, mert az ĂĄllam a szerepeket is elveszi, a kĂ©rdĂ©seket pedig direkt elferdĂ­ti Ă©s leegyszerƱsĂ­ti, vagy egyszerƱen elhazudja, vagy meg sem hallja, vĂ©gĂŒl csak utasĂ­t Ă©s vĂ©grehajt, vagy inkĂĄbb vĂ©grehajtat. A mai hatalom leegyszerƱsĂ­tƑ, vagyis primitĂ­v. Vagyis nem optimalizĂĄl, hanem ignorĂĄl Ă©s felszĂĄmol. Mert nem felemel, de nem is csak leural Ă©s lealacsonyĂ­t, hanem a legkisebb közös többszörösre, a legkisebb ellenĂĄllĂĄs felĂ© terjeszkedik, vagyis a nagy szĂĄmokra, az olcsĂł örömökre Ă©s az ösztönökre Ă©s indulatokra alapoz, Ă©s az olcsĂł befektetĂ©sre Ă©s a magas bevĂ©telre, vagyis a strĂ©berekre, a funkcionĂĄriusokra, a besĂșgĂłkra, az ĂŒgyeskedƑkre, az alacsonyabb rĂ©tegbeli hatalommĂĄniĂĄsokra, Ă©s vĂ©gĂŒlis a kĂ©pzetlenekre Ă©s a betanĂ­tott munkĂĄsokra. Az iskolaƑr, mint jelensĂ©g, vagy a kĂ©pzetlenek oktatĂĄsban vagy ĂĄllami gondozĂĄsban valĂł alkalmazĂĄsa is szemlĂ©letes pĂ©ldĂĄk. SzimbĂłlumai is valaminek... Pedig lehetne mĂĄshogy is. Mert a tanĂĄr elsƑsorban a szĂŒlƑnek, mĂĄsodsorban a gyermeknek tĂĄrsa, segĂ­tƑtĂĄrsa a nagybetƱs EmberrĂ© Ă©s felnƑttĂ© vĂĄlĂĄs folyamatĂĄban. Ahogy a szĂŒlƑ is egyfajta tanĂĄr, Ă©s a tanĂĄr is egyfajta pĂłtszĂŒlƑ. De ma, a nemzetinek Ă©s jogĂĄllaminak hazudott, feudalizĂĄlt Ă©s Ă©pp fasizĂĄlĂłdĂł hangyaĂĄllamunkban, Ă©s atomizĂĄlt tĂĄrsadalmunkban nem fiatal, gondolkodni Ă©s önĂĄllĂłsĂĄgra kĂ©pes felnƑtteket nevelĂŒnk Ă©s avatunk, hanem fiatal dolgozĂłkat: "erƑforrĂĄsokat" Ă©s "fogyasztĂłkat", s legĂșjabban mĂĄr "harcosokat".
MĂĄrpedig itt ez megy idƑtlen idƑk Ăłta, ez az erĂłziĂł, ez az entrĂłpia. Egyet elƑre, kettƑt hĂĄtra. A közĂ©pszerƱsĂ©g. A felĂŒletessĂ©g, a hanyagsĂĄg Ă©s a meghunyĂĄszkodĂĄs. A rögeszme, Ă©s a tĂ©veszme. A tekintĂ©lyelvƱsĂ©g Ă©s a kĂ©pmutatĂĄs. AztĂĄn törtĂ©nelmi tanulsĂĄg, hogy valahogy mĂ©gis rendre a zsarnokok Ă©s a vesztesek oldalĂĄn kötĂŒnk ki. A depressziĂł. Hungarikum, mint az ivĂĄszat. "EmlĂ©kezetpolitika". Ami persze fontos. De nem mint önfelmentĂ©s Ă©s bƱnbakkeresĂ©s. VĂ©gkĂ©pp nem, mint törtĂ©nelemhamisĂ­tĂĄs. FelelƑssĂ©ghĂĄrĂ­tĂĄs. Vagyis komolytalansĂĄg, mitöbb sajĂĄt lĂ©tĂŒnk Ă©s identitĂĄsunk elhazudĂĄsa Ă©s lealacsonyĂ­tĂĄsa. ÖnfelmentĂ©s, Ă©s önarcrontĂĄs. KifogĂĄskeresĂ©s Ă©s önigazolĂĄs. KomolytalansĂĄg, vagyis infantilis vezetƑk Ă©s infantilis tĂĄrsadalom. Dac-politika, sĂ©rtƑdöttsĂ©g-politika Ă©s irigysĂ©g-politika. "EllensĂ©gmenedzselĂ©s". AztĂĄn: harc, harc Ă©s mindenĂŒtt Ă©s mindenkiben az ellensĂ©g. "KultĂșrharc" - kultĂșra nĂ©lkĂŒl. Ugyanazt ĂŒvöltƑ hasĂĄbok a vĂ©cĂ©papĂ­r-szagĂș vĂĄrosi Ă©s megyei lapokban, Ă©s mindenhol, Ășton-ĂștfĂ©len gyƱlöletpropanganda Ă©s trollfarmok. Ó hol van mĂĄr a tisztessĂ©g, a harcos igazsĂĄgĂ©rzet... KĂ­vĂĄncsi lennĂ©k mit lĂ©pnĂ©nek, ezek a semmibƑl jött szabadrablĂł gyĂĄszhuszĂĄrok, ha csak egyszer az Ă©letben egy valĂłban elszĂĄnt Ă©s könyörtelen ellensĂ©ggel talĂĄlnĂĄk szembe magukat. EmlĂ©kszem, a rendszervĂĄltĂĄs utĂĄni Ă©vekben mĂ©g volt nĂ©mi arca a haragnak Ă©s gyƱlöletnek is, Ă©s hangot kapott mindenki, Ă©s, ha Ă©rtelme olykor nem is sok volt, de lehetett legalĂĄbb vitĂĄzni, kĂ©rdĂ©seket formĂĄlni Ă©s azokat megvitatni. FelszĂłlalni, mikor szĂłlhattak Ă©s akik felszĂłlaltak, azokban mĂ©g volt valami, ami megmutatta, hogy mĂ©g Ășgy Ă©s olyasmirƑl szĂłlnak, ami nem ritkĂĄn felette van a pĂĄrtĂ©rdekeknek Ă©s a pillanatnyi Ă©rvĂ©nyesĂŒlĂ©snek Ă©s nĂ©pszerƱsĂ©gĂŒknek. Épp csak azt felejtik, azaz felejtettĂŒk el - vagy sosem tudtuk igazĂĄn -, hogy a hazaszeretet oktatĂĄs-szeretet is. TanĂĄr-szeretet. DiĂĄk-szeretet. MĂ©g inkĂĄbb tudĂĄs-szeretet Ă©s szabadsĂĄg- Ă©s igazsĂĄg-szeretet, Ă©s mƱveltsĂ©g- Ă©s mƱvĂ©szet-szeretet, Ă©s vĂ©gsƑsoron filantrĂłpia - vagyis emberbarĂĄtisĂĄg Ă©s központĂșsĂĄg. A haza nagyjai, akik egykor nem csak pĂ©nzĂŒket, de sokszor Ă©letĂŒket, Ă©s ĂŒldözöttekkĂ©nt akĂĄr otthonukat vagy szabadsĂĄgukat is, olykor mĂ©g jĂłzan eszĂŒket is ezen Ă©rtĂ©kekĂ©rt, a nĂ©pĂ©rt, a nemzetĂ©rt, a haladĂĄsĂ©rt Ă©s mindenki gyarapĂ­tĂĄsĂĄĂ©rt ĂĄldoztĂĄk, sokuk nevĂ©vel ma nem csak hogy visszaĂ©lnek, de szinte kĂ©nyszeresen takarĂłznak Ă©s dörgölƑznek velĂŒk. Emellett, hovatovĂĄbb olyan neveket is leemelnek a polcrĂłl, leporolnak, Ă©s rehabilitĂĄlnak - melyeket sokszor ellen- vagy rĂ©mpĂ©ldĂĄkkĂ©nt kellene emlegetnĂŒnk. Hangzatos, de annĂĄl kiĂŒresedettebb cĂ­meket Ă©s dĂ­jakat neveznek el rĂłluk, amiket aztĂĄn sajĂĄt maguknak adomĂĄnyoznak Ă©s magukra aggatnak, sƑt, hencegnek vele, mintha tĂ©nyleg lĂ©tezne ebben a vezetĂ©sben mĂ©g bĂĄrki is, aki tĂ©nyleg komolyan vennĂ© Ă©s Ă©rtenĂ© Ƒket, vagyis a törtĂ©netet. Emellett mĂĄr nĂ­vĂłval bĂ­rĂł intĂ©zmĂ©nyeket Ă©s dĂ­jakat fokoznak le, ĂŒresĂ­tenek ki, fosztanak meg jelentƑsĂ©gĂŒktƑl Ă©s semmisĂ­tenek meg a puszta jelenlĂ©tĂŒkkel. Amilyen a nĂ©p, olyan lenne a hatalom?
MĂ©gsem tudunk egymĂĄs szemĂ©be, se a tĂŒkörbe nĂ©zni. Mindig egyre nagyobb erƑlködĂ©s, hogy aztĂĄn folyton ugyanazon sebeinket tĂ©phessĂŒk fel Ă©s nyalogathassuk, Ă©s közben persze ne felejtsĂŒnk el ujjal mutogatni mĂĄsokra Ă©s megint mĂĄsokat hibĂĄztatni Ă©s kioktatni. Mert megint nem tettĂŒnk semmit. Legfeljebb szavakkal zsonglƑrködtĂŒnk, vagy kidĂŒhöngtĂŒk magunkat. Mert megint lemaradtunk Ă©s kimaradtunk. MĂ­g a mĂĄsik oldalon markunkat tartjuk, Ă©s ha kell, zsarolunk is. Rom-politika, rom-oktatĂĄs Ă©s romĂ©pĂ­tĂ©s. Üres Ă©s arctalan vezetƑk, lufi-oktatĂĄs, lufi-szĂŒlƑk Ă©s lufi-gyerekek. KorszerƱsĂ©g, korszerƱ gyerekek. KortĂŒnetek Ă©s kĂłr-tĂŒnetek. NivellĂĄciĂł, szegregĂĄciĂł Ă©s felelƑssĂ©ghĂĄrĂ­tĂĄs több szinten, egyszerre. "Nemzeti alaptanterv". RabszolganevelĂ©s. Persze van bĂĄtorsĂĄguk mindezt hol modernnek, hol konzervatĂ­vnak nevezni, Ă©s olyan huncutul aljas cimkĂ©kkel ellĂĄtni, mint "fogyasztĂłkĂ©pzĂ©s", vagy "Ă©letpĂĄlya-modell". Az ember nem tudja, hogy dĂŒhĂ©ben Ă©s zavarodottsĂĄgĂĄban Ă©s szekunder szĂ©gyenĂ©ben hovĂĄ nĂ©zzen. MĂ©g inkĂĄbb, hogy mit kezdjen a gyerekĂ©vel. "MunkaalapĂș tĂĄrsadalom". Az ember tĂĄrgyiasĂ­tĂĄsa. Az ember mĂĄr nem is szemĂ©ly, nem is valaki, lĂ©tezƑ is legfeljebb akkor, ha kitöltötte az összes hivatali papĂ­rt. "HumĂĄn erƑforrĂĄs". Az ilyesmi hallatĂĄn az embernek összeszorul a gyomra vagy az ökle. Nemzeti elitkĂ©pzĂ©s, Ășjra-polgĂĄrosĂ­tĂĄs, feltƑkĂ©sĂ­tĂ©s. A "nemzet feltƑkĂ©sĂ­tĂ©se". Újgazdag oligarchĂĄk Ă©s kisstĂ­lƱ strĂłmanok. KözönsĂ©ges tolvajok Ă©s orgazdĂĄk. "Modern" "arisztokrĂĄcia". Vagy inkĂĄbb Tesco-burzsoĂĄzia. A kulturĂĄlis minimum, a közbeszĂ©d Ă©s a vitakultĂșra lerĂĄntĂĄsa a piaci kofĂĄk, kocsma- Ă©s börtöntöltelĂ©kek szintjĂ©re; Ă©s mindig bebizonyĂ­tjĂĄk, hogy van lejjebb. A kultĂșrĂĄt, a köztĂĄjĂ©koztatĂĄst a mĂĄsodik vilaghĂĄborĂș legsötĂ©tebb napjait idĂ©zƑ propaganda, az uszĂ­tĂĄs, a tĂ©vĂ©, a bulvĂĄr, a reklĂĄmok Ă©s mulatĂłs szintjĂ©re rĂĄntani. MĂĄr mondatokra sincs szĂŒksĂ©g, elĂ©g a vezĂ©nyszĂł. MĂĄr nem is ĂŒnnepelĂŒnk. Nincs ĂŒnnep, ĂŒnnepsĂ©g van. "TanĂ©vnyitĂł-ĂŒnnepsĂ©g". Nem csak mert nincs mit ĂŒnnepelnĂŒnk, hanem mert azt legalĂĄbb megszervezik helyettĂŒnk. Azt is csak azĂ©rt, hogy a kötelezƑ propagandaanyagot leadjĂĄk, Ă©s megmondjĂĄk mi van, mi lesz, majd jöhet a zabĂĄlĂĄs. AmĂ­g eszik Ă©s vedel, addig se Ă©rez, fƑkĂ©pp nem beszĂ©l, vĂ©gkĂ©pp nem kĂ©rdez. Ez a tömegnek valĂł. A gittrĂĄgĂĄs, a nyalĂłkĂĄzĂĄs, a kĂ©rƑdzĂ©s. A botrĂĄny Ă©s a köpködĂ©s. A focializmus. Nemzeti sznobĂ©ria Ă©s giccskultusz. SzĂłval Ășgy tƱnik, hogy a nĂ©p mĂĄr megvĂĄlasztotta Ășj kirĂĄlyĂĄt, szemĂ©lyi kultusza Ă©s Stockholm-szindrĂłmĂĄja Ășj tĂĄrgyĂĄt, egyesek fixa ideĂĄjĂĄt: a pĂĄrtfƑnököt. A "nagysĂĄgos elnökurat", a TSZ-elnököt, a gyĂĄrigazgatĂłt Ă©s a porondmestert. Mellette pedig Ășj istent is vĂĄlasztott magĂĄnak: a pĂ©nzt. MĂ©g ha kevĂ©s is; Ă©s a biztonsĂĄgot vĂĄlasztotta, ami mĂ©g ha oly törĂ©keny Ă©s illuzĂłrikus is, hogy szinte bĂĄrmikor eltƱnhet bĂĄrki talpa alĂłl a talaj, sebaj, legalĂĄbb szemĂŒkbe hazudjĂĄk, hogy ez nincs Ă­gy. Nem baj, nem is Ă©rdekli, majd lesz valahogy. AztĂĄn persze lesz is... Mintha sosem tanultak volna törtĂ©nelmet, mintha sosem olvastak volna MĂĄrait, mintha sosem mondtĂĄk volna nekik, hogy attĂłl, hogy a szart feltesszĂŒk a polcra, mĂ©g nem lesz belƑle se lekvĂĄr, se mĂ©z. Ma, ez a rendszernek, mitöbb tervnek csĂșfolt omladozĂł-roskadozĂł monstre tĂĄkolmĂĄny egyarĂĄnt traumatizĂĄl Ă©s nullifikĂĄl szĂŒlƑt, tanĂĄrt Ă©s gyereket. LegalĂĄbbis Ășgy tƱnik minden erejĂ©vel erre törekszik. TĂ©ny, hogy az oktatĂĄst gyökerestĂŒl ĂĄt kell alakĂ­tani Ă©s sokkal több forrĂĄst kell biztosĂ­tani szĂĄmĂĄra, ami pedig az ĂĄllam szĂŒksĂ©gszerƱ szerepvĂĄllalĂĄsĂĄval is jĂĄr. De olybĂĄ tƱnik, ez a mai formĂĄjĂĄban, vagyis ĂĄtpolitizĂĄltan Ă©s megideologizĂĄltan, jogfosztva Ă©s centralizĂĄltan: zsĂĄkutca. AkĂĄr azt is mondhatnĂĄnk, hogy a pĂĄrtĂĄllamisĂĄg, Ă©s az autokrĂĄcia mellĂ©khatĂĄsa. Mintha itt ma szinte minden az ellenkezƑjĂ©t jelentenĂ© annak, ami. A hiĂĄtusokbĂłl adĂłdĂłan pedig mĂ©g több kĂ©nyszert teremt, egyĂșttal mĂłdot arra, hogy a polgĂĄroknak mĂ©g kevesebbje maradjon a boldogulĂĄsra, magyarĂĄn a kormĂĄny mĂ©g itt is megtalĂĄlja a szĂĄmĂ­tĂĄsĂĄt, hogy kisemizhessen, maga alĂĄ rendeljen Ă©s akĂĄr meg is alĂĄzhasson mĂĄsokat. Amikor csak kedve tartja, Ă©s ha kell, törvĂ©nyt is hoz rĂĄ, valĂłdi ellenĂĄllĂĄs hĂ­jĂĄn akĂĄr percek alatt.
░A░ ░T░A░N░Á░R░
Pedig az a "valami", az a szĂŒksĂ©gszerƱ többlet az, ami a jĂł Ă©s igaz tanĂ­tĂłt teszi, ami több, mint kĂŒldetĂ©s, több, mint tehetsĂ©g, Ă©pphogy nem mƱvĂ©szet, de semmikĂ©pp sem csak szakma. Valami mindenen - rendszereken, politikĂĄn, egyĂ©nen - ĂĄtĂ­velƑ, Ă©s mindenkor ezek felett ĂĄllĂł sziklaszilĂĄrd tartĂĄsra, lelkiismeretre, Ă©s szent cĂ©lja Ă©rdekĂ©ben az oktatĂĄs szabadsĂĄgĂĄnak Ă©s bĂĄzisĂĄnak minden eszközzel törtĂ©nƑ Ă©rvĂ©nyesĂ­tĂ©sĂ©re valĂł kĂ©pessĂ©gĂ©re van szĂŒksĂ©g. MĂ©ghozzĂĄ kompromisszummentesen, Ă©spedig nem a tanĂĄr önmaga igĂ©nyeihez Ă©s kĂ©nyelmĂ©hez, ha Ășgy tetszik egzisztenciĂĄljĂĄhoz, Ă©s nem is az aktuĂĄlis politikai hatalomnak sajĂĄt hatalmi igĂ©nyeihez, hanem csakis a tiszta, bölcs, valĂłs felelƑssĂ©ggel Ă©s sĂșllyal bĂ­rĂł, mindenkori Ă©s nagy tĂĄvlatokban lĂĄtĂł Ă©s pusztĂĄn emberi tanĂ­tĂĄshoz igazodva. Ha mĂĄr "keleti nyitĂĄs", pĂ©ldĂĄnak okĂĄĂ©rt KĂ­na 150-200 Ă©ves tĂĄvlatokban gondolkodik, a sokak ĂĄltal rokonlĂ©leknek tartott JapĂĄn uralkodĂłnkĂ©nt elnevezett korokban, melyet mindenkor szellemi, sƑt, mĂĄr-mĂĄr költƑi attribĂștumokkal Ă©s cĂ©lokkal ruhĂĄz fel, de benne ember, tudĂĄs Ă©s oktatĂĄs, termĂ©szet Ă©s nemzet egy Ă©rtĂ©kkĂ©nt van jelen Ă©s szintĂșgy Ă©vszĂĄzados tĂĄvlatokban gondolkodnak; nem csak elƑre, hanem hĂĄtra is. Ahogy velĂŒnk ellentĂ©tben, Ƒk Ă©s sok mĂĄs nĂ©p is, kĂ©pesek uralkodĂłkon Ă©s minisztereken ĂĄtĂ­velƑ, azok felett ĂĄllĂł programokat Ă©s tĂĄrsadalmi konszenzusokat is vĂ©gigvinni Ă©s megvalĂłsĂ­tani. TalĂĄn mert elƑször is komolyan veszik magukat, mĂ©g inkĂĄbb a jĂłl megvĂĄlasztott pĂ©ldĂĄkat. A szintĂ©n rokonnak tartott finnek is jĂłl hatĂĄroztĂĄk meg annak idejĂ©n cĂ©ljaikat, Ă©s tudtĂĄk, hogyan gazdĂĄlkodjanak azzal, ha kevĂ©s is, amijĂŒk van, Ă©s tudtĂĄk, hogy többek közt az oktatĂĄs az, ami minden pĂ©nzt Ă©s erƑfeszĂ­tĂ©st megĂ©r, mert anĂ©lkĂŒl egyszerƱen elkĂ©pzelhetetlen a nemzet jövƑje. Ki is mĂĄsztak a gödörbƑl. KĂĄr, hogy a hatalom nĂĄlunk nemhogy 100 Ă©vben, - mondvacsinĂĄltan talĂĄn mĂ©g 10 Ă©vben -, a valĂłsĂĄgban azonban legtöbbször csupĂĄn hĂłnapokban, legfeljebb pĂĄr Ă©vben tud gondolkodni. KissĂ© ironikusnak hat ez a sokszor hivatkozott több, mint 1000 Ă©ves mĂșltunkra tekintettel. Melyet Ășgy tƱnik, egyik politikai rendszer sem akar egy kĂ©pkĂ©nt lĂĄtni Ă©s kezelni. Nem lehetsĂ©ges, hogy azĂ©rt, mert voltakĂ©pp mi sem lĂĄtjuk sajĂĄt magunkat? Mindegyik "berendezkedĂ©s", - legyen az önkĂ©nyes vagy megvĂĄlasztott - csak dirib-darabokban lĂĄtta Ă©s lĂĄtja, kimazsolĂĄzva a neki tetszƑ, Ă©s Ă©pp aktuĂĄlis Ă©rdekeihez Ă©s ideolĂłgiĂĄjĂĄhoz, - vagy ma mĂĄr inkĂĄbb csak marketing-kampĂĄnyaihoz - kellƑen hangzatos elemeket, esemĂ©nyeket, szemĂ©lyeket. Mintha csak katalĂłgus volna. S ezt bizony az oktatĂĄsnak is, nemhogy tĂŒkröznie, egyenesen sugĂĄroznia kellett Ă©s kell. A hatalom, Ășgy lĂĄtszik inkĂĄbb szinte bĂĄrmit Ă©s bĂĄrkit felĂĄldoz a rövidtĂĄvĂș elƑnyökĂ©rt Ă©s a hatalmon maradĂĄsĂ©rt, Ă©s minĂ©l többet szerez Ă©s dirigĂĄlhat, annĂĄl többet akar. És minĂ©l többet tesz Ă©s invesztĂĄl Ă©s "reorganizĂĄl", - persze nem a szĂł Ă©pĂ­tƑ Ă©rtelmĂ©ben - annĂĄl többet rombol. KĂĄr, hogy a bölcsessĂ©get nem lehet tanĂ­tani. Pedig igen bölcs dolog a tanĂĄrt Ă©s a tudĂłst meghallgatni Ă©s mĂ©ltĂĄnyosan Ă©s bƑkezƱen megfizetni.
A pĂ©ldakĂ©nt felsoroltakkal egyĂŒtt, Ă©spedig az összes eddig felsorolt pozitĂ­v tulajdonsĂĄggal egyĂŒttesen kellene bĂ­rnia tanĂĄrnak is, tanĂĄrkĂ©pzƑnek is, egyfajta irĂĄnyelvkĂ©nt, vagy ha Ășgy tetszik hitvallĂĄskĂ©nt pedig döntĂ©shozĂłknak is, rendszernek is. Igen, mindez nem pusztĂĄn az ĂĄllam felelƑssĂ©ge, de az egyĂ©nĂ© is. MindannyiunkĂ©. Mert aki nem a hatalom embere vagy haszonĂ©lvezƑje, Ă©s legyen bĂĄr polgĂĄrtĂĄrs, intĂ©zmĂ©ny vagy szakszervezet, cinkos, ha hallgat Ă©s inkĂĄbb csak kesereg vagy elfojtja magĂĄban az Ă©rzĂ©st. Esetleg - ha csak rĂ©szben is, de - feladja Ă©s odĂ©bbĂĄll. A felelƑssĂ©g elƑször is a szĂŒlĆ‘Ă©, aztĂĄn a tanĂĄrĂ©, a gondolkodóé, vagyis a közössĂ©gĂ©. Mert a legalsĂłbb, vagyis a legmagasabb szinten a szĂŒlƑ, Ă©s a tanĂĄr hatĂĄrozza meg, hogy vĂ©gĂŒl milyen lesz maga a közössĂ©g. A felelƑssĂ©g azokĂ© is, akik Ă©pp feladjĂĄk vagy eladjĂĄk magukat, vagy Ă©pp csak Ășgy gondoljĂĄk, hogy semmi közĂŒk az egĂ©szhez. Tisztelet a kivĂ©teleseknek. Tettekre van szĂŒksĂ©g, s bĂĄr nem hiszek az erƑszakban, mĂ©gis azt mondom, olykor bizony van, hogy valamifĂ©le "tettlegessĂ©g" nĂ©lkĂŒl nem megy. ErƑt kell vennĂŒnk magunkon. Sajnos Ășgy tƱnik, tettek nĂ©lkĂŒl Ă©s önvizsgĂĄlat nĂ©lkĂŒl Ă©s bĂĄtorsĂĄg Ă©s felelƑssĂ©gvĂĄllalĂĄs Ă©s közös tĂĄrsadalmi szolidaritĂĄs nĂ©lkĂŒl nem fog menni. De maradjunk a cselekvĂ©snĂ©l. Mint az angolban az act, azaz cselekedni szĂł is mutatja, mely ugyanĂșgy jelent felvonĂĄst Ă©s törvĂ©nyt is. Vagy az ebbƑl következƑ action, azaz akciĂł szĂł, ami tettet, cselekedetet, de mƱveletet, bevetĂ©st, harcot Ă©s ĂŒtközetet is jelent. Mert tudniillik a szĂ©p szavak, az Ă©neklĂ©s, Ă©s a homlokrĂĄncolĂł polgĂĄri engedetlensĂ©g ideje mĂĄr legalĂĄbb 100 Ă©ve elmĂșlt. Ha pedig ma, - amikor mindenki pĂłtolhatĂł, vagy akĂĄr felcserĂ©lhetƑ - bĂĄrki azt hinnĂ© vagy gondolnĂĄ, hogy ezek bĂĄrmelyikĂ©vel is vĂĄsĂĄrra viszi a bƑrĂ©t, - akkor is, ha vegzĂĄljĂĄk, ha fenyegetik, ha kirĂșgjĂĄk, vagy ha a pribĂ©kek pĂĄros lĂĄbbal tiporjĂĄk a jogait -, vagy akĂĄr azt hinnĂ©, hogy mindezzel nyomĂĄst tudna gyakorolni a hatalom embereire, az azt kell mondjam, szinte gyermekien naiv. Ahogy pĂ©ldĂĄul Krisztus sem hĂĄzi sĂŒtemĂ©nnyel Ă©s Lennon-dalokkal "prĂłbĂĄlgatta" csak kitessĂ©kelni a templombĂłl a pĂ©nzvĂĄltĂłkat Ă©s uzsorĂĄsokat, hanem korbĂĄcsot ragadott Ă©s dĂŒhödten, de annĂĄl jĂłzanabbul Ă©s hatĂĄrozottabban, szĂł szerint kiverte a söpredĂ©ket onnan, ahovĂĄ nem valĂł. Vajon Ƒ ma mit tenne? Bizony tettekre van szĂŒksĂ©g, nem szavak helyett, de szavak mellett, Ă©rtelem Ă©s emberszeretet mellett, Ă­gĂ©retek helyett. Az ĂĄltalunk oly sokszor tĂĄmadott Ă©s megvetett RomĂĄniĂĄban a tanĂĄrok kĂ©t hĂ©t alatt elĂ©rtĂ©k azt, amit mi egy Ă©v alatt sem tudtunk. Mert nem csak felĂĄlltak Ă©s szĂłt emeltek, hanem mert egyszerre a többiek is mellĂ©jĂŒk ĂĄlltak Ă©s nem hagytĂĄk magukat. Vajon nĂĄlunk milyen lesz a következƑ felvonĂĄs?
Tudom, hogy vannak ilyen igaz tanĂ­tĂłk Ă©s tanĂĄrok, sƑt gondolkodĂłk Ă©s közössĂ©gi vezetƑk is köztĂŒnk, igaz kevesen, Ă©s a szĂĄmuk mĂĄr nem is Ă©vrƑl-Ă©vre, de naprĂłl-napra fogyatkozik. Nekik, nektek Ă©s mindannyiunknak ĂŒzenem, hogy nem lĂĄzadni, de erƑnek erejĂ©vel ellenĂĄllni, Ă©s nem feladni! Soha!
Mit jelent kiengesztelƑdni? Semmi esetre sem a lĂ©trontĂĄst megbocsĂĄtani. Ennyire nem megyĂŒnk. Jelenti azt, hogy nincs fĂ©ltĂ©s többĂ©. A bƑszĂŒltsĂ©g a lĂ©trontĂł hatalmakkal szemben megmarad, sƑt ezt fokozni kell. De tudomĂĄsul kell venni, hogy a lĂ©trontĂĄsnak nincsenek sanszai. Ez az egĂ©sz itt rögtönzött Ă©s ideiglenes, hazĂĄrd Ă©s komolytalan, Ă©s nem tarthatĂł. Az apparĂĄtus csak egyet tehet, az emberisĂ©get elpusztĂ­tja. De bĂĄrmi törtĂ©nik is, az emberszeretet kötelezƑ, Ă©spedig Ă©ppen olyan hatĂĄrozottsĂĄggal, mint ahogy - mĂ­g a lĂ©trontĂĄs folyik, csak egyetlen tenyĂ©rnyi helyen is folyik - a kiengesztelhetetlen ellenĂĄllĂĄst fenn kell tartani. AzĂĄltal, hogy az ember a hĂ­vĂĄsnak enged, vagy az elƑl elzĂĄrkĂłzik, Ă­tĂ©l önmaga fölött.
Az alaptétel az, hogy a påcban mindenki benne van.
Nem a legkisebb, hanem a legnagyobb ellenĂĄllĂĄst keresni. Csak azt Ă©rdemes megcsinĂĄlni, ami lehetetlen.
Hamvas BĂ©la
Szent-Györgyi Albert tanévnyitó beszéde 1930-ból, igen beszédes, sajnos ma még aktuålisabb korrajz:
VĂ©gezetĂŒl Ă©s ĂștravalĂłul pedig ĂĄlljon itt egy rĂ©szlet Teller Ede magyarorszĂĄgi lĂĄtogatĂĄsa sorĂĄn tartott egyik gimnĂĄziumi beszĂ©dĂ©bƑl, 1994 környĂ©kĂ©rƑl:
- Az a szĂ©p, amikor valamirƑl, ami komplikĂĄltnak tƱnik, kiderĂŒl, hogy nagyon egyszerƱ. Ha indulĂĄskor hajlandĂłk vagyunk elfogadni egy bizonyos komplexitĂĄst, magasabb szintre jutva egyszerƱsĂ©g lesz a jutalmunk. Hadd idĂ©zzek egy pĂ©ldĂĄt a mƱvĂ©szetbƑl. A mƱvĂ©szetek közt a zene nagyon speciĂĄlis helyet foglal el. A zenĂ©t nem korlĂĄtozza semmi, csak a konvenciĂł. Az Ă©pĂ­tĂ©szetnek közvetlen haszna is van. A festmĂ©nynek van tĂĄrgya. De hogy a zenĂ©ben mi szĂ©p, az csak azon mĂșlik, bogy mi mit Ă­tĂ©lĂŒnk szĂ©pnek. Ezt nehĂ©z elfogadni, miközben hallgatjuk Ă©s Ă©lvezzĂŒk a muzsikĂĄt. De ha megkĂ©rdezik, hogy mi az, amit a zenĂ©ben szeretĂŒnk, azt vĂĄlaszolhatjuk, hogy az az egyszerƱsĂ©g Ă©s komplexitĂĄs kontrasztja. Ha tĂșl egyszerƱ, akkor unalmassĂĄ vĂĄlik. Ha tĂșl komplex, idegennek Ă©rezzĂŒk. Ha viszont ugyanazt a tĂ©mĂĄt a szonĂĄta kĂŒlönbözƑ skĂĄlĂĄkon mutatja be Ă©s azokat Ă©ppen csak, hogy fölismerhetƑ mĂłdon kapcsolja egybe, akkor Ă©lvezzĂŒk, hogy nagyon kell figyelnĂŒnk Ă©s Ă­gy figyelve fölfedezhetjĂŒk a kapcsolĂłdĂĄst. A zene olyan jĂĄtĂ©k, ami az emberi kutatĂĄs folyamatĂĄt utĂĄnozza.
Tumblr media
4 notes · View notes
pavor-noctvrnvs · 7 months
Text
Tumblr media
171 notes · View notes